SXSW 2012 is over. Head to the SXSW 2014 Schedule!
Beauty Bar Backyard | CTC Gardens | Cazamance Cafe | Whip In | |||
---|---|---|---|---|---|
|
Sleepy Vikings 08:15 - 08:55 |
Garrett T. Capps 06:00 - 07:00 Gabrieldoes South By South East 06:00 - 10:00 DJ Bud Cahill 06:00 - 09:00 Atlas Maior 07:00 - 08:00 The Please Please Me 08:00 - 09:00 Driver Friendly 09:00 - 10:00 |
Pong Whip-In Day Show 04:00 - 07:00 | ||
Beauty Bar Backyard | CTC Gardens | Cazamance Cafe | Whip In |
Dive Bar & Lounge | Gazang | Lomography Gallery Store Austin | Molotov Lounge | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
Early Arrivers Hangout (Uberlife) 07:00 - 02:00 |
Gazzang Bang (SXSW Startup Crawl) 04:00 - 10:00 |
Kickoff Party and Exhibition Opening Reception (Lomography) 06:00 - 10:00 |
Austin Tech Happy Hour 06:00 - 08:00 |
WAKA Social Sports Party 05:30 - 08:00 |
Dive Bar & Lounge | Gazang | Lomography Gallery Store Austin | Molotov Lounge | Shangri-La |
Six Lounge | St. David's Episcopal Church | The Stage on Sixth | |
---|---|---|---|
|
Door 64 Party 06:00 - 01:00 |
mobile.faith 01:00 - 06:00 |
UNightUs.com Launch Party 08:00 - 10:00 |
Six Lounge | St. David's Episcopal Church | The Stage on Sixth |
Alamo Lamar C | Alamo Ritz 1 | Alamo Ritz 2 | Annie's | Austin City Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
Thale 06:30 - 07:47 Degenerate Art: The Art and Culture of Glass Pipes. 09:15 - 10:29 |
Chasing Ice 07:30 - 08:46 Just Like Being There 09:30 - 11:08 Girls Against Boys 11:59 - 01:26 |
SXEncore: That Evening Sun 06:30 - 08:19 Charles Bradley: Soul of America 09:00 - 10:14 Hard Labor 11:30 - 01:09 |
TechMix Happy Hour 05:00 - 07:00 |
Small Business Showcase 05:00 - 07:00 |
Alamo Lamar C | Alamo Ritz 1 | Alamo Ritz 2 | Annie's | Austin City Hall |
Austin Convention Center (Room 2) | Austin Convention Center (Room 3) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 6AB) | Austin Convention Center (Room 7) | |
---|---|---|---|---|---|
|
AT&T Mobile App Hackathon 06:00 - 09:00 |
Half Day Event-The Circus Mashimus 01:00 - 02:00 |
Building a Jewish Presence Through Social Media 02:00 - 03:00 Social Media Sharecropping: Black Tech Adoption 03:30 - 04:30 Mining Diversity: Developing a Community of Color 05:00 - 06:00 Safe Harbor Room 06:15 - 07:15 Safe Harbor Room 06:15 - 07:15 |
CNN's Black in America / Silicon Valley: Aftermath 02:00 - 03:00 The Bombastic Brilliance of "Black Twitter" 03:30 - 04:30 Build. Community Is Easy, Saving the World Is Hard 05:00 - 06:00 |
Half Day Event-The Americans Elect Lounge 01:00 - 02:00 |
Austin Convention Center (Room 2) | Austin Convention Center (Room 3) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 6AB) | Austin Convention Center (Room 7) |
Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW Yoga 02:00 - 03:00 Can Growing a Moustache Change the World? 03:30 - 04:30 Sparking Real World Action with Social Media 05:00 - 06:00 |
Half Day Event-The Beacon Lounge 01:00 - 02:00 |
Social Change, Social Media & Social Filmmaking 02:00 - 03:00 The World Turns to Ustream in Times of Crisis 03:30 - 04:30 The Future of Access to Digital Broadcast Video 05:00 - 06:00 |
Tech Career Expo 11:00 - 05:00 App Hackathon Presented by Zypr 07:00 - 09:00 |
Locals Only |
Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ |
Betsy's Bar | Buffalo Billiards | Canon Screening Room | Carver Museum | CNN Grill | |
---|---|---|---|---|---|
|
Samuel Davidson 07:30 - 09:00 |
SXSW Film Opening Party presented by WeVideo 10:00 - 02:00 |
when you find me presented by Canon 05:00 - 05:40 Indie Game: The Movie 06:30 - 08:06 Re:Generation Music Project 09:30 - 10:52 |
Blacks in Technology Meet Up 06:00 - 09:00 |
PromaxBDA Party 08:00 - 10:00 CNN Grill Live Jam 10:00 - 12:00 The Rocketboys 10:00 - 11:00 Zeale |
Betsy's Bar | Buffalo Billiards | Canon Screening Room | Carver Museum | CNN Grill |
Conduit Corner | Conjunctured | Copa | Courtyard Marriott (Brazos) | Courtyard Marriott (Rio Grande Ballroom) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Conduit Corner 01:00 - 04:00 NY Tech Meetup Happy Hour 04:00 - 07:00 |
Coworking Treasure Hunt & GCUC Closing Party 09:00 - 11:00 |
COME PLAY with Alienware & Dailymotion 10:00 - 02:00 |
Change Happens: Improv for an Unpredictable World 02:00 - 03:00 Your Brain on Multitasking 03:30 - 04:30 The Future of Work: Serial Monogamy 05:00 - 06:00 |
How to Be Acquired & Stay Happy 03:30 - 04:30 Small Business Career Thinking in a Large Company 05:00 - 06:00 |
Conduit Corner | Conjunctured | Copa | Courtyard Marriott (Brazos) | Courtyard Marriott (Rio Grande Ballroom) |
CTC Gardens | Cazamance Cafe | Downtown Burgers | Driskill (The Crystal Room) | Driskill Hotel (Citadel) | Driskill Hotel (Driskill Ballroom) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Hello Somebody Party 07:00 - 11:00 |
Free Burgers courtesy of HBO 12:00 - 04:00 |
All Day Event - Canon Imagination Lounge 09:00 - 10:00 |
Enhanced Interrogation: The Modern-Day Interview 03:30 - 04:30 |
Sex on the Web – The Sabotage of Relationships? 02:00 - 03:00 ASL: The Evolution and Future of Online Dating 03:30 - 04:30 |
CTC Gardens | Cazamance Cafe | Downtown Burgers | Driskill (The Crystal Room) | Driskill Hotel (Citadel) | Driskill Hotel (Driskill Ballroom) |
Driskill Hotel (Maximilian) | East Side Drive-In | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | Empire Auto & Club 606 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Shift & Reset: Solving Complex Problems 03:30 - 04:30 |
Trover's Live Graffiti Party 06:00 - 08:00 |
BBQ Crash Course 11:00 - 02:00 |
Cooking Channel Beer Garden 05:00 - 12:00 |
Bandpage HQ 06:00 - 02:00 |
Driskill Hotel (Maximilian) | East Side Drive-In | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | Empire Auto & Club 606 |
Foursquare Court | Frost Bank Tower 17th Fl | GE Garage | Ginger Man Pub | GoLab Austin | |
---|---|---|---|---|---|
|
Office Hours (Foursquare) 01:30 - 03:30 |
View512 06:00 - 08:00 |
All Day Event - GE Garage 01:00 - 02:00 |
Techcraver.com Meetup (Jason Harris) 04:00 - 05:00 |
South By GoLab 10:00 - 05:00 |
Foursquare Court | Frost Bank Tower 17th Fl | GE Garage | Ginger Man Pub | GoLab Austin |
Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (Room 400, 402) | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 415A) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Alcatel-Lucent Trend Lounge 01:00 - 03:59 |
Startup Spotlight 04:00 - 06:00 |
Ping Pong Tourney 02:00 - 06:00 |
All Day Event - Alcatel-Lucent’s Trend Lounge 01:00 - 02:00 |
Crowdfunding 2.0 Meet Up Presented by SoKap 03:30 - 04:30 Bootstrapping Meet Up 05:00 - 06:00 |
Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (Room 400, 402) | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 415A) |
Holiday Inn Town Lake (Marigold) | InterContinental Stephen F. Austin (Assembly Room) | InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom A) | InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom B) | Iron Cactus | |
---|---|---|---|---|---|
|
Tweak Your Talk (A Cranky Talk Workshop) 02:00 - 06:00 |
Effective Social Media Presence in Higher Ed 03:30 - 04:30 Smokey Bear Tweetup 05:00 - 06:00 |
Branding Without Bullshit: Building Social Media-Proof Brands 02:00 - 03:00 This New House: Featuring Bob Vila 03:30 - 04:30 Show & Smell: Marketing Experiences Beyond Visual 05:00 - 06:00 |
We Made This, and It's Not an Ad 03:30 - 04:30 It's Alive: Interactive Machines That Captivate 05:00 - 06:00 |
TalentNet Live Social Recruiting Conference 09:00 - 02:00 |
Holiday Inn Town Lake (Marigold) | InterContinental Stephen F. Austin (Assembly Room) | InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom A) | InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom B) | Iron Cactus |
Jackalope Bar | Jo's Coffee Downtown | Kingdom | Kung Fu Saloon | Lanai | |
---|---|---|---|---|---|
|
GuideHop Party 09:00 - 11:00 |
Open Coffee 08:30 - 11:00 |
DJ Remmington Steele 08:00 - 02:00 DJ Christian Baruto 08:00 - 02:00 Startup Weekend, Zaarly & Twilio Party 08:00 - 02:00 |
Video Games and Beers: First Day Chill Out Session (Uberlife) 06:00 - 11:00 |
State of NOW (#140conf) Cocktail Party 07:00 - 09:00 |
Jackalope Bar | Jo's Coffee Downtown | Kingdom | Kung Fu Saloon | Lanai |
Liberty Tavern | Mohawk | Molotov Lounge | Mozart's Coffee Roasters | Mulberry | |
---|---|---|---|---|---|
|
Trover Photowalk 12:15 - 05:15 |
The ListenerApproved.com Launch Party 06:00 - 02:00 |
Ignite Social Media Party |
The Regulars Coffee Mixer 08:00 - 10:30 |
First Night Meetup (Uberlife) 09:00 - 02:00 |
Liberty Tavern | Mohawk | Molotov Lounge | Mozart's Coffee Roasters | Mulberry |
Oilcan Harry's | Old School Bar & Grill | Omni Downtown (Capital Ballroom) | Palm Park | Palm Park (Meet Up Tent) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Feast of Fun Queer Meetup 07:00 - 09:00 |
Canada Lounge (North of 41) 05:30 - 06:30 Welcome to Austin Reception (North of 41) 05:30 - 07:00 Friday Night Party (North of 41) 09:00 - 11:30 |
@TVEngagement: Does Social Media Drive TV Ratings? 02:00 - 03:00 Potterize It! Sharing the Magic of Fan Culture 03:30 - 04:30 Hammurabi, Horseshoes and Hookers in Social Media 05:00 - 06:00 |
Taco Table 12:30 - 01:30 Taco Table 12:30 - 01:30 |
SXSW Newbies Meet Up 03:30 - 04:30 City of Austin Meet Up 05:00 - 06:00 |
Oilcan Harry's | Old School Bar & Grill | Omni Downtown (Capital Ballroom) | Palm Park | Palm Park (Meet Up Tent) |
Palm Park (Presentation Tent) | Palmer Events Center | Palmer Events Center (Exhibit Hall 1) | Palmer Events Center (Room 3) | Paramount Theatre | |
---|---|---|---|---|---|
|
Play Werewolf (Game) Like a Mother Killing Pro 02:00 - 06:00 |
SXSW ScreenBurn Workshop with TheArtDepartment.org and ConceptArt.org 03:00 - 06:00 |
All Day Event - ScreenBurn Arcade 03:00 - 07:00 SXSW ScreenBurn Arcade Stage Presented by IGN Pro League 03:00 - 07:00 LANFest 03:00 - 07:00 SXSW ScreenBurn Arcade 03:00 - 07:00 SXSW ScreenBurn Arcade Extended Happy Hour Presented by FUNimation 04:30 - 06:30 |
SXSW ScreenBurn Game Developer Lounge Presented by Intel 03:00 - 06:00 |
The Cabin in the Woods 07:00 - 08:35 The Babymakers 10:00 - 11:33 |
Palm Park (Presentation Tent) | Palmer Events Center | Palmer Events Center (Exhibit Hall 1) | Palmer Events Center (Room 3) | Paramount Theatre |
Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Registrant’s Lounge | Roial | Salvage Vanguard Theatre | Scoot Inn | |
---|---|---|---|---|---|
|
Designing for Context 02:00 - 03:00 Faster Design Decisions with Style Tiles 03:30 - 04:30 Leaving Flatland: Getting Started with WebGL 05:00 - 06:00 |
Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 |
The Mix at Six presented by CanWeNetwork 06:00 - 08:00 |
Rx:SM Film Expo 12:00 - 04:00 |
Startups Taking Flight |
Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Registrant’s Lounge | Roial | Salvage Vanguard Theatre | Scoot Inn |
Sheraton Austin (Capitol ABCD) | Sheraton Austin (Capitol EFGH) | Sheraton Austin (Creekside I & II) | Skinny's Ballroom | Sony Club @ Red 7 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Digital vs. Print: Storyboard to Digital Delivery 02:00 - 03:00 The Power of Visual Storytelling 03:30 - 04:30 Get Lit: Why Story Matters 05:00 - 06:00 |
The Future of Lifestyle Media 02:00 - 03:00 Serendipity (n.): A Happy Discovery By Accident 03:30 - 04:30 The Fashion Fog: Redefining Content & Commerce 05:00 - 06:00 |
Popping Your Bubble: Stories of the Digital Divide 02:00 - 03:00 Hyper Local Public TV Station Models: Content 3.0 03:30 - 04:30 Public Radio Is Media’s Future. You Heard It Right 05:00 - 06:00 |
20x2 08:00 - 10:00 |
The Sony Club @ Red 7 05:00 - 12:00 |
Sheraton Austin (Capitol ABCD) | Sheraton Austin (Capitol EFGH) | Sheraton Austin (Creekside I & II) | Skinny's Ballroom | Sony Club @ Red 7 |
SoundCloud Open House | Spredfast Headquarters | St. David's Episcopal Church | Stateside Theatre | SXCycles Tent | |
---|---|---|---|---|---|
|
SoundCloud Open House |
Pre-Happy Hour & Happy Hour (WOMMA + Spredfast) 05:00 - 06:00 |
Mini TOC Austin (O'Reilly Tools of Change) 09:30 - 05:30 |
Electrick Children 07:30 - 09:06 PAVILION 10:15 - 11:25 |
All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 |
SoundCloud Open House | Spredfast Headquarters | St. David's Episcopal Church | Stateside Theatre | SXCycles Tent |
SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA | The 512 | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXEncore: Phillip The Fossil 07:00 - 08:13 SXEncore: Man on a Mission: Richard Garriott's Road to the Stars 09:00 - 10:23 |
SXEncore: NY Export: Opus Jazz 07:00 - 08:01 SXEncore: The Loved Ones 09:00 - 10:30 |
Kickoff BBQ (TaskRabbit) 04:30 - 08:00 |
Colorado Ranch (Invite Only) 10:00 - 05:00 Back To The Future (Airbnb + Vayable + Getaround) 07:00 - 10:00 |
BestBuzz Party 05:00 - 10:00 |
SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA | The 512 |
The Belmont | The Dogwood | The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Epic Interactive (AirCover + Tabbedout + Do512) 07:00 - 01:00 |
Nightcap 2 (Edelman Digital) 10:00 - 02:00 |
SXSW Film Hideout Lounge 10:00 - 11:00 |
@NIGHT Hosted by Samsung Mobile 09:00 - 12:00 |
FEED @NIGHT Day 1, Friday March 9 2012 09:00 - 02:00 Ernest Gonzales 09:30 - 11:00 Eclectic Method 11:00 - 12:30 |
The Belmont | The Dogwood | The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse |
The Loft on 6th | The Long Center | The Parish | The Parish | The Stage on Sixth | |
---|---|---|---|---|---|
|
Afternoon Event - NVIDIA Lounge 06:00 - 07:00 |
Afternoon Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 05:00 - 11:59 |
OnStar Kickoff Party 08:00 - 11:00 |
Techset Party 08:00 - 11:00 |
TechKaraoke (Blog World & New Media Expo) 08:00 - 02:00 |
The Loft on 6th | The Long Center | The Parish | The Parish | The Stage on Sixth |
Thirsty Nickel | TRIO Restaurant | Vimeo Theater | Violet Crown 1 | Violet Crown 2 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Free Drinks courtesy of HBO 04:00 - 08:00 |
Girl Geek Brunch 10:00 - 12:00 |
Best of Vimeo Shorts: Vimeo Loves 05:00 - 06:30 Girl Walk // All Day 07:30 - 08:45 Wikileaks: Secrets & Lies 09:45 - 11:06 |
SXEncore: 45365 07:00 - 08:34 Pompeya 09:30 - 11:10 |
SXEncore: The Way We Get By 07:15 - 08:39 SXEncore: Motherland 09:15 - 10:35 |
Thirsty Nickel | TRIO Restaurant | Vimeo Theater | Violet Crown 1 | Violet Crown 2 |
West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House | |
---|---|---|
|
Half Day Event-The Lift presents: Latin America Innovation 01:00 - 02:00 |
Women In Wireless Lounge 04:00 - 07:00 |
West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House |
Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ | Bar 96 | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - The Beacon Lounge 09:00 - 10:00 Convio Nonprofit Meet Up 01:30 - 02:30 |
Tech Superwomen: Mentors and Mentees, FTW 09:30 - 10:30 Apply the Lessons of Open Source to Any Business 11:00 - 12:00 Design for Social Innovation and Public Good 12:30 - 01:30 Communities of Transparency: Open Data in Action 03:30 - 04:30 Binary Bitches: Keeping Open Source Open to Women 05:00 - 06:00 |
Tech Career Expo 12:00 - 07:30 Tech Career Expo Happy Hour 05:00 - 08:30 |
Respect the DJ! 08:00 - 09:00 |
Crawfish and Cornhole (Zagat) 05:00 - 08:00 |
Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ | Bar 96 |
Driskill Hotel (Citadel) | Driskill Hotel (Driskill Ballroom) | Driskill Hotel (Maximilian) | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Present of Print: Paper's Persistence 09:30 - 10:30 Securing Your Data in a Target-Rich Environment 11:00 - 12:00 Is Social Media a Human Right? 12:30 - 01:30 |
I Used Data Analytics to Game Online Dating 09:30 - 10:30 The Sports Fan in 2015 11:00 - 12:00 When Biomechanics Attack: Hard New Sports Lessons 12:30 - 01:30 Fantasy Sports: Where Does It Go from Here? 03:30 - 04:30 |
Datatainment: Soccer Sexes-Up Spreadsheets 09:30 - 10:30 The Solid Verbal Live Podcast 12:30 - 01:30 The Basketball Jones Live Podcast 03:30 - 04:30 |
Knight Foundation Media Innovation Fair 06:00 - 09:00 |
Cooking Channel Beer Garden |
Driskill Hotel (Citadel) | Driskill Hotel (Driskill Ballroom) | Driskill Hotel (Maximilian) | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger |
GE Garage | GoLab Austin | Hangar Lounge | Headhunters | Hilton Austin Downtown | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - GE Garage 12:00 - 01:00 |
South By GoLab 10:00 - 05:00 Identity Biergarten 06:00 - 08:00 |
JuntoBox Films Party 11:00 - 04:00 Big Ask Bash (Ask.com) 08:00 - 09:00 |
Yeast By Sweet Beast 02:00 - 10:00 Adair Lion 10:00 - 11:00 |
Alcatel-Lucent Trend Lounge 04:00 - 04:45 GeekRun (Multiple Dates) 08:00 - 09:00 |
GE Garage | GoLab Austin | Hangar Lounge | Headhunters | Hilton Austin Downtown |
Hilton Austin Downtown (Room 400, 402) | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 415A) | Hilton Austin Downtown (Room 602) | Hilton Austin Downtown (Room 615AB) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Co-Founder Speed Dating 02:00 - 03:00 Finding Co-Founders: the Who, Why, Where & How 03:30 - 04:30 Co-Founder Speed Dating 05:00 - 06:00 |
All Day Event - Alcatel-Lucent’s Trend Lounge 09:00 - 10:00 |
More Smart, Less Stupid: PR for Better Business 09:30 - 10:30 More Smart, Less Stupid: PR for Better Business 11:00 - 12:00 |
All Day Event - Gemalto Mobile IDEA/NEXT Lounge 09:00 - 10:00 |
SXSW Newbies Meet Up 11:00 - 12:00 Accessibility Meet Up 12:30 - 01:30 Mobile Meet Up 03:30 - 04:30 MBAs at SXSW Meet Up 05:00 - 06:00 |
Hilton Austin Downtown (Room 400, 402) | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 415A) | Hilton Austin Downtown (Room 602) | Hilton Austin Downtown (Room 615AB) |
Lambert's | Lambert's | Lanai | Liberty Tavern | Loku HQ | |
---|---|---|---|---|---|
|
Art + Tech + Innovation Salon (BOND Strategy and Influence) 01:00 - 04:00 |
University of Michigan Alumni reception hosted by the UM School of Information 06:00 - 08:00 |
SXSW Pre-Party with Evite 05:00 - 08:00 Beauty is Embarrassing Premiere Party 09:00 - 10:30 |
Trover Photowalk 12:15 - 05:15 |
Loku Chill + Grill Party 06:00 - 03:00 |
Lambert's | Lambert's | Lanai | Liberty Tavern | Loku HQ |
Lucy's Retired Surfers Bar | Lustre Pearl | Malverde | Mellow Johnny’s Bike Shop | Mohawk | |
---|---|---|---|---|---|
|
Ride the Rewards Wave Party (Belly + Lucy's) 07:00 - 03:00 |
End of Session Drinks (Uberlife) 06:00 - 07:00 |
Waggener Edstrom Party 08:00 - 11:00 |
Chevy Tweet House 02:00 - 06:00 |
AMODA Digital Showcase + Laptop Battle 08:00 - 01:55 |
Lucy's Retired Surfers Bar | Lustre Pearl | Malverde | Mellow Johnny’s Bike Shop | Mohawk |
Palmer Events Center (Room 3) | Palmer Events Center (Room 4-5) | Paramount Theatre | Parkside | Progress Coffee | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW ScreenBurn Game Developer Lounge Presented by Intel 11:00 - 06:00 SXSW ScreenBurn Game Developer Mixer Presented by Intel 01:30 - 02:30 |
Future of Game Development on Multiple Platforms 11:00 - 12:00 Cloudy with a Chance of Gaming 12:30 - 01:30 Bridge the Gap Between Casual vs. Hardcore Games 03:30 - 04:30 Games 4 Change: Great Power, Great Responsibility 05:00 - 06:00 |
Waiting For Lightning 11:00 - 12:27 Trash Dance 01:30 - 02:35 Nature Calls 04:00 - 05:25 Safety Not Guaranteed 07:00 - 08:25 Killer Joe 09:30 - 11:13 |
Pure Michigan Event (MSU) 07:00 - 10:00 |
RTF at UT Austin’s SXSW Party 06:00 - 08:00 |
Palmer Events Center (Room 3) | Palmer Events Center (Room 4-5) | Paramount Theatre | Parkside | Progress Coffee |
Roof Top on 6th | Salvage Vanguard Theatre | Shangri-La | Sheraton Austin (Capitol ABCD) | Sheraton Austin (Capitol EFGH) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Free Drinks courtesy of HBO 04:00 - 08:00 |
Rx:SM Film Expo |
That Internet Party 2 08:00 - 03:00 |
A Penny Press for the Digital Age 09:30 - 10:30 Real-Time Newsjacking & a Cold-Blooded Tweeter 11:00 - 12:00 Rude Awakening: Content Strategy Is Super Hard 12:30 - 01:30 The Curators and the Curated 03:30 - 04:30 Reporters & Evangelists: Politics of Online News 05:00 - 06:00 |
When Copyright Trolls Attack 09:30 - 10:30 Rethinking How to Communicate Science 11:00 - 12:00 Rise of Analytics: Impacting the Editorial Process? 12:30 - 01:30 Data Visualization and the Future of Research 03:30 - 04:30 Copy Matters: Content Strategy for the Interface 05:00 - 06:00 |
Roof Top on 6th | Salvage Vanguard Theatre | Shangri-La | Sheraton Austin (Capitol ABCD) | Sheraton Austin (Capitol EFGH) |
Sheraton Austin (Capitol View North) | Sheraton Austin (Creekside I & II) | Six Lounge | Skinny's Ballroom | Sony Club @ Red 7 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Entertain or Fail: Brands As the New Publishers 09:30 - 10:30 Does Free Content Cannibalize Your Paid Consulting 11:00 - 12:00 Crowd Sourcing Community Projects Like Tom Sawyer 12:30 - 01:30 Rise of the Indie Web 03:30 - 04:30 Monetizing Mommy 05:00 - 06:00 |
Big Ol' Babies: Why Baby Boomers=Public Media FAIL 09:30 - 10:30 Philanthropy Is Not the Future of Journalism 11:00 - 12:00 The New Hollywood: Building Celebrity Brands Online 12:30 - 01:30 Tweeting Osama’s Death: From Citizen to Journalist 03:30 - 04:30 Think Global, Blog Local: The Regional Tech Blog 05:00 - 06:00 |
Redapt Rooftop Party 08:00 - 09:00 |
Librar* Drinkup 06:00 - 08:00 |
The Sony Club @ Red 7 05:00 - 12:00 |
Sheraton Austin (Capitol View North) | Sheraton Austin (Creekside I & II) | Six Lounge | Skinny's Ballroom | Sony Club @ Red 7 |
SoundCloud Open House | Spaghetti Factory | St David's Historic Sanctuary | Stateside Theatre | Stubb's | |
---|---|---|---|---|---|
|
SoundCloud Open House |
Shut Up and Play the Hits - Special Screening 07:30 - 10:00 |
The Good Capitalist Lounge (#SocEnt) 09:00 - 05:00 |
Pilgrim Song 10:30 - 12:23 The Taiwan Oyster 01:45 - 03:40 In Our Nature 05:00 - 06:43 Gimme the Loot 08:00 - 09:21 frankie go boom 10:30 - 11:57 |
Guy + Girl Party 06:00 - 12:00 |
SoundCloud Open House | Spaghetti Factory | St David's Historic Sanctuary | Stateside Theatre | Stubb's |
Swan Dive | SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mobile Music Invasion (Vivogig + DejaSet) 08:00 - 03:00 |
All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 |
Degenerate Art: The Art and Culture of Glass Pipes. 05:00 - 06:14 God Bless America 07:30 - 09:10 Girl Walk // All Day 09:45 - 11:00 |
Last Call at the Oasis 05:00 - 06:40 The Babymakers 07:30 - 09:03 Fat Kid Rules The World 09:45 - 11:19 |
Colorado Ranch (Invite Only) 10:00 - 05:00 Tom and Gary's Decentralized Dance Party World of Dance House Party 10:00 - 06:00 |
Swan Dive | SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA |
The Belmont | The Geisha Room | The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Cloud Lounge sponsored by HP 10:00 - 03:00 |
Best Party in Austin (AONC) 07:00 - 09:00 |
SXSW Film Hideout Lounge 10:00 - 11:00 |
Full Day Event - Samsung Mobile Presents: #FEED powered by Twitter 10:00 - 11:00 @NIGHT Hosted by Mozilla Firefox 09:00 - 12:00 |
RAC 12:30 - 02:00 Mozilla Day Opening of #FEED Exhibition 10:00 - 06:00 Art meets Invention: Design and Technology at Parsons the New School for Design 01:00 - 03:00 #FEED @NIGHT Day 2, March 10 2012 09:00 - 03:00 STKY STKY 09:15 - 10:30 Araabmuzik 10:30 - 11:30 Daedelus 11:30 - 01:00 |
The Belmont | The Geisha Room | The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse |
The Loft on 6th | The Long Center | The Madison | The Nokia Lab | The Rattle Inn | |
---|---|---|---|---|---|
|
Afternoon Event - NVIDIA Workstations Lounge 03:00 - 04:00 |
All Day Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 11:00 - 12:00 |
PearHaven Launch Happy Hour 05:00 - 08:00 |
Evening Event - The Nokia Lab @ SXSW Interactive 04:00 - 08:30 |
The Computer Blue Party (Copyblogger Media) 08:00 - 09:30 Brian Clark 08:30 - 09:30 |
The Loft on 6th | The Long Center | The Madison | The Nokia Lab | The Rattle Inn |
The Stage on Sixth | The Tiniest Bar in Texas | Uncle Billy's | uShip World Headquarters | Vimeo Theater | |
---|---|---|---|---|---|
|
Tech Cocktail's #Startuplife Celebration (.CO) 06:00 - 07:00 Tech Cocktail's #Startuplife Celebration presented by .CO 06:00 - 09:00 |
Get Baked (BakeSpace.com) 03:00 - 06:00 |
Dribble Meetup 03:00 - 04:00 |
Nerds Rock II – uShip House Party & Unofficial SXSWi Kickoff Bash 06:00 - 10:30 |
Welcome To The Machine 11:00 - 12:26 The Announcement 02:00 - 03:15 Jeff 04:15 - 05:34 Beauty Is Embarrassing 07:00 - 08:28 Beware of Mr. Baker 10:00 - 11:32 |
The Stage on Sixth | The Tiniest Bar in Texas | Uncle Billy's | uShip World Headquarters | Vimeo Theater |
Vince Young Steakhouse | Violet Crown 1 | Violet Crown 2 | West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House | |
---|---|---|---|---|---|
|
Texas MBA ignites SXSW Startup Village 06:30 - 08:30 |
Electrick Children 11:00 - 12:36 The Last Fall 01:30 - 03:08 Girls Against Boys 03:45 - 05:12 LOW & CLEAR 06:15 - 07:35 PAVILION 09:30 - 10:40 |
Sunset Strip 11:30 - 01:04 Charles Bradley: Soul of America 01:45 - 02:59 Thale 04:00 - 05:17 Pompeya 06:00 - 07:40 Just Like Being There 09:00 - 10:38 |
All Day Event - The Lift presents: Latin America Innovation 09:00 - 10:00 |
Women In Wireless Lounge 04:00 - 07:00 |
Vince Young Steakhouse | Violet Crown 1 | Violet Crown 2 | West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House |
Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Convention Center (Vimeo Theater) | Beauty Bar | Buffalo Billiards | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - The Beacon Lounge 09:00 - 10:00 |
Stand with Planned Parenthood: A Crisis Response 09:30 - 10:30 It’s Funny ‘Cause It’s True: Battling Bad Media 11:00 - 12:00 Celebs & Causes: A Thin Line btwn #winning & #fail 12:30 - 01:30 Preserving the Creative Culture of the Web 03:30 - 04:30 Digital Immortals: Preserving Life Beyond Death 05:00 - 06:00 |
A Conversation with Seth MacFarlane 11:00 - 12:30 |
Beauty Bar X 09:00 - 03:00 Ross Road Rules Mix & Pitch Party 04:00 - 07:00 Ross Road Rules Mix + Pitch Party 05:00 - 09:00 Orion The Blowout (Soundtracking + StumbleUpon + Popdust) 09:00 - 02:00 J. Boogie Flosstradomus |
Mashable House 2012 09:00 - 01:55 |
Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Convention Center (Vimeo Theater) | Beauty Bar | Buffalo Billiards |
Canon Screening Room | Carver Museum | Casino El Camino | Cedar Street Courtyard | Cherrywood Coffeehouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Renga 11:00 - 12:30 America's Parking Lot 02:00 - 03:13 when you find me presented by Canon 04:30 - 05:10 WOLF 07:30 - 08:56 Eating Alabama 10:00 - 11:02 |
SXSW Community Screenings: Faces of Austin 01:30 - 03:00 SXSW Community Screenings: Dysfunctional Friends 04:00 - 05:41 SXSW Community Screenings: 1 out of 7 06:30 - 08:02 |
Free Drinks courtesy of HBO 04:00 - 08:00 |
Foursquare Party 09:00 - 10:00 |
Fresh-Fest (KOOP 91.7fm) 12:00 - 09:00 |
Canon Screening Room | Carver Museum | Casino El Camino | Cedar Street Courtyard | Cherrywood Coffeehouse |
Clive Bar | CNN Grill | Conduit Corner | Copa | Coppertank | |
---|---|---|---|---|---|
|
Beer Blues and Bites (Zagat) 06:00 - 10:00 |
CNN Grill Live Jam Blackberry Smoke 10:00 - 11:00 Cherub |
Conduit Corner 01:00 - 04:00 LBGT Happy Hour 01:30 - 03:00 |
Gokit Official SXSW Launch Party 05:00 - 07:00 |
Tom Hanks' Electric City, presented by Yahoo! 09:00 - 12:00 |
Clive Bar | CNN Grill | Conduit Corner | Copa | Coppertank |
Driskill Hotel (Maximilian) | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | El Sol Y La Luna | Empire Auto & Club 606 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Boxcutters Podcast: Episode 300 12:30 - 01:30 Stuff You Should Know Podcast 03:30 - 04:30 |
Chess in the Square: The Brooklyn Castle Premiere Party & Chess Event 01:00 - 03:00 Chinwag's Global G & Tea Party 05:00 - 08:00 |
Cooking Channel Beer Garden |
Los Chidos Narritive Film Premiere Party 08:00 - 02:00 |
Bandpage HQ 06:00 - 03:00 |
Driskill Hotel (Maximilian) | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | El Sol Y La Luna | Empire Auto & Club 606 |
Gallery Black Lagoon | GE Garage | GoLab Austin | Guero's Taco Bar | Gypsy Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
"Wonder Women! The Untold Story Of American Superheroines" Benefit for GENaustin 05:00 - 07:00 |
All Day Event - GE Garage 12:00 - 01:00 |
South By GoLab 10:00 - 05:00 |
Allhat IV (Chevrolet) 12:30 - 02:30 |
Bugs and Brass (StrangeTribe Productions + Soul of the Boot Entertainment) 02:00 - 07:00 J. Boogie 02:00 - 03:00 Austin Knight Brass Band 04:00 - 04:45 Ursula 1000 05:00 - 06:00 |
Gallery Black Lagoon | GE Garage | GoLab Austin | Guero's Taco Bar | Gypsy Lounge |
Halcyon Coffee Shop | Hangar Lounge | Haven | Headhunters | Hilton Austin Downtown | |
---|---|---|---|---|---|
|
Silicon Prairie Cereal Bar 10:00 - 03:00 Meet the Harvest Team 04:00 - 06:00 |
Refuel (Yammer +SocialVibe) 11:00 - 04:00 |
The Crowdtap Party (Invite Only) 09:00 - 10:00 The Crowdtap VIP Party - The SXSW Can't Miss Party Returns 09:00 - 03:00 |
Yeast By Sweet Beast 02:00 - 07:30 Adair Lion 06:00 - 07:00 The Fremen 07:00 - 08:00 Ossuary Industries Showcase 07:00 - 10:00 |
Alcatel-Lucent Trend Lounge 04:00 - 03:59 GeekRun (Multiple Dates) 08:00 - 09:00 Found Type Photowalk 10:00 - 12:00 |
Halcyon Coffee Shop | Hangar Lounge | Haven | Headhunters | Hilton Austin Downtown |
Lanai | Launch 787 | Launch787 | Liberty Tavern | Maggie Mae's | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW Eco Startup Showcase Launch Party 05:00 - 07:00 Open Innovation Mixer 09:00 - 11:00 |
Glomper Recharge Hangover Party 03:00 - 07:00 |
Glomper Recharge/Hangover Party 03:00 - 07:00 |
Trover Photowalk 12:15 - 05:15 |
CNET Party 09:00 - 10:00 |
Lanai | Launch 787 | Launch787 | Liberty Tavern | Maggie Mae's |
Maggie Mae's | Maria Maria | Mohawk | Moonshine Grill | NikeFuel Lot | |
---|---|---|---|---|---|
|
Latitudes: A Global Mixer presented by Society of Digital Agencies 10:00 - 01:00 |
FLUENT Party Rock 07:00 - 11:00 |
The .net Seven Second Pitch Challenge 08:00 - 12:00 |
All Day Event - Turner Revive Lounge 11:00 - 12:00 |
Nike Livestrong Run 08:00 - 09:00 Nike Training Club 12:00 - 01:00 |
Maggie Mae's | Maria Maria | Mohawk | Moonshine Grill | NikeFuel Lot |
Palmer Events Center (Room 3) | Palmer Events Center (Room 4-5) | Paramount Theatre | Parkside | Personal Wine Red Room | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW ScreenBurn Game Developer Lounge Presented by Intel 11:00 - 06:00 |
User Research: Lessons from Borderlands 11:00 - 12:00 eSports: Enabling Gaming As a Profession 12:30 - 01:30 Video Games: The Supreme Court and What’s Next 03:30 - 04:30 Taking a RISK: From Board Game to Facebook 05:00 - 06:00 |
Decoding Deepak 11:00 - 12:23 The Hunter 02:00 - 03:41 MARLEY 05:30 - 08:02 The Raid: Redemption 09:30 - 11:10 |
PulsePoint Rooftop Party 12:00 - 05:00 |
Cal Berkeley Alumni Panel & Reception 04:30 - 07:30 Austin Affiliate Marketing Party 08:30 - 12:00 |
Palmer Events Center (Room 3) | Palmer Events Center (Room 4-5) | Paramount Theatre | Parkside | Personal Wine Red Room |
PureVolume House | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Rainey St | Registrant’s Lounge | Residence Inn | |
---|---|---|---|---|---|
|
Buzzmedia iHeartRadioLounge (PureVolume House) 01:00 - 05:00 Apigee Party (PureVolume House) 07:00 - 11:00 Buzzmedia Late Night (PureVolume House) 11:59 - 04:00 DJ Chris The Kick 11:59 - 01:00 |
Killer App Design with Javascript and HTML 5 09:30 - 10:30 Client-Side Templating in jQuery 11:00 - 12:00 Mad CSS3 Skillz 12:30 - 01:30 Simplify CSS Development with Sass & Compass 03:30 - 04:30 Shit Code: When Good Code Is Betrayed 05:00 - 06:00 |
Google Village 11:00 - 10:00 |
Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 |
Half Day Event: Ask.com Sugar Rush 12:00 - 01:00 |
PureVolume House | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Rainey St | Registrant’s Lounge | Residence Inn |
Sheraton Austin (Creekside I & II) | Six Lounge | Skinny's Ballroom | SoundCloud Open House | St David's Bethell Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
Discoverability and the New World of Book PR 11:00 - 12:00 Psychology of Narcissism & How It Affects Brands 12:30 - 01:30 How Comics Journalism Is Saving Your Media 03:30 - 04:30 Successful Journalism Startups: Global Lessons 05:00 - 06:00 |
Smallest Party (Invite Only) 07:00 - 09:00 |
Yeast By Sweet Beast 09:30 - 02:00 |
SoundCloud Open House |
Dewey Awards Ceremony 07:00 - 08:30 |
Sheraton Austin (Creekside I & II) | Six Lounge | Skinny's Ballroom | SoundCloud Open House | St David's Bethell Hall |
St David's Historic Sanctuary | St. David's Episcopal Church | St. Mary's Cathedral | Stateside Theatre | Sweetish Hill | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Good Capitalist Lounge (#SocEnt) 09:00 - 05:00 |
Dewey Ceremony + AIR-Interactive Awards 07:00 - 09:00 |
Interactive Catholics Meetup (Austin Catholic New Media) 07:00 - 09:00 |
Eden 11:15 - 12:53 Los Chidos 01:45 - 03:19 See Girl Run 04:15 - 05:44 Starlet 07:00 - 08:43 Somebody Up There Likes Me 09:45 - 11:01 |
Free Cinnamon Rolls courtesy of HBO 09:00 - 12:00 |
St David's Historic Sanctuary | St. David's Episcopal Church | St. Mary's Cathedral | Stateside Theatre | Sweetish Hill |
SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 |
Gregory Crewdson: Brief Encounters 05:00 - 06:17 Indie Game: The Movie 07:00 - 08:36 Nature Calls 09:30 - 10:55 |
Chasing Ice 05:00 - 06:16 KID-THING 07:00 - 08:23 Waiting For Lightning 09:45 - 11:12 |
Fryday (TaskRabbit) 04:30 - 08:00 |
Free Sandwich courtesy of HBO 12:00 - 04:00 Presskit.to Demo Days (Invite Only) 12:00 - 04:00 Boxee Kegger 01:00 - 06:00 |
SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA |
Ten Oak | The Bat Bar | The Belmont | The Boiling Pot | The Fyre Pit | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wolf Premiere Party 10:00 - 12:00 |
CloudCamp Austin 10:00 - 04:00 |
The Cloud Lounge sponsored by HP 10:00 - 03:00 |
Worldwide InstaMeet: Photowalk (Instagram) 01:30 - 02:30 |
Livefyre Fyre Bash 08:00 - 02:00 |
Ten Oak | The Bat Bar | The Belmont | The Boiling Pot | The Fyre Pit |
The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Loft on 6th | The Long Center | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW Film Hideout Lounge 10:00 - 11:00 |
Full Day Event - Samsung Mobile Presents: #FEED powered by Twitter 10:00 - 11:00 @NIGHT Hosted by Mozilla Firefox 09:00 - 12:00 |
Nosaj Thing 12:45 - 02:00 Nobody Beats the Drum (DJ Set) 01:00 - 03:00 Mozilla Day Opening of #FEED Exhibition 11:00 - 07:00 Rooftop Yoga Retweet with Off the Mat, Into the World 01:00 - 07:00 Art meets Invention: Design and Technology at Parsons the New School for Design 02:00 - 04:00 #FEED @NIGHT Day 3, March 11 2012 10:00 - 02:00 Anoraak (DJ Set) 10:00 - 12:00 Fred Falke 12:00 - 12:45 |
Afternoon Event - NVIDIA Workstations Lounge 03:00 - 04:00 |
All Day Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 11:00 - 12:00 |
The Hideout | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Loft on 6th | The Long Center |
The Nokia Lab | The Parish | The Side Bar | The Stage on Sixth | The Studio by HGTV | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Nokia Lab @ SXSW Interactive 08:00 - 01:00 |
PBS Party celebrating @MasterpiecePBS "Sherlock" 08:00 - 01:30 PBS Party celebrating @MasterpiecePBS "Sherlock" 08:00 - 01:30 |
South By Streetwise Happy Hour 05:00 - 07:00 |
The Interactive + Film Fusion Party presented by Meebo 07:00 - 10:00 The Interactive + Film Fusion Party presented by Meebo 07:00 - 10:00 |
HGTVGardens.com Launch Party 09:00 - 01:00 |
The Nokia Lab | The Parish | The Side Bar | The Stage on Sixth | The Studio by HGTV |
Wahoo's Fish Taco | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House | |
---|---|---|---|---|
|
Keep Austin Loyal (Belly) 02:00 - 09:00 |
Shearwater 05:00 - 06:00 |
All Day Event - The Lift presents: Latin America Innovation 09:00 - 10:00 |
Women In Wireless Lounge 04:00 - 07:00 |
Wahoo's Fish Taco | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park | WiW Sorority House |
Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW Yoga 09:30 - 10:30 Your Arts Organization = A Startup Business 11:00 - 12:00 Social Apps and Charitable Giving 12:30 - 01:30 Social Networking: Giving Cancer Patients a Voice 03:30 - 04:30 Positively Inspired Change Campaigns 05:00 - 06:00 |
All Day Event - The Beacon Lounge 09:00 - 10:00 |
How Not to Die: Using Tech in a Dictatorship 09:30 - 10:30 LiberationTech: How Geeks Overthrow Governments 11:00 - 12:00 An Unusual Arsenal: Tech Tools to Topple a Tyrant 12:30 - 01:30 Reaching Teens on the Digital Streets 03:30 - 04:30 Race: Know When to Hold It and When to Fold It 05:00 - 06:00 |
gdgt live in Austin 07:00 - 10:00 |
Formspring Party 08:00 - 02:00 |
Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Music Hall | Bandpage HQ |
Beauty Bar | Buffalo Billiards | Canon Screening Room | Casa Chapala | Cedar Door | |
---|---|---|---|---|---|
|
Flosstradomus Beauty Bar X 09:00 - 03:00 |
Austin on Rails Bash 08:00 - 10:00 |
when you find me presented by Canon 11:00 - 11:40 BRUTE FORCE 12:30 - 02:02 It Ain't Over 12:30 - 02:02 Minor/Major: The TV on the Radio Tour Documentary 12:30 - 02:02 A Brief History of John Baldessari 12:30 - 02:02 The Fuse: or How I Burned Simon Bolivar 12:30 - 02:02 The Love Competition 12:30 - 02:02 Documentary Shorts 1 12:30 - 02:02 Aisha's Song 12:30 - 02:02 CatCam 03:30 - 05:00 Family Nightmare 03:30 - 05:00 Documentary Shorts 2 03:30 - 05:00 Inquire Within 03:30 - 05:00 Written in Ink 03:30 - 05:00 Kudzu Vine 03:30 - 05:00 Meaning of Robots 03:30 - 05:00 Cutting Loose 03:30 - 05:00 SXSW Community Screenings: Rainforest Partnership 06:30 - 08:30 SXSW Community Screenings: Austin School of Film 09:30 - 11:00 |
Party Fresca (Salsa) 06:00 - 08:00 |
(mt) Cocktail Hour [invite only] 04:00 - 06:00 |
Beauty Bar | Buffalo Billiards | Canon Screening Room | Casa Chapala | Cedar Door |
Cedar Street Courtyard | Center 61 | Cherrywood Coffeehouse | Cirrus Logic Inc | Club de Ville | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Milwaukee Shindig 11:00 - 03:00 |
Pitch Some Good Meetup (Center61 + StartSomeGood) 06:30 - 10:00 |
East End Audio Arts Showcase 04:00 - 10:00 |
BugGirl 11:30 - 12:15 South By Cirrus Logic 11:30 - 01:30 The EarthTone Players 12:30 - 01:15 |
The Barbarian Group & Tumblr presents: Robo Trip 07:00 - 02:00 |
Cedar Street Courtyard | Center 61 | Cherrywood Coffeehouse | Cirrus Logic Inc | Club de Ville |
CNN Grill | Conduit Corner | Copa | Courtyard Marriott (Brazos) | Courtyard Marriott (Rio Grande Ballroom) | |
---|---|---|---|---|---|
|
CNN Grill Live Jam Gemma Ray 10:00 - 11:00 Hellogoodbye |
Conduit Corner 01:00 - 04:00 Don't Mess With The Internet Party 04:00 - 07:00 |
Techweek Innovation+Chicago Party 08:00 - 12:00 |
Tech Cooperatives: A Better Way to Make a Living 09:30 - 10:30 Online Personality Disorder: Resumes & Profiles 11:00 - 12:00 Moms vs. Management: Parents Make Awesome Managers 12:30 - 01:30 Motivating Employees: Gamification at Work 03:30 - 04:30 Getting a Crowd to Work for You: For Pay or Play? 05:00 - 06:00 |
Job Hopping: Turn a High Number to Your Advantage 11:00 - 12:00 Work When Startup Culture Hits Mainstream 12:30 - 01:30 Getting Good: Practical Tips for New Designers 03:30 - 04:30 |
CNN Grill | Conduit Corner | Copa | Courtyard Marriott (Brazos) | Courtyard Marriott (Rio Grande Ballroom) |
Fado Irish Pub | Flamingo Cantina | Fogo De Chao | Foursquare Court | Frank | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Stuff You Should Know Variety Hour 05:00 - 09:00 |
So Many Byte Party 06:00 - 09:00 |
Mobile Monday Social Event 06:00 - 08:00 |
A Good Morning (Foursquare) 10:00 - 11:00 4sqDay Meetup (Foursquare) 11:30 - 12:30 Office Hours (Foursquare) 01:30 - 03:30 |
All-Girl* Dev Brunch 09:00 - 11:30 Free Drinks courtesy of HBO 09:00 - 12:00 |
Fado Irish Pub | Flamingo Cantina | Fogo De Chao | Foursquare Court | Frank |
French Legation Museum | Friends | frog's Austin Studio | GE Garage | Ginger Man Pub | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Warby Parker Citizen’s Circus 01:00 - 11:00 |
The Red Dirt Reel 03:00 - 06:00 Oklahoma Interactive Oklahoma's Buffalo Lounge 08:00 - 02:00 |
Frog Design Open Studio 06:00 - 08:00 |
All Day Event - GE Garage 12:00 - 01:00 |
Designers United (Uberlife) 08:00 - 09:00 |
French Legation Museum | Friends | frog's Austin Studio | GE Garage | Ginger Man Pub |
GoLab Austin | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 602) | |
---|---|---|---|---|---|
|
South By GoLab 10:00 - 05:00 |
Alcatel-Lucent Trend Lounge 04:00 - 03:59 GeekRun (Multiple Dates) 08:00 - 09:00 |
SXSW Interactive Accelerator 05:00 - 06:00 |
All Day Event - Alcatel-Lucent’s Trend Lounge 09:00 - 10:00 |
All Day Event - Gemalto Mobile IDEA/NEXT Lounge 09:00 - 10:00 |
GoLab Austin | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (Room 406) | Hilton Austin Downtown (Room 602) |
Holiday Inn Town Lake (Lantana B) | Hotel Vegas | Hudson's On Fifth | Hyatt Regency Austin (Big Bend) | Hyatt Regency Austin (Texas Ballroom 1-3) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mentor Session: William Barko 11:00 - 12:00 Mentor Session: Michael Staton 11:00 - 12:00 Mentor Session: Diana Hong 12:30 - 01:30 Mentor Session: Dan Shust 12:30 - 01:30 |
Strange Brew (Covert Curiosity + Austin Music Weekly + Ender Productions) 02:00 - 02:00 |
C2xSW Interaction-Packed Adventure 06:00 - 09:30 |
SOPA / PIPA / ACTA Meet Up 11:00 - 12:00 EFF Meet Up 12:30 - 01:30 /r/SXSW Meet Up 03:30 - 04:30 |
But Are You a Real Journalist? #jan25 #occupy 09:30 - 10:30 Dealing with the Media Data Explosion 11:00 - 12:00 Mixed-Reality Gaming: Evolution in Entertainment 12:30 - 01:30 Social Discovery: Implicit and Explicit Graphs 03:30 - 04:30 Better Living with Motion Sensors 05:00 - 06:00 |
Holiday Inn Town Lake (Lantana B) | Hotel Vegas | Hudson's On Fifth | Hyatt Regency Austin (Big Bend) | Hyatt Regency Austin (Texas Ballroom 1-3) |
Lanai | Latitude 30 | Latitude 30 | Liberty Tavern | Lustre Pearl | |
---|---|---|---|---|---|
|
SAGIndie/Writers Guild of America, West Reception 07:00 - 09:00 SAGIndie/WGAWest Reception 07:00 - 09:00 |
Northern Ireland Showcase (British Music Embassy) 07:00 - 08:00 |
Northern Ireland@SXSW 07:00 - 12:00 Northern Ireland@SXSW 07:00 - 12:00 |
Trover Photowalk 12:15 - 05:15 |
End of Session Drinks (Uberlife) 06:00 - 07:00 |
Lanai | Latitude 30 | Latitude 30 | Liberty Tavern | Lustre Pearl |
Lustre Pearl | Malverde | Maria Maria | Maria Maria La Cantina Patio | McGarrah Jessee Building | |
---|---|---|---|---|---|
|
Bazaarvoice Party 06:00 - 11:00 |
Digital Vision @ SXSW 06:00 - 08:00 |
Student Startup Madness 09:00 - 12:00 |
The Social Revolución Latino Lounge, Revolucionario Awards and After Party sponsored by Univision News 04:00 - 01:00 |
Pecha Kucha hosted by McGarrah Jessee 06:30 - 11:00 |
Lustre Pearl | Malverde | Maria Maria | Maria Maria La Cantina Patio | McGarrah Jessee Building |
Molotov Lounge | Moonshine Grill | Mugshots | NikeFuel Lot | Old School Bar & Grill | |
---|---|---|---|---|---|
|
Brisk Bodega Party 05:30 - 12:00 |
All Day Event - Turner Revive Lounge 11:00 - 12:00 |
Comic Book Fans Meetup (Uberlife) 07:00 - 09:00 |
Nike Livestrong Run 08:00 - 09:00 Nike Skateboarding Demo 10:00 - 11:30 |
Canada Lounge (North of 41) 11:00 - 02:00 |
Molotov Lounge | Moonshine Grill | Mugshots | NikeFuel Lot | Old School Bar & Grill |
Palm Park (Meet Up Tent) | Palm Park (Presentation Tent) | Palm Playground | Paramount Theatre | Parking Lot | |
---|---|---|---|---|---|
|
A Game of Thrones Meet Up 11:00 - 12:00 Fashion Meet Up 12:30 - 01:30 Meme Meet Up 03:30 - 04:30 CrossFit Meet Up 05:00 - 06:00 |
SXSW CraftCamp Day 2 11:00 - 06:00 |
Picnic in the Park (Uberlife) 02:00 - 04:00 |
Restoring History: 100 Years of Universal Films 11:00 - 12:30 Lost and Sound 02:00 - 03:16 Girls 04:30 - 06:00 21 Jump Street 07:30 - 09:20 |
Eat. Drink. Be Human with Skype. 12:00 - 10:00 |
Palm Park (Meet Up Tent) | Palm Park (Presentation Tent) | Palm Playground | Paramount Theatre | Parking Lot |
Parkside | PureVolume House | Radisson Town Lake (Ballroom) | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Registrant’s Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
SVB + NEA Party (Invite Only) 06:00 - 09:00 |
John Gomi 02:00 - 04:00 Buzzmedia iHeartRadioLounge (PureVolume House) 01:00 - 05:00 Wordpress Party (PureVolume House) 06:00 - 09:00 IHR Party (PureVolume House) 11:59 - 04:00 |
After Hours Party with Adobe Evangelists 06:00 - 08:00 |
The Future of HTML5 Motion Design 09:30 - 10:30 Boost Your Mobile Workflow with Adobe 11:00 - 12:00 The Page Is Dead 12:30 - 01:30 Demystifying the Future of the Web and Apps 03:30 - 04:30 Online with Adobe Business Catalyst and Dreamweaver 05:00 - 06:00 |
Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 02:00 - 03:00 |
Parkside | PureVolume House | Radisson Town Lake (Ballroom) | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Registrant’s Lounge |
Roial | Roial Nightclub | Roppolos | Shakespeare's Pub | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
ServerBeach GeekyBeach Party 09:00 - 02:00 |
GeekyBeach Party 09:00 - 02:00 |
Free Pizza courtesy of HBO 12:00 - 04:00 |
SurveyMonkey + Wufoo Party 06:00 - 09:00 |
God of Blades Party 07:00 - 08:00 |
Roial | Roial Nightclub | Roppolos | Shakespeare's Pub | Shangri-La |
Skinny's Ballroom | Soho Lounge | SoundCloud Open House | Speakeasy | Spotify House | |
---|---|---|---|---|---|
|
Film Fresh @ SXSW 2012 05:00 - 08:00 |
Global Accelerator Network and Venture Asheville Mixer 05:00 - 09:00 |
SoundCloud Open House |
SAY Media SXSWi Party 08:30 - 02:00 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
Skinny's Ballroom | Soho Lounge | SoundCloud Open House | Speakeasy | Spotify House |
St David's Historic Sanctuary | Stateside Theatre | SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Good Capitalist Lounge (#SocEnt) 09:00 - 05:00 |
Compliance 11:00 - 12:30 Gayby 01:15 - 02:44 The Do-Deca Pentathlon 03:45 - 05:15 Booster 07:00 - 08:15 Small Apartments 09:00 - 10:34 |
All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 All Day Event - SXcycles 09:00 - 10:00 |
America's Parking Lot 05:00 - 06:13 SELLEBRITY 07:00 - 08:29 MARLEY 09:30 - 12:02 |
Beauty Is Embarrassing 05:00 - 06:28 The Hunter 07:30 - 09:11 Decoding Deepak 10:00 - 11:23 |
St David's Historic Sanctuary | Stateside Theatre | SXCycles Tent | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village |
TaskRabbit Park | TBA | The Belmont | The Green House | The Hideout | |
---|---|---|---|---|---|
|
Detox Day (TaskRabbit) 04:30 - 07:00 |
Mentors - Distribution 1: Documentary 11:00 - 12:30 HCFF Mixer (Hill Country Film Society) 06:00 - 09:00 |
The Cloud Lounge sponsored by HP 10:00 - 02:00 |
South By North Loop (Green House) |
SXSW Film Hideout Lounge 10:00 - 11:00 |
TaskRabbit Park | TBA | The Belmont | The Green House | The Hideout |
The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Loft on 6th | The Long Center | The Nokia Lab | |
---|---|---|---|---|---|
|
Half Day Event - Samsung Mobile Presents: #FEED powered by Twitter 10:00 - 11:00 @NIGHT Hosted by SoundTracking 09:00 - 11:30 |
Fred Falke 12:00 - 12:45 Mozilla Day Opening of #Feed Exhibition 10:00 - 06:00 Javelin 09:00 - 10:00 #FEED @NIGHT Day 4, March 12 2012 09:30 - 02:00 Mike Simonetti 10:00 - 11:30 Alan Braxe 11:30 - 01:00 |
Afternoon Event - NVIDIA Workstations Lounge 03:00 - 04:00 |
All Day Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 11:00 - 12:00 |
Evening Event - The Nokia Lab @ SXSW Interactive 04:00 - 08:30 |
The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Loft on 6th | The Long Center | The Nokia Lab |
The Parish | The Rattle Inn | The Stage on Sixth | Trophy's | Valhalla | |
---|---|---|---|---|---|
|
Free Show In Austin (Dada Life + Madeon) 08:00 - 03:00 |
Rocktails (Thrillist) 10:00 - 02:00 |
An Interactive Mixer featuring video remix artist Mike Relm 06:00 - 11:00 |
Yeast By Sweet Beast 05:00 - 02:00 7-Inch Stitch Lee Dockery Daze of Heaven Odor Baby Sex Bruises Waco Girls Hard HNW |
The Vintage Clothing Arcade 10:00 - 02:00 |
The Parish | The Rattle Inn | The Stage on Sixth | Trophy's | Valhalla |
WiW Sorority House | |
---|---|
|
Women In Wireless Lounge 04:00 - 07:00 |
WiW Sorority House |
1100 Warehouse | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | ACL Live at the Moody Theater | Agave Bar | Alamo Lamar A | |
---|---|---|---|---|---|
|
Vans Party 01:00 - 06:00 DJ Chill (Host) DJ Rapid Ric Worldwide Kydd The Niceguys A.Dd+ Future Hopsin 11:00 - 11:40 Danny Brown 12:00 - 12:40 |
Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: The Syndicate's Conflict of Interest 08:00 - 02:00 |
Robert Rodriguez and AMD Official SXSW Interactive Event With Special Performances by Chingon & Tito and Tarantula 09:00 - 12:00 |
Hell Week Pre-Party (The PAULS') 09:00 - 01:00 Satellite Sky |
Booster 11:30 - 12:45 Gayby 01:45 - 03:14 Casa de mi Padre 05:00 - 06:24 The Comedy 09:00 - 10:32 The Aggression Scale 11:59 - 01:26 |
1100 Warehouse | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | ACL Live at the Moody Theater | Agave Bar | Alamo Lamar A |
Austin Convention Center (Room 7) | Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Authentic Smiles Dental Studio | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - The Americans Elect Lounge 09:00 - 10:00 |
SXSW Yoga 09:30 - 10:30 Hackathons: Kickstart a Movement from a Weekend 11:00 - 12:00 How to Lead a Social Revolution and Make a Profit 12:30 - 01:30 People-Powered: Technology and the Revolution 03:30 - 04:30 |
All Day Event - The Beacon Lounge 09:00 - 10:00 |
Gimme Shelter from the Storm Clouds 11:00 - 12:00 The Automobile As Network Node 12:30 - 01:30 Maximizing Film Revenues 02:00 - 03:00 Clearing Rights: What "Borat" Wrought 03:30 - 04:30 |
Mouth by Mouthwest (MXMW) 05:00 - 09:00 |
Austin Convention Center (Room 7) | Austin Convention Center (Room 8A) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Authentic Smiles Dental Studio |
Bandpage HQ | BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | |
---|---|---|---|---|---|
|
Music Tech Mashup (Heard Entertainment + Bandpage + SUPERGOODMUSIC) 08:00 - 02:00 |
King Stork 08:00 - 08:40 Adam & the Bullshark 09:00 - 09:40 The Technicolors 10:00 - 10:40 Bloody Beach 11:00 - 11:40 Royal Teeth 12:00 - 12:40 |
Wild Child 08:00 - 08:40 Ruby Jane 09:00 - 09:40 Dickie Lee Erwin 10:00 - 10:40 Slowtrain 11:00 - 11:40 The Greatcoats 12:00 - 12:40 |
Automusik 08:00 - 08:40 Art Disaster no. 14 (BleachOnline.com + Fanatic Promotion) 08:00 - 02:00 Xylos 09:00 - 09:40 The Tins 10:00 - 10:40 The White White Lights 11:00 - 11:40 Cotton Mather 12:00 - 12:40 |
Pomegranates 09:15 - 09:55 Young Man 10:15 - 10:55 Metal Mother 11:15 - 11:55 |
Bandpage HQ | BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard |
Carrobs Café | Casulo Hotel | Cedar Street Courtyard | Cheer-Up Charlies | Cherrywood Coffeehouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Free Breakfast Taco courtesy of HBO 09:00 - 12:00 |
SXSFree (Austin Music Examiner) 02:00 - 07:00 Geography 02:15 - 03:00 Politics 03:15 - 04:00 The Eastern Sea (solo performance with Matt Hines) 05:15 - 06:00 Driver Friendly 06:15 - 07:00 |
Great British Breakfast 10:00 - 12:00 |
All Tamara's Parties 12:00 - 02:00 |
Psychedelic Neofolk Show 04:00 - 07:00 |
Carrobs Café | Casulo Hotel | Cedar Street Courtyard | Cheer-Up Charlies | Cherrywood Coffeehouse |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 606 | Continental Club | Courtyard Marriott (Brazos) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wiretree 11:30 - 12:15 South By Cirrus Logic 11:30 - 01:30 Connor Youngblood 12:30 - 01:15 |
DMX Party Feat. Pandora for Business 02:00 - 06:00 Austin Brown 02:30 - 03:15 The Stepkids 03:30 - 04:15 Nneka 04:30 - 05:15 |
Joshua James 08:30 - 09:10 Heartless Bastards 09:30 - 10:10 Mister Loveless 10:30 - 11:10 Beach Fossils 11:30 - 12:10 |
Alejandro Escovedo & the Sensitive Boys 10:00 - 11:00 |
Becoming a CEO: Lessons from Four Techette Leaders 11:00 - 12:00 The Future of Work and the Free Radical 12:30 - 01:30 Your Social Media Job Is Dead: Now What? 03:30 - 04:30 100 Years of Awesomeness 05:00 - 06:00 |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 606 | Continental Club | Courtyard Marriott (Brazos) |
East Tent, Brush Square Park | El Sol Y La Luna | Elysium | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSW Film Awards Reception presented by Veam 06:30 - 08:00 |
MusicTech Happy Hour (Invite Only) 06:00 - 08:00 |
Elysium Live Music Party 08:00 - 02:00 Steven A Clark Vex Ruffin Jonti Jonwayne The Stepkids 10:30 - 11:10 Peanut Butter Wolf 11:15 - 12:00 MED |
Bandpage HQ 06:00 - 02:00 |
Thomas Wynn & The Believers 08:00 - 08:40 The Envy Corps 09:00 - 09:40 Shinobi Ninja 10:00 - 10:40 Tyler Bryant & the Shakedown 11:00 - 11:40 Tic Tic Boom! 12:00 - 12:40 |
East Tent, Brush Square Park | El Sol Y La Luna | Elysium | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive |
Headhunters | Headhunters Patio | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (6th Floor) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Bipolar Gentlemen 08:00 - 08:40 Scorpio Rising 09:00 - 09:40 Follow That Bird 10:00 - 10:40 Bitches 11:00 - 11:40 Rayon Beach 12:00 - 12:40 |
Bee vs. Moth 08:00 - 08:40 ((sounder)) 09:00 - 09:40 Silverbus 10:00 - 10:40 Sean Smith 11:00 - 11:40 sleepmakeswaves 12:00 - 12:40 |
Alcatel-Lucent Trend Lounge 04:00 - 03:59 |
SXSW Interactive Accelerator 12:30 - 01:30 |
The Interactive Awards Pre-Party and Ceremony Presented by HP 06:00 - 09:00 |
Headhunters | Headhunters Patio | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown (6th Floor) |
InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom A) | Key Bar | Kingdom | La Zona Rosa | Lanai | |
---|---|---|---|---|---|
|
Epic Battle: Creativity vs. Discipline in Social 09:30 - 10:30 Why Ad Agencies Should Act More Like Tech Startups 11:00 - 12:00 Storytelling: From the Bar to the Boardroom 12:30 - 01:30 How The X Factor USA "Got Social" in Season One 03:30 - 04:30 Help! I Have an Internet Stalker or Blackmailer! 05:00 - 06:00 |
Make Fuzzy Tracks Party (Mixtape Marketing + Bearded Pony) 06:00 - 02:00 |
AUM Fest at Kingdom 07:00 - 02:00 |
The Nikon HD-SLR Workshop with The Bui Brothers 01:00 - 03:00 Neon Hitch Outasight Theophilus London 09:20 - 10:00 Santigold 10:10 - 11:00 Chuckie 11:05 - 11:55 Flux Pavilion 11:55 - 12:45 |
AUM Fest at Lanai 02:00 - 02:00 |
InterContinental Stephen F. Austin (Capital Ballroom A) | Key Bar | Kingdom | La Zona Rosa | Lanai |
Latitude 30 | Livestrong Headquarters | Lomography Gallery Store Austin | Maggie Mae's | Maggie Mae's Rooftop | |
---|---|---|---|---|---|
|
Jim Lockey & the Solemn Sun 09:00 - 09:40 The Xcerts 10:00 - 10:40 Future of the Left 11:00 - 11:40 Frank Turner 12:00 - 12:40 |
Wine Tasting Livestrong Benefit 07:00 - 10:00 |
$10 Photo Technique Workshop, Multiple Exposure Film Swap (Lomography) 12:00 - 02:00 All Local LomoLive Showcase (Lomography) 06:00 - 09:00 |
The LaRues |
Pond5 Media Makers Soirée 09:00 - 02:00 |
Latitude 30 | Livestrong Headquarters | Lomography Gallery Store Austin | Maggie Mae's | Maggie Mae's Rooftop |
Parkside | Pick Up and Drop Off | PureVolume House | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Red Eyed Fly | |
---|---|---|---|---|---|
|
Black Iris & White Iris Party 06:00 - 11:00 Sundress Harriet Superhumanoids Guards Slowdance FIDLAR |
Remember the Alamo (RVSX) 09:30 - 03:30 |
Buzzmedia iHeartRadioLounge (PureVolume House) 01:00 - 05:00 PV House Party (PureVolume House) Moonlight Gram |
Compass/SASS/LESS: Tips, Tricks & Best Practices 09:30 - 10:30 The Science of Good Design: A Dangerous Idea 11:00 - 12:00 Change the Course of History with Greasemonkey 12:30 - 01:30 AXD: Experience Design in Agile Teams 03:30 - 04:30 Defense Against the Dark Arts: ESAPI 05:00 - 06:00 |
Snake Skin Prison Party |
Parkside | Pick Up and Drop Off | PureVolume House | Radisson Town Lake (Town Lake Ballroom) | Red Eyed Fly |
Soho Lounge | SoundCloud Open House | Speakeasy | Spill | Spotify House | |
---|---|---|---|---|---|
|
Oh My Me 08:00 - 08:40 The Seedy Seeds 09:00 - 09:40 The Lions Rampant 10:00 - 10:40 Whiskey Daredevils 11:00 - 11:40 The Sundresses 12:00 - 12:40 |
SoundCloud Open House |
Sound Pellegrino vs Body High Rooftop Party 09:00 - 02:00 |
Planet Quebec VIP Kick-Off Reception 04:00 - 06:00 Planet Quebec VIP Kick-Off Reception 04:00 - 06:00 Planet Quebec VIP Kick-Off Reception 04:00 - 06:00 Ariane Moffatt 08:00 - 08:40 Half Moon Run 09:00 - 09:40 Each Other 10:00 - 10:40 Dance Laury Dance 11:00 - 11:40 Ain't No Love 12:00 - 12:40 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
Soho Lounge | SoundCloud Open House | Speakeasy | Spill | Spotify House |
SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA | tenOak | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Do-Deca Pentathlon 05:00 - 06:30 Safety Not Guaranteed 07:30 - 08:55 Re:Generation Music Project 10:00 - 11:22 |
La Camioneta - The Journey of One American School Bus 05:00 - 06:11 Hunky Dory 07:15 - 09:04 See Girl Run 09:45 - 11:14 |
March Madness Party (TaskRabbit) 04:30 - 08:00 |
White Mystery Rock n Roll Riverboat 04:30 - 05:30 |
Salt to Bitters 08:00 - 08:40 New Town Drunks 09:00 - 09:40 Mass Solo Revolt 10:00 - 10:40 Jon Lindsay 11:00 - 11:40 Motel Beds 12:00 - 12:40 |
SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TaskRabbit Park | TBA | tenOak |
The Green House | The Hideout | The Jackalope | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
South By North Loop (Green House) |
An Evening With Sacred Bones Records 09:00 - 02:00 An Evening With Sacred Bones Records: Music Videos & Films 09:00 - 09:40 An Evening With Sacred Bones Records: TBA Live Performance 10:00 - 10:40 An Evening With Sacred Bones Records: Twelve Dark Noons, Video Premieres & Short Films 11:00 - 11:40 An Evening With Sacred Bones Records: TBA Live Performance 12:00 - 12:40 |
Evernote x SXSW Meetup with Evernote Small Business Ambassador Lindsey C. Holmes 06:00 - 09:00 Evernote Meetup 06:00 - 09:00 |
Full Day Event - Samsung Mobile Presents: #FEED powered by Twitter 10:00 - 11:00 @NIGHT Hosted by Rdio 09:00 - 12:00 |
RJD2 01:00 - 02:00 Rdio Day #FEED Exhibition Opens 10:00 - 06:00 Special Rdio Program 11:30 - 04:00 Rooftop Happy Hour 04:00 - 06:00 #FEED @NIGHT Day 5, March 13 2012 09:00 - 02:00 Teengirl Fantasy 10:00 - 11:00 Com Truise 11:00 - 01:00 |
The Green House | The Hideout | The Jackalope | The Jones Center | The Jones Center - AMOA-Arthouse |
The Jr | The Loft on 6th | The Long Center | The Main | The Nokia Lab | |
---|---|---|---|---|---|
|
David Liebe Hart Band 08:00 - 08:40 Rusted Shut 09:00 - 09:40 Skrew 10:00 - 10:40 S U R V I V E 11:00 - 11:40 Bodytronix 12:00 - 12:40 |
Afternoon Event - NVIDIA Workstations Lounge 03:00 - 04:00 |
All Day Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 11:00 - 12:00 |
JC & Co. 08:00 - 08:40 Grape St. 09:00 - 09:40 Quiet Company 10:00 - 10:40 Dead Sands 11:00 - 11:40 Amplified Heat 12:00 - 12:40 |
Evening Event - The Nokia Lab @ SXSW Interactive 04:00 - 08:30 |
The Jr | The Loft on 6th | The Long Center | The Main | The Nokia Lab |
The Parish | The Scoot Inn | The Stage on Sixth | The Volstead Lounge | The Whiskey Room | |
---|---|---|---|---|---|
|
Click-Clack 08:00 - 08:40 Schmillion 09:00 - 09:40 Marmalakes 10:00 - 10:40 Lex Land 11:00 - 11:40 El Tule 12:00 - 12:40 |
Panache Preview Party 07:00 - 08:00 |
SXSW Film Intermission Party presented by Fandango 10:00 - 02:00 |
Night Fever Vol XXIII 09:00 - 02:00 |
Candy 08:00 - 08:40 Il Abanico 09:00 - 09:40 Telebit 10:00 - 10:40 Jotdog 11:00 - 11:40 Mr. Bleat 12:00 - 12:40 |
The Parish | The Scoot Inn | The Stage on Sixth | The Volstead Lounge | The Whiskey Room |
The White Horse | Thurman Mansion | Trailerspace Records | Treasure Island | Trinity Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
White Horse Day Party 03:00 - 04:00 |
MOFILM Awards 07:00 - 11:00 |
Ichi Ni San Shi Randall Holt Dikes of Holland Dahling Teenage News Stuffies Marriage Coma in Algiers Grape St. Elvis! A Giant Dog |
Lucky Five 08:00 - 08:40 Leslie Sisson 09:00 - 09:40 Black Books 10:00 - 10:40 Calhoun 11:00 - 11:40 Frank Smith 12:00 - 12:40 |
Mike Rocket 07:00 - 07:40 Love Inks 08:00 - 08:40 Sphynx 09:00 - 09:40 Little Lo 10:00 - 10:40 The Zoltars 11:00 - 11:40 Dikes of Holland 12:00 - 12:40 |
The White Horse | Thurman Mansion | Trailerspace Records | Treasure Island | Trinity Hall |
Trophy's | Valhalla | Venue 222 | Vimeo Theater | Violet Crown 1 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Hard HNW Christopher Petkus Jerri Seinfeldt's Atrophied Sac |
FilThPUSHA 12:00 - 12:45 The Vintage Clothing Arcade 12:00 - 06:00 INSERTCREDIT[S] 01:00 - 01:45 J.Oddio 02:00 - 02:45 DJ Mr. Peabody 03:00 - 03:45 DJ Rob Bass & MC iLL LiaD 04:00 - 04:45 MC Buda Love & DJ Sinik 05:00 - 05:45 Las Guitarras de Espana 08:00 - 08:40 Emma Heartbeat 09:00 - 09:40 Voltaire Twins 10:00 - 10:40 Herra Terra 11:00 - 11:40 Gemini Club 12:00 - 12:40 |
Myspace: BrokeMogulBar 07:00 - 09:00 |
Indie Game: The Movie 11:30 - 01:06 WE ARE LEGION: The Story of the Hacktivists 02:00 - 03:29 SXSW Film Awards Ceremony presented by Veam 08:00 - 09:30 |
CITADEL 12:00 - 01:24 Tchoupitoulas 02:00 - 03:20 Buzz Screenings presented by Tugg.com 02:00 - 04:00 Scarlet Road 04:30 - 05:40 The Tall Man 07:00 - 08:40 Sunset Stories 09:45 - 11:12 |
Trophy's | Valhalla | Venue 222 | Vimeo Theater | Violet Crown 1 |
Violet Crown 2 | Walsh Public Boat Landing | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park | |
---|---|---|---|---|
|
Vivan las Antipodas 11:30 - 01:14 The Contract 02:00 - 03:31 Doctor Rao 02:00 - 03:31 Walt Disney Square 02:00 - 03:31 The Little Team 02:00 - 03:31 The Contest 02:00 - 03:31 The Perfect Fit 02:00 - 03:31 SXGlobal Shorts 02:00 - 03:31 Chronicle of Oldrich S. 02:00 - 03:31 The Will 04:15 - 05:41 Cubaton - El Medico Story 06:45 - 08:10 Mustafa's Sweet Dreams 09:00 - 10:23 |
The Exploded Drawing Boat Party (Juiceland) 05:00 - 09:30 |
Delta Spirit 05:00 - 06:00 |
HomeAway’s Party in the Park 04:00 - 07:00 |
Violet Crown 2 | Walsh Public Boat Landing | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park |
1100 Warehouse | 1512 Forest Trail | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Danny Brown 12:00 - 12:40 Kendrick Lamar 01:00 - 01:50 Neon Trees Andrew W.K. (MC before and between sets) Blondfire 08:00 - 08:40 Tribes 09:00 - 09:40 fun. 10:00 - 10:40 Twin Atlantic 11:00 - 11:40 Neon Trees 12:00 - 12:40 |
UrbanRoots_DayChill Party 11:00 - 10:00 |
Andy Suzuki & The Method 08:00 - 08:40 Will Sexton 09:00 - 09:40 Will Dailey 10:00 - 10:40 Anna Ihlis 11:00 - 11:40 Freedy Johnston 12:00 - 12:40 |
Delta Spirit 01:00 - 01:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: My Old Kentucky Blog & Songs by Toad 12:00 - 07:00 Brown Brogues 01:00 - 01:35 Jonathan Meiburg 02:00 - 02:35 The Twilight Sad 03:00 - 03:35 Blitzen Trapper 05:00 - 05:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat 09:00 - 04:00 |
Pillowfight (Dan the Automator) 08:00 - 08:40 Lightouts 09:00 - 09:40 Computer Jay Allah-Las 10:40 - 11:15 Feeding People |
1100 Warehouse | 1512 Forest Trail | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 |
Antones Record Shop & Tom's Tabooley | Austin Convention Center | Austin Convention Center (Artist Central in Ballroom E) | Austin Convention Center (Ballroom A, B, C) | Austin Convention Center (Ballroom G Foyer) | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mystery Twins |
All Day Event - Dell Lounge 09:00 - 10:00 All Day Event - Catch A Chevy/Drive A Chevy 09:00 - 10:00 All Day Event - AT&T Lounge 09:00 - 10:00 All Day Event - Catch A Chevy/Drive A Chevy 09:00 - 10:00 All Day Event - Chevrolet Volt Recharge Lounge 09:00 - 10:00 |
Shorties Session: Band Member Basics 11:00 - 12:00 Mentor Session 1 11:00 - 12:00 SXSW Featured Speaker: Martin Atkins 12:30 - 01:30 Mentor Session 2 02:00 - 03:00 Artist Central Clinic: Keys/Synth 03:30 - 04:30 Making Money, Making Records and Keeping Your Cred: Austin Musicians Spill Their Secrets 05:00 - 06:00 |
All Day Event - Flatstock 33 sponsored by HGTV 02:00 - 06:00 |
J. Dennis Thomas Book Signing |
Antones Record Shop & Tom's Tabooley | Austin Convention Center | Austin Convention Center (Artist Central in Ballroom E) | Austin Convention Center (Ballroom A, B, C) | Austin Convention Center (Ballroom G Foyer) |
Austin Convention Center (Room 17B) | Austin Convention Center (Room 18ABC) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Music Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
Beethoven + Social Media = Crowdfunding Patronage 11:00 - 12:00 Public Media & Digital Music Innovation 12:30 - 01:30 Social Media Band Camp 02:00 - 03:00 Live Music-The NEW Formula For Filling The House 03:30 - 04:30 The Many Faces of Songwriting 05:00 - 06:00 |
Downloaded: The SXSW Interview 02:00 - 03:00 |
Safe Harbor Room 06:15 - 07:15 |
Demo Listening Session 1 12:30 - 01:30 Maximizing Alternative Income As A Hip Hop Artist 03:30 - 04:30 The New Streaming Music Industry 05:00 - 06:00 |
Quiet Company Joe King Carrasco and the Crowns Sixteen Deluxe Ruthie Foster Carolyn Wonderland Christopher Cross Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys |
Austin Convention Center (Room 17B) | Austin Convention Center (Room 18ABC) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Music Hall |
Authentic Smiles Dental Studio | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ | Bar 96 | Barbarella | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mouth by Mouthwest (MXMW) 04:00 - 09:00 |
Astro 12:00 - 01:00 Chet Faker Teeth & Tongue Bonfire Nights The John Steel Singers Michael Beach Voltaire Twins LiveTurntable.fm 04:00 - 06:00 |
ElectroStub + Dim Mak Records Showcase |
Caged Animals 08:00 - 08:40 2:54 09:00 - 09:40 The Young 10:00 - 10:40 Screaming Females 11:00 - 11:40 Andrew W.K. 12:00 - 12:40 |
CFCF d'Eon Mirror Mirror 08:45 - 09:20 Sleep ∞ Over 09:35 - 10:10 Korallreven 10:25 - 11:00 Pure X 11:15 - 11:55 |
Authentic Smiles Dental Studio | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ | Bar 96 | Barbarella |
Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's | BD Riley's | |
---|---|---|---|---|---|
|
MonstrO Holy Grail Black Tusk Intronaut Nachtmystium 10:15 - 10:55 Darkest Hour 11:15 - 11:55 |
Anenon 08:00 - 08:50 Sumsun 09:00 - 09:50 Chrissy Murderbot 10:00 - 10:50 xxxy 11:00 - 11:50 John Tejada 12:00 - 12:50 |
Casey K Way Out West 12:00 - 06:00 Germaine 12:45 - 01:30 Beau Young Prince 01:45 - 02:30 American Royalty Anoraak 03:15 - 04:00 Blackbird Blackbird 04:15 - 05:00 Cassian 05:15 - 06:00 ATN Showcase 06:00 - 02:00 |
The Tins Papter Thick Walls The Wandas Radiation City Netherfriends Son of the Sun Archie Powell & The Exports Mars Red Sky |
Royal Teeth 12:00 - 12:40 The Rocketboys 01:00 - 01:50 Mars Red Sky 07:00 - 07:40 The Young Evils 08:00 - 08:40 Black Flamingo 09:00 - 09:40 Cairo Knife Fight 10:00 - 10:40 Secret Colours 11:00 - 11:40 The Dandies 12:00 - 12:40 |
Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's | BD Riley's |
Beso Cantina | Black Ocean Parking Lots | Brush Square Park, West Tent | Buca Lounge | Buffalo Billiards | |
---|---|---|---|---|---|
|
Goon GigaCrate 5th Anniversary Party 08:30 - 02:00 DJ Theory DJ Theory |
Pi Day House Party |
Mars Red Sky |
Night Moves 08:00 - 08:40 Gold Fields 09:00 - 09:40 Vanbot 10:00 - 10:40 Teeel 11:00 - 11:40 White Arrows 12:00 - 12:40 |
Electric Touch 12:00 - 12:40 The Soldier Thread 01:00 - 01:50 Andrea Balency Trio 08:00 - 08:40 Torreblanca 09:00 - 09:40 Sleepy Sun 10:00 - 10:40 Not In The Face!! 11:00 - 11:40 Enjambre 12:00 - 12:40 |
Beso Cantina | Black Ocean Parking Lots | Brush Square Park, West Tent | Buca Lounge | Buffalo Billiards |
Canon Screening Room | Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wildness 12:00 - 01:14 Blue Like Jazz 02:00 - 03:46 Beauty Is Embarrassing 04:45 - 06:13 Trash Dance 07:30 - 08:35 Sunset Stories 09:30 - 10:57 |
I Want My Name Back 01:00 - 03:00 The Godmother of Rock & Roll - Sister Rosetta Tharpe 03:00 - 05:00 |
Sweet Tea Pumpkin Pie Does! Does! Does! Showcase 10:00 - 12:00 Mittenfields |
Filter Magazine's Showdown at Cedar Street 11:00 - 06:00 |
My Sweet Canary Ensemble 07:30 - 08:30 Tristen 09:00 - 09:40 Foy Vance 10:00 - 10:40 M. Ward 11:00 - 11:55 |
Canon Screening Room | Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cielo | |
---|---|---|---|---|---|
|
SiiickXSW Get Off the Internet! Feminist + Queer Showcase 12:00 - 06:00 |
Satellite Sky |
Ha ha! Loud loud! Music + Stand Up Comedy 03:00 - 08:00 South Pi Southwest 07:00 - 11:30 |
Javelin 08:00 - 08:40 Pictureplane 09:00 - 09:40 Feathers 10:00 - 10:40 Prince Rama 11:00 - 11:40 Kindness 12:00 - 12:40 |
Bring On The Beats 2 10:00 - 11:00 |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cielo |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 606 | Club de Ville | Continental Club | |
---|---|---|---|---|---|
|
South By Cirrus Logic 11:30 - 01:30 The Technicolors 11:30 - 12:15 Elle King 12:30 - 01:15 |
Goldrush 08:00 - 08:40 The Skies Revolt 09:00 - 09:40 The Company We Keep 10:00 - 10:40 Brick + Mortar 11:00 - 11:40 A Great Big Pile of Leaves 12:00 - 12:40 |
Erin Barra 12:30 - 01:10 A House For Lions Wheelchair Sports Camp DeLon Kyle Rapps Soul Khan Na Palm Kosha Dillz |
Chrome Sparks 07:45 - 08:20 Mux Mool 08:40 - 09:15 Choir of Young Believers 09:35 - 10:10 Shigeto 10:30 - 11:05 Tycho 11:25 - 12:00 |
The Trishas 08:00 - 08:40 Schuyler Fisk 09:00 - 09:40 Amanda Shires 10:00 - 10:40 Whitehorse 11:00 - 11:40 Brown Bird 12:00 - 12:40 |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 606 | Club de Ville | Continental Club |
Dominican Joe | Driskill (The Crystal Room) | Driskill Hotel | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
New Granada's Unplugged & Unofficial Day Party 1 01:00 - 06:00 Alexander & The Grapes WIM Emily Jane White Leslie Sisson Jack & Ace Sleepy Vikings Tim Foljahn Jennifer O'Connor |
All Day Event - Canon Imagination Lounge 09:00 - 10:00 |
Asher Roth |
Canadian Blast 03:00 - 07:00 |
Woodenbox with a Fistful of Fivers 08:00 - 08:40 Tango in the Attic 09:00 - 09:40 French Wives 10:00 - 10:40 Three Blind Wolves 11:00 - 11:40 Django Django 12:00 - 12:40 |
Dominican Joe | Driskill (The Crystal Room) | Driskill Hotel | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger Patio |
Friends Bar | Ginger Man Pub | GoLab Austin | Haven | Headhunters | |
---|---|---|---|---|---|
|
Sax, Clogs & Rock-n-Roll 12:00 - 05:00 |
L.A. 01:00 - 01:45 Dog Fish Head IPA + Blurt Magazine Day Party 01:00 - 07:00 Kevin Devine 02:00 - 02:45 The Ettes 03:00 - 03:45 JC Brooks & The Uptown Sound 04:00 - 04:45 David Garza 05:00 - 05:45 Cotton Mather 06:00 - 06:45 |
South By GoLab 10:00 - 05:00 |
Blood Orange 08:00 - 08:40 Oberhofer 09:00 - 09:40 Ki:Theory 10:00 - 10:40 Band of Skulls 11:00 - 11:40 Kimbra 12:00 - 12:40 |
Rayon Beach 12:00 - 12:40 Piñata Protest 01:00 - 01:50 David Liebe Hart Band 07:00 - 07:40 Fire EX. 08:00 - 08:40 Lagitagida 09:00 - 09:40 The Good The Bad 10:00 - 10:40 Prizehog 11:00 - 11:40 GAGAKIRISE 12:00 - 12:40 |
Friends Bar | Ginger Man Pub | GoLab Austin | Haven | Headhunters |
Headhunters Patio | Highball | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hoek's Death Metal Pizza | |
---|---|---|---|---|---|
|
sleepmakeswaves 12:00 - 12:40 My Education 01:00 - 01:50 Coxcombs 07:00 - 07:40 Star & Dagger 08:00 - 08:40 Spray Paint 09:00 - 09:40 Pets With Pets 10:00 - 10:40 Electric Jellyfish 11:00 - 11:40 Witchburn 12:00 - 12:40 |
Tiger Waves 01:00 - 01:45 Nervous Curtains 02:00 - 02:45 Isaiah Toothtaker 03:00 - 03:45 Bleubird 04:00 - 04:45 Astronautilus 05:00 - 05:45 |
Alcatel-Lucent Trend Lounge 04:00 - 04:00 |
Music Welcome Dinner 06:30 - 08:00 |
Indisgust 12:00 - 01:00 Immerse 02:00 - 03:00 Hoeks Metal Fest Black Thorn Halo 03:00 - 04:00 Deliver Us From Evil 04:00 - 05:00 Dutchguts 05:00 - 06:00 Ominous Black 06:00 - 07:00 Let The Night Roar 07:00 - 08:00 DSGNS 08:00 - 09:00 A Day of Bloodshed 09:00 - 10:00 Of The Sun 10:00 - 11:00 Prey For Sleep Critical Assembly 12:00 - 01:00 |
Headhunters Patio | Highball | Hilton Austin Downtown | Hilton Austin Downtown | Hoek's Death Metal Pizza |
Hotel San Jose | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hub Austin | |
---|---|---|---|---|---|
|
Gram Parsons Foundation Launch Event 12:00 - 08:00 |
Smoke and Feathers 12:00 - 12:40 ...And You Will Know Us by The Trail of Dead 01:00 - 01:50 Cold Showers 08:00 - 08:40 Shimmering Stars 09:00 - 09:40 Xray Eyeballs 10:00 - 10:40 Deep Time 11:00 - 11:40 K-Holes 12:00 - 12:40 |
bvChicago at Hotel Vegan 12:00 - 06:00 Hotel Vegan 12:00 - 06:00 BBG at Hotel Vegan 12:00 - 06:00 Pujol 01:30 - 02:15 |
Rusty Lazer (Between Sets) Prom Date Magnolia Rhome Caddywhompus JC Styles Mars Nola Fam Nicky da B Katey Red Mannie Fresh Juvenile 11:15 - 12:00 |
South By South Congress Game Day |
Hotel San Jose | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hub Austin |
Hype Hotel | IFC Crossroads House at Vice | J Black's Feel Good Lounge | Jo's Coffee at the San Jose | Joe's Place | |
---|---|---|---|---|---|
|
Dale Earnhardt Jr. Jr. 12:00 - 12:40 Friends 10:00 - 10:40 Pond 11:00 - 11:40 Miike Snow 12:00 - 12:40 Miike Snow 12:00 - 01:00 |
The IFC Crossroads House @ Vice Bar Happy Hour 05:00 - 06:00 Matt Jones (DJ before and between sets) 05:00 - 06:50 Free Beer Happy Hour with DJ Matt Jones 05:00 - 07:00 Hillfolk Noir 07:00 - 07:40 Boise Showcase 07:00 - 01:00 Le Fleur 08:00 - 08:40 Brett Netson 09:00 - 09:40 Finn Riggins 10:00 - 10:40 Youth Lagoon 11:00 - 11:40 Built to Spill 12:00 - 12:50 |
The State of Music (Choose My Music + Sweet Tea Pumpkin Pie) 04:00 - 11:55 |
SXSan Jose Parking Lot Party (Jo's Coffee + San Jose Hotel) 12:00 - 01:00 |
Dos Pedros (Peter Blackstock + Peter Jesperson) Showcase 02:30 - 05:00 |
Hype Hotel | IFC Crossroads House at Vice | J Black's Feel Good Lounge | Jo's Coffee at the San Jose | Joe's Place |
Jovita's | Karma Lounge | Kiss & Fly | La Zona Rosa | La Zona Rosa | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Bellmen |
You Can't Win, Charlie Brown 08:00 - 08:40 Silver Swans 09:00 - 09:40 Tom Jordan 10:00 - 10:40 The Ropes 11:00 - 11:40 Mahogany 12:00 - 12:40 |
Big Sid (Host) DJ Grip Die Slo Entertainment Dat Boi T UZOY HoodStar Chantz V.I.P (VERSACE.ICE.PLATINUM) Yung Quis Gerald G Chalie Boy League of Extraordinary G'z Yung Nation |
Geographer fun. fun. |
Doctor P 12:45 - 01:35 The Warner Sound 01:00 - 06:00 LP The Punch Brothers Ed Sheeran Kimbra Dale Earnhardt Jr. Jr. Dr. John 11:40 - 12:30 |
Jovita's | Karma Lounge | Kiss & Fly | La Zona Rosa | La Zona Rosa |
Lamberts | Lanai | Latitude 30 | Lipstick 24 | Lomography Gallery Store Austin | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Front Bottoms 07:45 - 08:25 Last Year's Men 08:45 - 09:25 The Drowning Men 09:45 - 10:25 River City Extension 10:45 - 11:25 Kevin Devine & The Goddamn Band 11:45 - 12:25 |
Software Recording Party 09:00 - 02:00 |
Frank Turner 12:00 - 12:40 fiN 01:00 - 01:40 New Music From Wales 01:00 - 04:00 The British Music @ SXSW Launch Party 05:00 - 07:00 The Xcerts 09:00 - 09:40 Charlie Simpson 10:00 - 10:40 Turbogeist 11:00 - 11:40 Spycatcher 12:00 - 12:40 |
Lost in Austin Party (Flavorpill + Heart Is A Spade + WillCall) 01:00 - 06:00 |
$10 Camera Workshop, Shooting with the Diana F+ (Lomography) 12:00 - 02:00 All Local LomoLive Showcase (Lomography) 06:00 - 09:00 |
Lamberts | Lanai | Latitude 30 | Lipstick 24 | Lomography Gallery Store Austin |
Lonestar Riverboat Dock | Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucy's Fried Chicken | |
---|---|---|---|---|---|
|
Riverboat Music Showcase (BAMM.tv) Riverboat Music Showcase (BAMM.tv) |
Impose Magazine presents: The Austin Imposition III 08:00 - 02:00 Calez Open Mike Eagle G-Side Main Attrakionz |
Lose Control 4 07:00 - 02:00 |
DC Does Texas! 12:00 - 06:00 Pree 12:10 - 01:00 Hume 01:00 - 01:50 Deleted Scenes 01:50 - 02:40 Soccer Team 02:40 - 03:30 Noon:30 03:30 - 04:20 Edie Sedgwick 04:20 - 05:10 Kid Congo Powers and the Pink Monkey Birds 05:15 - 06:00 |
Lucy’s South By South Austin Fried Chicken Revival (SoundSpike + Real Ale Brewing) 12:00 - 06:00 |
Lonestar Riverboat Dock | Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucy's Fried Chicken |
MALAIA Upstairs | Malverde | Mean-Eyed Cat | Mellow Johnny's | Mohawk | |
---|---|---|---|---|---|
|
SubKulture Patriots 08:00 - 08:40 Tee-Double 09:00 - 09:40 Radio Galaxy A Wax & YG Hootie MED J.Pinder |
Grown Kids Radio + Mint Collective Day Party 12:00 - 05:00 |
This Is American Music + Goo Goo Cluster Day Party 01:00 - 07:00 |
KEXP Live 11:30 - 08:00 Howler 11:30 - 01:00 The Barr Brothers 01:30 - 02:30 Wussy 03:30 - 04:30 Allen Stone 05:30 - 06:30 Of Monsters and Men 07:30 - 08:30 |
Light Asylum 12:30 - 01:10 Austin or Bust Party (Austinist) 12:00 - 06:00 Django Django 01:00 - 01:45 Husky 01:30 - 02:15 Kindness 02:00 - 02:45 DZ Deathrays 02:30 - 03:15 Blood Orange 03:00 - 03:45 Twerps 03:30 - 04:15 Clock Opera 03:30 - 04:15 Chairlift 04:00 - 04:45 Zulu Winter 05:00 - 05:45 Gush 08:00 - 08:40 The Two 09:00 - 09:40 Doldrums 10:00 - 10:40 Hindi Zahra 11:00 - 11:40 Rodriguez 12:00 - 12:40 |
MALAIA Upstairs | Malverde | Mean-Eyed Cat | Mellow Johnny's | Mohawk |
Mohawk Patio | Molotov Lounge | ND | NikeFuel Lot | Nomad Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
ScHoolboy Q 12:00 - 12:40 Matthew Dear 01:00 - 01:40 Anoraak 08:30 - 09:10 Housse De Racket 09:30 - 10:10 College 10:30 - 11:10 Yelle DJs 11:30 - 12:10 |
Deerpeople L'anarchiste Vio/Mire Elsa Rae Justin Lewis Junior Astronomers Horse Thief Heypenny Canopies Worrier Tan Vampires Houndmouth Freak Owls Lily & The Parlour Tricks Vox & the Hound Ceschi |
Cuckoo Chaos 08:00 - 08:40 Computer Magic 09:00 - 09:40 We Are Serenades 10:00 - 10:40 Milagres 11:00 - 11:40 Lower Dens 12:00 - 12:40 |
Nike Livestrong Run 10:00 - 11:00 |
Gimme Indie Rock Fest (Macrame Owl Productions) 08:00 - 02:00 |
Mohawk Patio | Molotov Lounge | ND | NikeFuel Lot | Nomad Bar |
Opa Coffee and Wine Bar | Opal Devine's Freehouse | Paramount Theatre | Peckerheads on Sixth | Pinballz Arcade | |
---|---|---|---|---|---|
|
OPA's 3rd Annual Radiothon 12:00 - 11:30 Transistordale 12:00 - 12:45 Halleyanna 01:00 - 01:45 Reckless Kelly 02:00 - 02:45 Walt Wilkins 03:00 - 03:45 Jesse Dayton 04:00 - 04:45 Phoebe Hunt 08:00 - 08:45 Stefanie Fix 09:00 - 09:45 Dave Insley 10:00 - 10:45 John Evans Band 11:00 - 11:45 |
Patterson Barrett 12:25 - 01:30 Dear Austin: Love, LA (BuzzBands.LA) 11:00 - 06:00 Lera Lynn Pigeon's Posse Party 07:00 - 01:30 Andy Friedman Walt Wilkins 08:20 - 09:10 Shawn Nelson Anne McCue 10:00 - 10:40 The Bois d’Arcs 10:50 - 11:30 Somebody’s Darling |
Last Call at the Oasis 11:00 - 12:40 Paul Williams Still Alive 03:30 - 04:54 Bernie 06:30 - 08:14 Searching for Sugar Man 09:30 - 10:55 |
Perveyors of Rock Party (The Audio Perv + Knuckle Rumbler) 12:00 - 01:00 |
Pinball Heaven (Uberlife) 12:00 - 04:00 |
Opa Coffee and Wine Bar | Opal Devine's Freehouse | Paramount Theatre | Peckerheads on Sixth | Pinballz Arcade |
PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center | Rainey Lot | Red 7 | Red 7 Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
Moonlight Gram Harriet Exitmusic Choir of Young Believers Mirel Wagner RCRD_LBL in Austin (PureVolume House) 01:00 - 05:00 PureVolume House 02:00 - 06:00 Idolator "Pray for Pop" Party (PureVolume House) 11:59 - 04:00 The Jane Doze 12:00 - 01:00 |
Providencia 12:00 - 12:40 Francisca Valenzuela 01:00 - 01:40 Monsieur Perine 02:00 - 02:40 Michael Kiwanuka 03:00 - 03:40 Alabama Shakes 04:00 - 04:40 Honeyhoney 05:00 - 05:40 |
maurices at Rainey Street 11:00 - 07:00 |
5th Annual SXSW Day Party (Terrorbird + Forcefield) 12:00 - 06:00 Mr. Gnome Tycho Teengirl Fantasy Young Magic Korallreven AU Unknown Mortal Orchestra Sony Electronics + 'stache media SXSW Showcase 07:45 - 02:00 |
White Arrows Forest Fire La Sera Widowspeak The Fresh & Onlys Youth Lagoon We Were Promised Jetpacks |
PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center | Rainey Lot | Red 7 | Red 7 Patio |
Red Eyed Fly | Registrant’s Lounge | Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya | |
---|---|---|---|---|---|
|
Writer 08:00 - 08:40 Willy Mason 09:00 - 09:40 Daughter 10:00 - 10:40 Dry the River 11:00 - 11:50 |
Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 |
Alex English 08:00 - 08:50 The Others 09:00 - 09:50 VibeSquaD 10:00 - 10:50 Kraddy 11:00 - 11:50 |
Anoop Desai 12:15 - 12:50 Gold Fields 05:00 - 05:40 Vinyl Pinups 08:30 - 09:15 Live Music Invasion (Quantum Collective + International Creative Management + Songster) 08:30 - 02:00 The Mohicans 09:00 - 09:40 Alex Goot Kush Arora ft. Uzi Bazooka 09:25 - 10:05 Asher Monroe Connor Christian & Southern Gothic 09:50 - 10:30 Baker 10:15 - 10:55 Nice Peter Jack of Hearts 10:40 - 11:15 Wellington Spell Talk 11:05 - 11:45 Boo Boo & Five Marshall Seese And The Abandoned Dave Days Pink Cashmere 11:55 - 12:35 |
WTF Fest 12:00 - 01:00 |
Red Eyed Fly | Registrant’s Lounge | Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - Dell Oasis 12:00 - 05:00 |
All Day Event - The Spot presented by AT&T 12:00 - 09:00 |
Jane Ellen Bryant 12:00 - 12:40 Betsy Kingston & the Crowns 01:00 - 01:50 Sons Of Fathers 08:00 - 08:40 Micky and The Motorcars 09:00 - 09:40 Shurman 10:00 - 10:40 Deadman 11:00 - 12:00 |
Thrasher Death Match 12:00 - 06:00 Get Cryphy Paper Tiger Lazerbeak Dessa Cecil Otter Mike Mictlan Sims P.O.S |
SX Throwdown (The Echo, Echoplex & Origami Vinyl in Los Angeles) 11:00 - 08:00 |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La |
Skinny's Ballroom | Skinny's Ballroom | Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
Lefse Records + Banter Media Day Party 11:30 - 05:30 |
Joe King Carrasco and the Crowns 12:40 - 01:50 White Violet 08:00 - 08:40 Max Gomez 09:00 - 09:40 The Mastersons 10:00 - 10:40 Buxton 11:00 - 11:40 Ponderosa 12:00 - 12:40 |
The Sundresses 12:00 - 12:40 Wussy 01:00 - 01:50 Radaid 08:00 - 08:40 Javier Garcia 09:00 - 09:40 Muchachito Bombo Infierno 10:00 - 10:40 Jotdog 11:00 - 11:40 Duran 12:00 - 12:40 |
Mirel Wagner 07:30 - 08:05 The Static Jacks 08:25 - 09:00 WATERS 09:20 - 09:55 Say Anything 10:15 - 10:50 Hacienda 11:10 - 11:50 |
Roll The Tanks 08:00 - 08:40 Thee Oh Sees 09:00 - 09:40 Tennis 10:00 - 10:40 Lee Fields & The Expressions 11:00 - 11:40 Bomba Estereo 12:00 - 12:40 |
Skinny's Ballroom | Skinny's Ballroom | Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | SpiderHouse | Spill | Spotify House | |
---|---|---|---|---|---|
|
Maneja Beto 08:00 - 08:40 Alex Cuba 09:00 - 09:40 Lila Downs 10:00 - 10:40 CuCu Diamantes 11:00 - 11:40 Los Hanky Pankys 12:00 - 12:40 |
Sonnymoon 08:00 - 08:50 Boy Friend 09:00 - 09:40 Total Unicorn 10:00 - 10:50 Bird Peterson 11:00 - 11:50 Filastine 12:00 - 12:50 |
KVRXplosion 2012 12:00 - 02:00 |
Ain't No Love 12:00 - 12:40 Monolithium 01:00 - 01:50 Canailles Thus:Owls 08:00 - 08:40 Mozart's Sister 09:00 - 09:40 Tonstartssbandht 10:00 - 10:40 Half Moon Run 11:00 - 11:40 Craft Spells 12:00 - 12:40 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | SpiderHouse | Spill | Spotify House |
Suite 101 | Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA | |
---|---|---|---|---|---|
|
BoothPimps + Critical Beatdown Party 08:00 - 02:00 |
G-Side 12:00 - 12:40 Deniro Farrar Cities Aviv 01:00 - 01:40 Pinky Piglets (Toquiwa) 08:00 - 08:40 Tammar 09:00 - 09:40 The Wedding Present 10:00 - 10:40 Cotton Jones 11:00 - 11:40 The Coathangers 12:00 - 12:40 |
WE ARE LEGION: The Story of the Hacktivists 05:00 - 06:29 The Imposter 07:30 - 09:05 Buzz Screenings presented by Tugg.com 09:45 - 11:45 WONDER WOMEN! The Untold Story of American Superheroines 09:45 - 10:50 |
MARLEY 04:30 - 07:02 The Comedy 07:45 - 09:17 Beast 10:00 - 11:23 |
Austin Never Sleeps Afterparty 02:00 - 07:00 SXSW Road Trip! (Roundtrip from 9 Cities) 09:00 - 10:00 The SXSW Green Zone Presented by Whole Foods Market 12:00 - 11:00 Presskit.to Demo Days (Invite Only) 12:00 - 04:00 The Annexation of Austin: Secret Living Room Gigs 12:00 - 03:00 |
Suite 101 | Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA |
tenOak | The 311 Club | The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange | |
---|---|---|---|---|---|
|
Motel Beds 12:00 - 12:40 James Husband 01:00 - 01:50 Joy Kills Sorrow 08:00 - 08:40 Chris Smither 09:00 - 09:40 Lake Street Dive 10:00 - 10:40 The Sweetback Sisters 11:00 - 11:40 The Brothers Comatose 12:00 - 12:40 |
Dead Words 01:00 - 01:45 These Hearts 02:00 - 02:45 Light Up the Darkness 03:00 - 03:45 Rocky Loves Emily 04:45 - 05:30 Quiet Science 05:00 - 05:45 |
Caveman 12:00 - 12:40 Polica 01:00 - 01:45 T. Hardy Morris and The Outfit ZZ Ward Cherri Bomb The Cadillac Black U.S. Royalty |
Motopony 12:00 - 12:40 Built to Spill 01:00 - 02:00 Maya Azucena CJ Hilton Elle Varner Miguel Anthm The Airplane Boys Travis Porter |
Sea Now! (popantipop + The Sea Shepard Conaervation Society + The Spellbound Group) 12:00 - 02:00 Conner Youngblood Bleeding Knees Club Voltaire Twins Vacationer PAPA The Velvet Teen JONQUIL Free Energy Choir of Young Believers Night Moves Ume The Parlotones Mansion on the Moon Harper Blynn The Stone Foxes Miridor The Frail Bleu Ghost Beach Cold Fronts Vanaprasta Santah Light FM |
tenOak | The 311 Club | The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange |
The Dogwood | The Geisha Room | The Grackle | The Grand | The Green House | |
---|---|---|---|---|---|
|
Guitartown/Conqueroo Kickoff 2012! 11:00 - 09:30 Hobart Brothers |
Heavy Hitters Party (The StickUP) 02:30 - 02:00 |
Purse Candy DJ Cooky Parker 01:00 - 02:00 Tiger House The Portland Party 12:00 - 02:00 Rags & Ribbons Josh & Mer Norman The Shivas Tango Alpha Tango No Kind of Rider Aan Quiet Life Parson Redheads Violet Isle Y La Bamba White Orange Water & Bodies Laura Gibson Lost Lander Archeology Ramona Falls Talkdemonic Typhoon Radiation City |
IBN UBO Sea Grave 08:00 - 08:45 Ditch Witch 09:00 - 09:45 Hipsterectomy 10:00 - 10:45 Diente Perro 11:00 - 11:45 Cronis 12:00 - 12:45 |
South By North Loop (Green House) |
The Dogwood | The Geisha Room | The Grackle | The Grand | The Green House |
The Hideout | The Iron Bear | The Jackalope | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | |
---|---|---|---|---|---|
|
An Evening With Sacred Bones Records: TBA Live Performance 12:00 - 12:40 An Evening With Sacred Bones Records: The Films of Psychic TV 01:00 - 02:00 Field Dress 08:00 - 08:40 DVA 09:00 - 09:40 Attwenger 10:00 - 10:40 Emperor X 11:00 - 11:40 Agnes Mercedes 12:00 - 12:40 |
How I Quit Crack 07:45 - 08:25 E.D. Sedgwick 08:45 - 09:25 Shit and Shine Marriage Gay Witch Abortion 11:15 - 11:55 |
Critical Sun: A Benefit for Williamson County Regional Animal Shelter 01:00 - 06:00 |
Madeon 01:00 - 02:00 #FEED Exhibition Opens 10:00 - 06:00 DJ Orion 08:00 - 02:00 #FEED @NIGHT Day 6, March 14, 2012 08:00 - 02:00 So Shifty 08:00 - 02:00 Uproot Andy 08:00 - 02:00 Sonora 08:00 - 02:00 |
Bodytronix 12:00 - 12:40 Ramesh 01:00 - 01:50 Miracles of Modern Science 08:00 - 08:40 Hey Marseilles 09:00 - 09:40 Ezra Furman 10:00 - 10:40 Emily Wells 11:00 - 11:40 Thomas Dolby 12:00 - 12:40 |
The Hideout | The Iron Bear | The Jackalope | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr |
The Loft | The Long Center | The Madison | The Main | The Parish | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wonfu 08:00 - 08:40 IUDM 09:00 - 09:40 Acollective 09:00 - 09:40 IUDM 10:00 - 10:40 Secret Mountains 11:00 - 11:40 The Devil Whale 12:00 - 12:40 |
All Day Event - Canon Lounge at the Canon Imagination Screening Room 11:00 - 12:00 |
Comic Strips 08:45 - 09:50 Revolvr 10:00 - 10:50 Torro Torro 10:00 - 10:50 Torro Torro 11:00 - 11:50 Paper Diamond 12:00 - 12:50 |
Amplified Heat 12:00 - 12:40 Not In The Face!! 01:00 - 01:50 FIDLAR 08:00 - 08:40 Pennywise 09:00 - 09:40 Jimmy Cliff 10:00 - 11:00 The Sword 11:30 - 12:10 |
El Tule 12:00 - 12:40 Nakia 01:00 - 01:50 The Good Danny's + Navigational Society Party Le Castle Vania 08:00 - 08:50 SOFI The Knocks 09:15 - 10:00 Kissy Sell Out 10:00 - 11:00 R3hab 11:00 - 12:00 Borgore 12:00 - 01:00 |
The Loft | The Long Center | The Madison | The Main | The Parish |
The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Whiskey Room | The White Horse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wonder Villains 08:00 - 08:40 General Fiasco 09:00 - 09:40 Cashier No.9 10:00 - 10:40 Gemma Ray 11:00 - 11:40 The Tenant 12:00 - 12:40 |
Best Lil Big Fest in Texas 12:00 - 02:00 |
Michael Guy Bowman 08:00 - 08:40 Mansions on the Moon 09:00 - 09:40 Brite Futures 10:00 - 10:40 Octant 11:00 - 11:40 New Moods 12:00 - 12:40 |
Mr. Bleat 12:00 - 12:40 Mr. Pauer 01:00 - 01:40 Christina Carter 08:00 - 08:40 Jerusalem & the Starbaskets 09:00 - 09:40 Circuit Des Yeux 10:00 - 10:40 Chris Forsyth 11:00 - 11:40 Apache Dropout 12:00 - 12:40 |
White Horse Day Party 12:00 - 06:00 The Farewell Drifters 08:00 - 08:40 Mike Farris 09:00 - 09:40 Suzy Bogguss 10:00 - 10:40 The SteelDrivers 11:00 - 11:40 Ray Wylie Hubbard 12:00 - 12:40 |
The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Whiskey Room | The White Horse |
threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island | Trinity Hall | Uncorked | |
---|---|---|---|---|---|
|
Music Fog Marathon 11:00 - 09:00 |
Habibi Haunted Tiger The Zoltars Forever Baby White Mystery John Wesley Coleman Salsa Chips Tomorrow's Tulips Tomorrow's Tulips Sam Flax Gap Dream Natural Child Pangea Audacity Tiger High Tough Shits |
Frank Smith 12:00 - 12:40 Saint Motel 01:00 - 01:50 Southern Hospitality DJs (Between Sets) aKa Frank Bobby Brackins Starting Six Erk Tha Jerk Alexander Spit Berner IAMSU! & HBK Gang J Stalin Roach Gigz Skeme |
Dikes of Holland 12:00 - 12:40 The Frontier Brothers 01:00 - 01:50 Soft Swells 08:00 - 08:35 My Jerusalem 08:50 - 09:25 The Calm Blue Sea 09:40 - 10:15 Gliss 10:35 - 11:10 Pomegranates 11:30 - 12:05 |
Paper Garden Records Party 03:00 - 11:00 |
threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island | Trinity Hall | Uncorked |
Zen Japanese Food | |
---|---|
|
Slab by Slab Fest (ZEN Japanese Food) 11:00 - 07:00 |
Zen Japanese Food |
29th Street Ballroom | 1100 Warehouse | 1312 E Cesar Chavez | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | |
---|---|---|---|---|---|
|
LEVITATION (Austin Psych Fest + Sailor Jerry) |
Neon Trees 12:00 - 12:40 Kasabian 01:00 - 01:50 A-trak DJ ?uestlove AraabMUZIK Diplo |
Live Music to the World Party 02:00 - 07:00 |
Freedy Johnston 12:00 - 12:40 Micah P. Hinson 01:00 - 01:50 Joseph Leo Bwarie 08:00 - 08:40 Capybara 09:00 - 09:40 Monarchs 10:00 - 10:40 Charlene Soraia 11:00 - 11:40 Lily & the Parlour Tricks 12:00 - 12:40 |
Madeon 02:00 - 02:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: Aquarium Drunkard 12:00 - 07:00 The Orwells 01:00 - 01:35 Nick Waterhouse 02:00 - 02:35 Bleached 03:00 - 03:35 Alabama Shakes 05:00 - 05:35 Youth Lagoon 06:00 - 06:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: Gorilla vs. Bear & Yours Truly 09:00 - 04:00 |
29th Street Ballroom | 1100 Warehouse | 1312 E Cesar Chavez | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 |
508 House | 512 | 512 Rooftop | 9th and Trinity Lot | ACL Live at the Moody Theater | |
---|---|---|---|---|---|
|
Gold Fields 06:00 - 06:40 |
Nick Waterhouse 12:10 - 12:45 Hanni El Khatib 01:00 - 01:50 Zak Waters 08:00 - 08:40 Zak Waters 08:00 - 08:40 Exit 09:00 - 09:40 Mr. Dream 10:00 - 10:40 The Hundred Days 11:00 - 11:40 Future Unlimited 12:00 - 12:40 |
Busdriver 12:00 - 12:50 Astronautalis 01:00 - 01:50 Ear Pwr 08:00 - 08:40 Prince Rama 09:00 - 09:40 Young Magic 10:00 - 10:40 Class Actress 11:00 - 11:40 Dent May 12:00 - 12:40 |
Live from the Lot by Google Music and Youtube 12:00 - 08:00 |
Lionel Richie 12:00 - 01:00 Bloody Mary Morning (Austin City Limits) 10:00 - 12:00 The Low Anthem 07:00 - 07:40 Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys 08:00 - 08:40 |
508 House | 512 | 512 Rooftop | 9th and Trinity Lot | ACL Live at the Moody Theater |
Austin Convention Center (Room 2) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Java Cafe and Coffeehouse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Music Gear Expo Classes with Dubspot 01:00 - 01:45 Music Gear Expo Classes with Dubspot 02:00 - 02:45 Music Gear Expo Classes with Dubspot 03:00 - 03:45 Music Gear Expo Classes with KORG 04:00 - 06:00 |
Safe Harbor Room 06:15 - 07:15 |
Demo Listening Session 2 01:30 - 02:30 None More Black: How Extreme Can Metal Go? 04:00 - 05:00 Australia - It's a Long Way Away 05:15 - 06:00 |
Music Industry Higher Education 01:30 - 02:30 Badass Guitar Apps 02:45 - 03:45 |
Mystery Twins |
Austin Convention Center (Room 2) | Austin Convention Center (Room 5ABC) | Austin Convention Center (Room 8BC) | Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Java Cafe and Coffeehouse |
Authentic Smiles Dental Studio | Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ | Bar 96 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mouth by Mouthwest (MXMW) 05:00 - 09:00 |
Austin Music Journal Showcase 08:00 - 01:00 The Daliens 08:00 - 08:45 Glen Collins 09:00 - 09:45 Hot Club of Cowtown 10:00 - 10:45 Lauren Ellis 11:00 - 11:45 The Derral Gleason Trio 12:00 - 12:45 |
The Hobart Brothers & Lil' Sis 01:30 - 02:30 Javiera Mena 03:00 - 04:00 Andrea Balency Trio 03:00 - 04:00 Ximena Sarinana 03:00 - 04:00 Torreblanca 03:00 - 04:00 Natalia Lafourcade 03:00 - 04:00 Torreblanca & Amigas (Ximena Sariñana, Natalia Lafourcade, Javiera Mena, Andrea Balency Trio) 03:00 - 04:00 |
AUSTINROX 09:00 - 01:45 |
Andrew W.K. 12:00 - 12:40 Titus Andronicus 01:00 - 01:50 Filter’s Culture Collide 01:00 - 05:00 Rebuilding The Rights Of Statues 07:30 - 08:10 Viva Viva 08:30 - 09:10 YAWN 09:30 - 10:10 Howler 10:30 - 11:10 Alberta Cross 11:30 - 12:10 |
Authentic Smiles Dental Studio | Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ | Bar 96 |
Barbarella | Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's | |
---|---|---|---|---|---|
|
Nguzunguzu 12:10 - 12:50 Blondes 01:05 - 01:55 BOAN 07:30 - 08:05 Slugbug 08:25 - 09:00 Airbird 09:20 - 09:55 Soft Metals 10:15 - 10:50 //TENSE// 11:10 - 11:45 |
High On Fire 12:15 - 01:15 Primitive Weapons 08:00 - 08:40 I Hate Our Freedom 09:00 - 09:40 Former Thieves 10:00 - 10:40 Set Your Goals 11:00 - 11:40 Power Trip 12:00 - 12:40 |
John Tejada 12:00 - 12:50 Octo Octa 01:00 - 01:50 Shigeto 08:00 - 09:00 Robot Koch 09:00 - 10:00 Noah D 10:00 - 11:00 Mux Mool 11:00 - 12:00 Slugabed 12:00 - 01:00 |
ATN Showcase |
Satellite Sky |
Barbarella | Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's |
BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Dandies 12:00 - 12:40 Lost Bayou Ramblers 01:00 - 01:50 The Union Line 07:00 - 07:40 The Bombettes 08:00 - 08:40 My Goodness 09:00 - 09:40 The Act Rights 10:00 - 10:40 Plains 11:00 - 11:40 The Suicide Bitches 12:00 - 12:40 |
Jillian Edwards 12:00 - 12:40 The Awkward Robot 01:00 - 01:50 Diva Dompe 08:00 - 08:40 Savaging Spires 09:00 - 09:40 Hospitality 10:00 - 10:40 Wooden Wand 11:00 - 11:40 Cardinal 12:00 - 12:40 |
Fool's Gold Party (Scion) 08:00 - 02:00 |
Dirty Ghosts 12:10 - 12:45 Bare Wires 01:00 - 01:50 SXSweetwood Party (Sweetwood Presents + HearYa.com + Founders Entertainment) 12:00 - 06:00 Hottub Sound Pellegrino Thermal Team 09:45 - 10:30 Sam Tiba & Myd 10:30 - 11:15 Housemeister 11:15 - 12:00 DJEDJOTRONIC |
Football 12:20 - 12:55 Thee Oh Sees 01:10 - 01:50 SISU 08:00 - 08:45 DZ Deathrays Com Truise Teengirl Fantasy Dan Deacon Spank Rock 12:00 - 12:45 |
BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard |
Beerland | Beso Cantina | Blind Pig Pub | Buca Lounge | Buffalo Billiards | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Best 12:10 - 01:00 The Fleshlights 01:00 - 01:50 |
Jim-E Stack Dj Sliink Oro11 LOL Boys Dubbel Dutch Jubilee Samo Sound Boy Toddla T Shawn Reynaldo |
Red Gorilla Showcase 06:00 - 02:00 The Express & Co. 06:00 - 06:45 Italian Japanese 07:00 - 07:45 The Virgin Wolves 09:00 - 09:45 Attaloss 10:00 - 10:45 Mystery Schools 11:00 - 11:45 Air Dubai 12:00 - 12:45 |
White Arrows 12:00 - 12:40 Bosco Delrey 01:00 - 01:50 Kali Mutsa 08:00 - 08:40 Radaid 09:00 - 09:40 Mr. Bleat 10:00 - 10:40 Andrea Balency Trio 11:00 - 11:40 Francisca Valenzuela 12:00 - 12:40 |
Enjambre 12:00 - 12:40 Night Beats 01:00 - 01:40 Gold Beach 08:00 - 08:40 Avalanche City 09:00 - 09:40 Dinosaur Feathers 10:00 - 10:40 Futurebirds 11:00 - 11:40 Lovedrug 12:00 - 12:40 |
Beerland | Beso Cantina | Blind Pig Pub | Buca Lounge | Buffalo Billiards |
Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Door | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church | |
---|---|---|---|---|---|
|
Invincible You're Welcome! Campaign 02:00 - 10:30 |
Sweet Tea Pumpkin Pie Does! Does! Does! Showcase |
The Hard Rock Hotels Presents "The Sound Of Your Stay" Music Lounge 11:30 - 12:30 |
Filter’s Showdown at Cedar St. 11:00 - 06:00 Filter Magazine's Showdown at Cedar Street 11:00 - 06:00 Madi Diaz 08:00 - 08:40 Trixie Whitley 09:00 - 09:40 Nikki Lane 10:00 - 10:40 Brendan Benson 11:00 - 11:40 Trampled by Turtles 12:00 - 12:40 |
Fiona Apple 08:00 - 09:00 Charli XCX Purity Ring Grimes 10:45 - 11:30 Nicolas Jaar 11:45 - 12:30 |
Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Door | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Chevy Stage | |
---|---|---|---|---|---|
|
East End Pop-Up Shop and Showcase (Nudie Jeans + Death & Taxes) 12:00 - 08:00 Sexbeat + Lanzarote Party 08:00 - 02:00 |
The Treenhouse Diddly 01:00 - 02:00 |
Freaks and Geeks Party 02:00 - 07:00 |
Kindness 12:00 - 12:40 Purity Ring 01:00 - 01:45 Secret Walls Battle with host Reeps One and Resident DJ 08:00 - 10:15 Fresh Millions 10:45 - 11:25 Shiny Toy Guns 11:45 - 12:25 |
Walk The Moon |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Chevy Stage |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 1808 | Club 606 | Club de Ville | |
---|---|---|---|---|---|
|
ANR 11:30 - 12:15 South By Cirrus Logic 11:30 - 01:30 Plains 12:30 - 01:15 |
A Great Big Pile of Leaves 12:00 - 12:40 Motion City Soundtrack 01:00 - 01:50 S.O.TERIK Now.Art! Showcase 01:00 - 01:00 S.O. Terik @ SXSW 01:00 - 07:00 PAPA 02:00 - 02:45 Kimbra 03:00 - 03:45 Chet Faker 04:00 - 04:45 Kids These Days 05:00 - 05:45 Idle Warship 06:00 - 06:45 Ab-Soul Ab-Soul Jay Rock Jay Rock ScHoolboy Q 11:00 - 11:40 Kendrick Lamar Kendrick Lamar 12:00 - 12:40 |
Slip + Lovett = Love! 11:00 - 06:00 |
Mickey Avalon Blaqstarr ZZ Ward 08:15 - 08:55 The Mowgli's 09:15 - 09:55 The Stone Foxes 10:15 - 10:55 Shinobi Ninja 11:15 - 11:55 |
Matthew Dear 12:20 - 12:55 Com Truise 01:15 - 01:50 Sarah Jaffe 08:00 - 08:40 Hundred Visions 09:00 - 09:40 Fanfarlo 10:00 - 10:40 Tennis 11:00 - 11:40 White Rabbits 12:00 - 12:40 |
Cirrus Logic Inc | Clive Bar | Club 1808 | Club 606 | Club de Ville |
Complete Clothing | Continental Club | Copa | Coppertank | Courtyard Marriott | |
---|---|---|---|---|---|
|
"In The Mixx: Welcome 2 SXSW" (Presented by @DJsDoingWork + @LOEGz) 02:00 - 06:00 |
Brown Bird 12:00 - 12:40 Carrie Rodriguez 01:00 - 01:50 Django Haskins Cheyenne Marie Mize Jukebox the Ghost 09:05 - 09:45 Eleni Mandell 10:00 - 10:40 Jim White 11:00 - 11:40 John Doe 12:00 - 12:40 |
M.A.K.U SoundSystem 12:00 - 12:40 Delhi 2 Dublin 01:00 - 01:50 Chief Boima 07:30 - 08:10 Spoek Mathambo 08:30 - 09:10 Spoek Mathambo 08:30 - 09:10 Sauti Sol 09:30 - 10:10 Baloji 10:30 - 11:10 Just A Band 11:30 - 12:10 |
Hype Machine’s Hype Hotel 01:00 - 07:00 |
Walk The Moon |
Complete Clothing | Continental Club | Copa | Coppertank | Courtyard Marriott |
Creekside at Hilton Garden Inn | Deco Lounge | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar | Driskill (The Crystal Room) | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Dunwells 12:00 - 12:40 Beth Rowley 01:00 - 01:50 Elle King 08:00 - 08:40 Sylvie Lewis 09:00 - 09:40 Sion Russell Jones 10:00 - 10:40 Kiernan McMullan 11:00 - 11:40 Marcus Foster 12:00 - 12:40 |
Leaders of the New Cool Showcase (Amalgam Digital) 01:00 - 12:00 |
Sick of Sarah 12:00 - 12:40 The Bright Light Social Hour 01:00 - 01:50 The Tontons 08:00 - 08:40 Soccer Team 09:00 - 09:40 Amy Ray 10:00 - 10:40 Vanbot 11:00 - 11:40 Alpine 12:00 - 12:40 |
Corrosion of Conformity 12:30 - 01:50 The Matchbox Showcase (The Wind and the Wave + Vivogig) 12:00 - 01:00 Motionless In White 08:00 - 08:40 The Interbeing 09:00 - 09:40 Shining 10:00 - 10:40 The Defiled 11:00 - 11:40 Audrey Horne 12:00 - 12:40 |
All Day Event - Canon Imagination Lounge 09:00 - 10:00 |
Creekside at Hilton Garden Inn | Deco Lounge | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar | Driskill (The Crystal Room) |
Driskill Hotel | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium | |
---|---|---|---|---|---|
|
Fuse + Soundtracking VIP Lounge (Invite Only) 03:00 - 09:00 |
Sounds from Spain 2012 12:00 - 04:00 |
Django Django 12:00 - 12:40 We Were Promised Jetpacks 01:00 - 01:40 Films of Colour David Garza Youngblood Hawke Uncle Skeleton New York Rivals 11:50 - 12:30 |
Gabriel Santiago Quintet 08:00 - 08:55 Zona Tango 09:15 - 10:10 Robert Glasper Experiment 10:30 - 11:25 Roge 11:45 - 12:40 |
Psychic Ills 12:00 - 12:40 Psychic Ills 12:00 - 12:40 The Men 01:00 - 01:50 Reggie's Day Party (Reggie's Rock Club of Chicago) 12:00 - 06:00 Benzona x A-Mac 08:00 - 08:45 Jen Lasher x Mike B x Pickster One 09:00 - 09:45 Paul Devro x Torro Torro x Bro Safari 10:00 - 10:45 Heartbreak x Toddla T 11:00 - 12:00 |
Driskill Hotel | East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium |
Emo's East | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | Esther's Follies | Fader Fort | |
---|---|---|---|---|---|
|
Polyvinyl Showcase 07:00 - 08:00 |
BandPage HQ 12:00 - 07:00 |
Mustard Pimp 12:10 - 12:50 Porter Robinson 01:00 - 02:00 Filligar 08:00 - 08:40 Nico Vega 09:00 - 09:40 Imagine Dragons 10:00 - 10:40 The Black Angels 11:00 - 11:40 Das Racist 12:00 - 12:40 |
Amy Schumer Robert Kelly TuneIn Standup Showcase 08:30 - 09:45 Andres du Bouchet Louis Katz Jessi Klein Mike Birbiglia Chris Cubas Made In Austin 10:00 - 11:15 Nick Mullen Mike MacRae Martha Kelly Cody Hustak Brendon Walsh Set List: Standup Without A Net 11:30 - 01:00 Paul Provenza 11:30 - 01:00 |
The Fader Fort 01:00 - 08:00 Eight And A Half FIDLAR Tribes Big K.R.I.T. Alice Smith Gary Clark Jr Nite Jewel Teengirl Fantasy Zola Jesus |
Emo's East | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | Esther's Follies | Fader Fort |
Far Out Home Fittings | Flamingo Cantina | Formerly TOPS | Frank | Friends | |
---|---|---|---|---|---|
|
Far By Far Out 03:00 - 03:00 |
DJ Dus aka El Dusty 12:00 - 01:00 Venus X 01:00 - 01:50 Under the Radar Magazine Party 12:00 - 06:00 Los Headaches 08:00 - 08:40 Il Abanico 09:00 - 09:40 Bam Bam 10:00 - 10:40 Juan Cirerol 11:00 - 11:40 Zechs Marquise 12:00 - 12:40 |
MWTX (Mess With Texas) Party 12:00 - 06:00 Juan Cirerol Razika Chairlift 01:00 - 01:40 The Young The Men 02:00 - 02:40 Two Gallants 02:00 - 02:40 Girls 03:00 - 03:40 Tycho 03:00 - 03:45 Yelle DJ Set 04:00 - 04:40 Cults 05:00 - 05:40 |
I Got You ON Tape 12:00 - 12:40 David Vandervelde 01:00 - 01:50 Water Liars 08:00 - 08:40 The Black Swans 09:00 - 09:40 Palomar 10:00 - 10:40 Southeast Engine 11:00 - 11:40 R. Ring - Kelley Deal & Mike Montgomery 12:00 - 12:40 |
Broncho 12:00 - 12:40 Stardeath & White Dwarfs 01:00 - 01:50 Fiawna Forté 08:00 - 08:40 Green Corn Revival 09:00 - 09:40 Jacob Abello 10:00 - 10:40 Junebug Spade 11:00 - 11:40 J.D. McPherson 12:00 - 12:40 |
Far Out Home Fittings | Flamingo Cantina | Formerly TOPS | Frank | Friends |
Friends Bar | Frontier Bar | G&S Lounge | Ginger Man Pub | Guero's Taco Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Oklahoma: ACM@UCO 12:00 - 05:00 |
Crunk Carnival (Presented by Gran Sonido) 04:00 - 10:00 |
Two Hoots and a Holler 10:00 - 11:00 |
Dog Fish Head IPA + Blurt Magazine Day Party |
Handmade Artists' Market 12:00 - 09:00 Mike Galaxy Presents 13th Annual Day Party 12:00 - 09:00 |
Friends Bar | Frontier Bar | G&S Lounge | Ginger Man Pub | Guero's Taco Bar |
Hoek's Death Metal Pizza | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hype Hotel | |
---|---|---|---|---|---|
|
Critical Assembly 12:00 - 01:00 Hoeks Metal Fest 02:00 - 01:00 Tiger Flowers 02:00 - 03:00 Meek is Murder 03:00 - 04:00 In Search of Sight 04:00 - 05:00 One Beat Off 05:00 - 06:00 Dead Earth Politics 06:00 - 07:00 Maidens 07:00 - 08:00 Stonedakota 08:00 - 09:00 Bult 09:00 - 10:00 Nothing In Return 10:00 - 11:00 Lug Brink of Disaster 12:00 - 01:00 |
K-Holes 12:00 - 12:40 Jacuzzi Boys 01:00 - 01:50 Mujeres 08:00 - 08:40 TacocaT 09:00 - 09:40 Grave Babies 10:00 - 10:40 Colleen Green 11:00 - 11:40 Seapony 12:00 - 12:40 |
Hotel Vegan 12:00 - 06:00 |
Cold Fronts 08:20 - 08:55 Deadbeat Darling 09:10 - 09:45 Black Taxi 10:00 - 10:35 Spoonfed Tribe 10:50 - 11:25 |
Miike Snow 12:00 - 12:40 Miike Snow 12:00 - 01:00 Madeon 01:15 - 02:00 Aquarium Drunkard Showcase 12:00 - 08:00 THEESatisfaction 10:00 - 10:40 Korallreven 11:00 - 11:40 Jimmy Cliff 12:00 - 12:40 |
Hoek's Death Metal Pizza | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hype Hotel |
Karma Lounge | Kenny Dorham's Backyard | Kick Butt Coffee | Kiss & Fly | Kung Fu Saloon | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mahogany 12:00 - 12:40 The Spinto Band 01:00 - 01:50 The Copper Gamins 07:15 - 07:55 Chief Fuzzer 08:10 - 08:50 The Scoundrels (US) 09:00 - 09:40 Glambilly 10:00 - 10:40 The Grannies 11:00 - 11:40 Hickoids 12:00 - 12:40 |
Mystery Twins |
Critical Sun at Kick Butt 12:00 - 07:00 |
Yung Nation Doughbeezy Marcus Manchild Killa Kyleon 01:10 - 01:50 THEESatisfaction Audible Treats Official Hip-Hop Showcase 08:00 - 02:00 SL Jones Roach Gigz L.E.P.BOGUS BOYS A.Dd+ Moe Green Truthlive DJ Toure Georgia Anne Muldrow Dudley Perkins |
Mass Appeal Showcase 07:00 - 01:00 |
Karma Lounge | Kenny Dorham's Backyard | Kick Butt Coffee | Kiss & Fly | Kung Fu Saloon |
La Zona Rosa | La Zona Rosa | Lambert's | Lambert's | Lamberts | |
---|---|---|---|---|---|
|
Lost in the Trees 02:10 - 02:55 We Are Augustines 02:45 - 03:25 The Staves Crystal Fighters |
Gary Clark Jr. 12:45 - 01:45 The Warner Sound 01:00 - 06:00 Kimbra Snow Tha Product XV Kirko Bangz Curren$y Stalley 11:00 - 12:00 Meek Mill 11:00 - 12:00 Wale 11:00 - 12:00 |
Eventbrite Brunch 11:00 - 02:00 |
Eventbrite Brunch 11:00 - 02:00 |
Right Away, Great Captain! 12:45 - 01:45 The Grownup Noise Goldenboy 08:15 - 08:50 The Honeydogs 09:05 - 09:40 The Melismatics 10:00 - 10:40 The Figgs 11:00 - 11:40 Tommy Stinson 12:00 - 12:40 |
La Zona Rosa | La Zona Rosa | Lambert's | Lambert's | Lamberts |
Lanai | Latitude 30 | Latitude 30 | LAZ Parking Lot #341 | Lomography Gallery Store Austin | |
---|---|---|---|---|---|
|
EAATX + Zombiemode present Andy Caldwell 09:00 - 02:00 |
Morning Parade 01:00 - 01:50 |
Spycatcher 12:00 - 12:40 Cancer Bats 01:00 - 01:50 East of England Party 11:30 - 03:00 Ben Sherman’s Plectrum Sessions 03:00 - 06:00 The Chevin 08:00 - 08:40 Motion City Soundtrack 09:00 - 09:40 Jonquil 10:00 - 10:40 Twin Atlantic 11:00 - 11:40 Foxy Shazam 12:00 - 12:40 |
mtvU Woodie Awards Festival 01:00 - 10:00 |
Photographers + Musicians: a Lecture on Artistic Collaboration [$10] (Lomography) 12:00 - 02:00 LomoLive Showcase (Lomography) 05:00 - 09:00 |
Lanai | Latitude 30 | Latitude 30 | LAZ Parking Lot #341 | Lomography Gallery Store Austin |
Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mr. MFN eXquire Danny Brown 01:00 - 01:45 Impose Magazine Presents: The Austin Imposition III Al Lover Pujol 08:45 - 09:30 Pujol DIVE Coasting |
Lose Control Afterparty 02:00 - 05:00 Lose Control 4 07:00 - 02:00 |
Killer Tofu Day Party (Tumblr) 12:00 - 07:00 |
Lucy’s South By South Austin Fried Chicken Revival (SoundSpike + Real Ale Brewing) 12:00 - 06:00 |
Trash Talk Prodigy/Mobb Deep Killer Mike 01:00 - 02:00 Dickies @ SXSW 02:00 - 07:00 Dickies Party 03:00 - 01:00 Penguin Prison 09:00 - 09:40 Drop The Lime 10:00 - 10:40 YACHT 11:00 - 11:40 Miike Snow 12:00 - 01:00 |
Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl |
Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop | Malaia | |
---|---|---|---|---|---|
|
Presskit.to Takeover 11:00 - 05:30 Indie Ambassador + Candy Shop Management Day Party 11:00 - 05:30 Relix + Creative Allies Party 12:00 - 05:30 Sons of Fathers Motopony 01:00 - 01:45 Bahamas 02:15 - 03:00 Howlin Rain 03:30 - 04:45 Jonathan Wilson 04:45 - 05:30 Morning Parade 12:00 - 12:50 |
Tiê 12:00 - 12:40 Some Community 01:00 - 01:40 Joe Volume 08:00 - 08:40 Hey Chica! 09:00 - 09:40 Alex Anwandter 10:00 - 10:40 Javiera Mena 11:00 - 11:40 Astro 12:00 - 12:40 |
Tearist 12:00 - 12:40 MNDR 01:00 - 01:50 Tim "Co-op" Hoover 08:00 - 08:40 Chic Gamine 09:00 - 09:40 Les Jupes 10:00 - 10:40 Royal Canoe 11:00 - 11:40 Imaginary Cities 12:00 - 12:40 |
Nathaniel Rateliff 12:00 - 12:40 Three Blind Wolves 01:00 - 01:50 Family of the Year 08:00 - 08:40 We Are Augustines 09:00 - 09:40 The Features 10:00 - 10:40 Hellogoodbye 11:00 - 11:40 Milo Greene 12:00 - 12:40 |
YTCracker MC Lars 01:00 - 01:50 Big Kannon Future (TN) Crew54 Playdough The Chicharones I Am Many Phranchyze |
Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop | Malaia |
MALAIA Upstairs | Malverde | Maria Maria | Maria's Taco Xpress | Mean-Eyed Cat | |
---|---|---|---|---|---|
|
C Plus / Chuuwee / Moe Green / NPire Da Great MURS Nottz presents DMP Sarah West (Host) DJ Jelly We Present: "The CYPHER" Statik Selektah Reks |
Mad Classy 08:30 - 10:00 Camo & Krooked 10:00 - 11:30 High Contrast 11:30 - 12:45 |
LoungeFly San Francisco Showcase 04:00 - 11:00 |
Chad Pope The Ruby Stardust Lounge 12:00 - 09:00 Jess Klein Liars and Saints The BlueBonnets Ruby James KP and The Boom Boom Carter/Doster/Sexton Shannon McNally Freedy Johnston Freedy Johnston Jon Dee Graham and The Fighting Cocks Thomas Wynn & The Believers Deadman |
Emil & Friends 03:45 - 04:25 |
MALAIA Upstairs | Malverde | Maria Maria | Maria's Taco Xpress | Mean-Eyed Cat |
Mellow Johnny's | Mellow Mushroom | Mohawk | Mohawk Patio | ND | |
---|---|---|---|---|---|
|
Imperial Teen 11:30 - 12:30 KEXP Live 11:30 - 08:00 The Wedding Present 01:30 - 02:30 Choir of Young Believers 03:30 - 04:30 Tennis 05:30 - 06:30 Shearwater 07:30 - 08:30 |
This Is NotSXSW (Giant Steps Productions) 06:00 - 01:00 |
Rodriguez 12:00 - 12:40 Yan Wagner 01:00 - 01:50 Pitchfork Day Party 12:00 - 06:00 Supreme Dicks 08:00 - 08:40 Peter Wolf Crier 09:00 - 09:40 Taken By Trees 10:00 - 10:40 Exitmusic 11:00 - 11:40 Gauntlet Hair 12:00 - 12:40 Breakage 12:00 - 01:00 |
The Octopus Project 12:30 - 01:30 Brazos 08:30 - 09:10 Gardens & Villa 09:30 - 10:10 Bear in Heaven 10:30 - 11:10 The War On Drugs 11:30 - 12:15 |
Lower Dens 12:00 - 12:40 Crystal Fighters 01:00 - 01:50 Spank Rock 08:00 - 08:40 Guards 09:00 - 09:40 Lee Fields & The Expressions 10:00 - 10:40 Nick Waterhouse 11:00 - 11:40 Hanni El Khatib 12:00 - 12:40 |
Mellow Johnny's | Mellow Mushroom | Mohawk | Mohawk Patio | ND |
ND at 501 Studios | NDVenue @ 501 Studios | NikeFuel Lot | Nomad Bar | Opa Coffee and Wine Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
A Two Finger Salute II (Live4ever Media) 11:00 - 06:00 |
Pujol 03:15 - 04:00 |
Nike Livestrong Run 10:00 - 11:00 Nike Training Club 12:00 - 01:00 |
The Ides of March Party 12:30 - 11:30 |
OPA's 3rd Annual Radiothon 12:00 - 11:30 |
ND at 501 Studios | NDVenue @ 501 Studios | NikeFuel Lot | Nomad Bar | Opa Coffee and Wine Bar |
Opal Divine's Penn Field | P.O.S.H. | Palm Door | Papi Tino's | Paramount Theatre | |
---|---|---|---|---|---|
|
Critical Sun at Opal Devine's 07:00 - 12:00 |
Underground After-Hours (Austin Boom Real Estate + electricavenueatx.com + Resurgence) 11:00 - 06:00 |
Michigan Tastes & Tunes 11:00 - 05:00 Nano Whitman 08:00 - 08:40 Jon Dee Graham 09:00 - 09:40 Garland Jeffreys 10:00 - 10:40 Ruthie Foster 11:00 - 11:40 Carolyn Wonderland 12:00 - 12:40 |
Brooklyn Country Cookout |
Big Star: Nothing Can Hurt Me (Work-in-Progress) 07:00 - 08:40 Big Star Third Concert (Big Star: Nothing Can Hurt Me (Work-in-Progress) documentary screening at 7pm) 09:00 - 10:45 |
Opal Divine's Penn Field | P.O.S.H. | Palm Door | Papi Tino's | Paramount Theatre |
Parkside Restaurant | PeopleFund Building | Puma Social House | PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wunderbar Lunch 12:00 - 04:00 |
17th Street Party at The Rail 12:00 - 07:00 |
Asher Roth 06:30 - 07:30 |
The Jane Doze 12:00 - 01:00 Cher Lloyd 01:00 - 02:00 Penguin Prison 02:00 - 02:45 Wallpaper PV House Party (PureVolume House) 02:00 - 06:00 PureVolume House 02:00 - 06:00 Superhumanoids 02:45 - 03:30 Javelin 03:30 - 04:15 Princeton 04:15 - 05:00 Computer Magic 05:00 - 05:45 Fort Lean Stereogum "Range Life" Party (PureVolume House) 11:59 - 04:00 Rewards (DJ Set) |
The Lumineers 03:00 - 03:40 Delta Spirit 04:00 - 04:40 Father John Misty 05:00 - 05:40 |
Parkside Restaurant | PeopleFund Building | Puma Social House | PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center |
Rain | Rainey Lot | Red 7 | Red Eyed Fly | Red Shed Tavern | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Bent Compass Party 07:00 - 11:00 |
maurices at Rainey Street 11:00 - 07:00 |
The Artery Foundation Showdown 12:00 - 06:00 |
Neon Indian (DJ Set) Unknown Mortal Orchestra 01:00 - 01:50 Daughter 12:45 - 01:25 Morning Parade 03:15 - 04:05 Say Hi Yellow Ostrich 08:25 - 09:00 Ramona Falls 09:20 - 09:55 Laura Gibson 10:15 - 10:55 Nada Surf (acoustic) 11:10 - 11:50 |
Kyra Schenk 2nd Stage Encounter (Quantum Collective + Planet LA Records) 05:30 - 11:00 Maesa Rae Sit Kitty Sit Western Motto Brent Michelle & John Gannon The Harmed Brothers The Grey Area Native June |
Rain | Rainey Lot | Red 7 | Red Eyed Fly | Red Shed Tavern |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - Dell Oasis 12:00 - 05:00 |
All Day Event - The Spot presented by AT&T 12:00 - 09:00 |
BP Fallon & The Bandits 12:30 - 01:50 Folk Uke 08:00 - 08:40 Johnny Nicholas & Hell Bent 09:00 - 09:40 Bobby Whitlock & CoCo Carmel 10:00 - 10:40 Van Wilks 11:00 - 11:40 Al Staehely 12:00 - 12:40 |
Doomtree 12:15 - 01:15 Wugazi / Get Cryphy 01:15 - 02:00 Thrasher Death Match 12:00 - 06:00 Job For A Cowboy Dying Fetus 08:45 - 09:20 The Faceless 09:35 - 10:15 DevilDriver 10:30 - 11:30 Impending Doom 11:45 - 12:30 |
ATL Gets Weird 2 (Pretty Ambitious Records + Mindzai Creative) 12:00 - 06:00 Post-Traumatic Fresh Party (Slapdash + BombOnEm) 06:00 - 11:00 |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La |
Speakeasy | Speakeasy | Speakeasy Kabaret | SpiderHouse | Spill | |
---|---|---|---|---|---|
|
Hometown Sound Showcase (maurices + Playnetwork) 11:00 - 05:00 Graffiti6 03:50 - 04:30 |
Los Hanky Pankys 12:00 - 12:40 Rob Garza 01:00 - 01:40 maurices Presents Rock ‘n Shop at SXSW 11:30 - 05:30 Planes 08:00 - 08:40 Bambarabanda 09:00 - 09:40 Quantic 10:00 - 10:40 Duran 11:00 - 11:40 Canalón de Timbiquí 12:00 - 12:40 |
Filastine 12:00 - 12:50 Mujuice 01:00 - 01:50 Caro Limon 08:00 - 08:50 SIRsir 08:50 - 09:40 Sound Remedy 09:40 - 10:30 Lenno 10:30 - 11:20 Blackburner 11:20 - 12:10 |
Emerald City Limits 01:00 - 02:00 Pujol 01:00 - 01:45 |
Cousins Pop Is Serious Free Showcase (Pop Montreal) 12:00 - 06:00 Leif Vollebekk Adam & The Amethysts Mirel Wagner TOPS Jef Barbara Jacques Greene Doldrums Trust |
Speakeasy | Speakeasy | Speakeasy Kabaret | SpiderHouse | Spill |
Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall | St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique | |
---|---|---|---|---|---|
|
Craft Spells 12:00 - 12:40 Cadence Weapon 01:00 - 01:50 Planet Quebec and Pop Montreal 12:00 - 06:00 I.No 08:00 - 08:40 Karim Ouellet 09:00 - 09:40 Krista Muir 10:00 - 10:40 Ian Kelly 11:00 - 11:40 Ariane Moffatt 12:00 - 12:40 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
ALO (Animal Liberation Orchestra) 12:30 - 01:10 Hobart Brothers Garland Jeffreys Ruthie Foster David Garza Ray Wylie Hubbard Carrie Rodriguez Ray Benson Lila Downs Michael Fracasso The Mastersons Colin Gilmore Shannon McNally Joel Rafael The Hobart Brothers & Lil' Sis Max Gomez Jimmy LaFave Arlo Guthrie |
Todd Snider 12:00 - 12:40 Joe Pug 01:00 - 01:50 Daniel Isaiah 07:30 - 08:10 Leif Vollebekk 08:30 - 09:10 Little Scream 09:30 - 10:10 The Barr Brothers 10:30 - 11:10 Plants and Animals 11:30 - 12:10 |
Lone Star Stage (FREEB!RDS World Burrito) 03:00 - 08:00 |
Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall | St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique |
SXSatellite: Alamo Village | TBA | tenOak | Terrace 59 | The 512 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Indie Game: The Movie 05:00 - 06:36 Blue Like Jazz 07:30 - 09:16 Girl Walk // All Day 09:30 - 10:45 |
Austin Never Sleeps Afterparty 02:00 - 07:00 SiiickXSW The SXSW Green Zone Presented by Whole Foods Market 12:00 - 11:00 The Annexation of Austin: Secret Living Room Gigs 12:00 - 03:00 Daughter 08:00 - 08:40 |
The Brothers Comatose 12:00 - 12:40 Winterpills 01:00 - 01:50 Wild Moccasins 08:00 - 08:40 The Sidekicks 09:00 - 09:40 Two Cow Garage 10:00 - 10:40 Cheap Girls 11:00 - 11:40 Death By Stereo 12:00 - 12:40 |
Third Floor Thursdays at Terrace 59 Showcase 06:00 - 02:00 |
LETSGETMESSY Day Party 11:30 - 06:00 |
SXSatellite: Alamo Village | TBA | tenOak | Terrace 59 | The 512 |
The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange | The Continental Club | The Grackle | |
---|---|---|---|---|---|
|
Bear Hands Cowboy and Indian Unrefined Hype Showcase (Street King) 11:00 - 06:00 Maus Haus 08:00 - 08:40 The Soft White Sixties 09:00 - 09:40 The Curious Mystery 10:00 - 10:40 Sleepy Sun 11:00 - 11:40 Crystal Antlers 12:00 - 12:40 |
2 Chainz Machine Gun Kelly Slaughterhouse Cold Showers 08:00 - 08:40 Night Beats 09:00 - 09:40 Arkells 10:00 - 10:40 Titus Andronicus 11:00 - 11:40 The Jesus and Mary Chain 12:00 - 01:00 |
Light FM Sea Now! (popantipop + The Sea Shepard Conaervation Society + The Spellbound Group) 11:30 - 06:30 New Diplomat Tim Fite Philco Fiction Tango in the Attic Deleted Scenes NO Cashier No.9 Current Swell Nightmare Air Gliss Young Empires The Big Sleep Bishop Morocco Chad Valley El Ten Eleven |
Hello! Booking + The Cabooze + Tikly Day Party 12:00 - 04:00 Freedy Johnston |
Japan Preview Day Party 01:00 - 07:00 |
The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange | The Continental Club | The Grackle |
The Grand | The Green House | The Hideout | The Historic Victory Grill | The Iron Bear | |
---|---|---|---|---|---|
|
Cronis 12:00 - 12:45 |
South By North Loop (Green House) Rachel Ray Feedback at the Greenhouse (Invite Only) 02:00 - 12:00 |
Agnes Mercedes 12:00 - 12:40 Expensive Shit 01:00 - 01:50 Talkdemonic 08:00 - 08:40 Vacationer 09:00 - 09:40 Japanese Gum 10:00 - 10:40 Michael Beach 11:00 - 01:40 Sundress 12:00 - 12:40 |
Miles Davis House 01:30 - 02:00 MILES GROOVES Jhene Aiko 02:00 - 02:45 The Ferocious Few 03:00 - 03:45 Alexandra Starlight 04:00 - 04:45 Trixie Whitley 05:00 - 05:45 Leftover Cuties 06:00 - 06:45 Body Parts 07:00 - 07:45 Vanaprasta 08:00 - 08:45 Harriet 09:00 - 09:45 Semi Precious Weapons w/ Milla 10:00 - 10:45 Maya Azucena 11:00 - 11:45 MILES GROOVES 12:00 - 02:00 |
Bonaparte 12:10 - 12:50 Christeene 01:10 - 01:50 The Strange Familiar 08:00 - 08:40 Capsula 09:00 - 09:40 Hands 10:00 - 10:40 Suckers 11:00 - 11:40 The Ettes 12:00 - 12:40 |
The Grand | The Green House | The Hideout | The Historic Victory Grill | The Iron Bear |
The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | The Loft | The Madison | The Main | |
---|---|---|---|---|---|
|
#FEEDlounge - meetup and hangout 10:00 - 02:00 |
Thomas Dolby 12:00 - 12:40 Free Energy 01:00 - 01:50 Book Preview and Q&A w/ M. Shawn Crahan of Slipknot 07:00 - 07:45 Turbogeist 08:00 - 08:40 The Soldier Thread 09:00 - 09:40 Trivium 10:00 - 10:40 Moja Adrenalina 11:00 - 11:40 Dope D.O.D. 12:00 - 12:40 |
The Devil Whale 12:00 - 12:40 The Parlotones 01:00 - 01:50 Zenzile 08:00 - 08:40 Taken by Cars 09:00 - 09:40 Chappo 10:00 - 10:40 Nightmare and the Cat 11:00 - 11:40 Chasing Kings 12:00 - 12:40 |
Paper Diamond 12:00 - 12:50 Drop The Lime 01:00 - 01:50 Body Language 08:00 - 09:00 Orthy 09:00 - 10:00 Bit Funk 10:00 - 11:00 CFCF 11:00 - 12:00 RAC 12:00 - 01:00 RAC 12:00 - 01:00 |
Kill The Noise Skrillex Porter Robinson Zedd Child In Disguise 07:30 - 08:15 Nick Thayer 08:15 - 09:00 The M Machine 09:00 - 10:00 Kill The Noise 10:00 - 11:00 Alvin Risk 11:00 - 12:00 Porter Robinson 12:00 - 01:00 |
The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | The Loft | The Madison | The Main |
The Mansion | The Parish | The Parish | The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSizzurp Afterparty 12:00 - 04:00 |
La Vida Boheme 01:00 - 01:45 NPR Day Party 01:00 - 05:00 Sugar Tongue Slim 01:45 - 02:30 Polica 02:30 - 03:15 Lower Dens 03:15 - 04:00 The Magnetic Fields 04:00 - 04:45 Noisey Day Party 08:00 - 02:00 |
Borgore 12:00 - 01:00 Savoy 01:00 - 01:50 Shandy Mandies 08:00 - 08:40 Bass Drum of Death 09:00 - 09:40 Two Gallants 10:00 - 10:40 Slow Club 11:00 - 11:40 Friends 12:00 - 12:40 |
The Big Sleep 12:45 - 01:25 Senheiser + Paste Magazine Party 11:00 - 06:00 DJ Hella Yella Michael 5000 Watts Buttahman (Host) Jingle Punks Hipster Orchestra Nneka Miguel |
Crocodiles 12:00 - 12:40 The Drums 01:00 - 01:50 Don Trip Stalley Kendrick Lamar Machine Gun Kelly Smoke DZA Big K.R.I.T. 11:15 - 12:00 |
The Mansion | The Parish | The Parish | The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio |
The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Volstead Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Pierces 12:00 - 12:40 Girl in a Coma 01:00 - 01:50 Grandchildren 08:00 - 09:00 The Rassle 09:00 - 09:40 Wishes and Thieves 10:00 - 10:40 Motopony 11:00 - 11:40 What Made Milwaukee Famous 12:00 - 12:40 |
The Tenant 12:00 - 12:40 Morning Parade 01:00 - 01:50 SPACE + Blackbird Artists Agency Showcase 08:00 - 02:00 Musikanto 08:00 - 08:40 Christopher Paul Stelling 09:00 - 09:40 Sarah Siskind 10:00 - 10:40 Rosi Golan 11:00 - 11:40 Andrew Belle 12:00 - 12:40 |
Best Lil Big Fest in Texas Air Dubai |
New Moods 12:00 - 12:40 Paper Route 01:00 - 01:50 Yearbook Committee 08:00 - 08:40 The Wilderness of Manitoba 09:00 - 09:40 Dad Rocks! 10:00 - 10:40 Paula & Karol 11:00 - 11:40 Agridoce 12:00 - 12:40 |
Exploded Drawing 13: (iN)Sect Records +Pugilista Trading Co. Showcase 08:00 - 11:00 |
The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Volstead Lounge |
The Whiskey Room | The White Horse | threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island | |
---|---|---|---|---|---|
|
Apache Dropout 12:00 - 12:40 Wet Hair 01:00 - 01:50 Whutupdoe.com Showcase (HipHopIsCoolAgain.com + IndieOn65.com) 01:00 - 05:00 Amy Bezunartea 08:00 - 08:40 Tim Foljahn 09:00 - 09:40 Jennifer O'Connor 10:00 - 10:40 Love of Everything 11:00 - 11:40 Oh No Oh My 12:00 - 12:40 |
Ray Wylie Hubbard 12:00 - 12:40 Billy Joe Shaver 01:00 - 01:55 White Horse Day Party 12:00 - 01:00 Boris McCutcheon 08:00 - 08:40 Jack Wilson 09:00 - 09:40 Shakey Graves 10:00 - 10:40 Ana Egge 11:00 - 11:40 Crooks 12:00 - 12:40 |
Music Fog Marathon 11:00 - 09:00 |
Thee Oh Sees |
Skeme Young L Main Attrakionz Andre Nickatina 01:15 - 02:00 Snowmine 08:00 - 08:40 Dan Dyer 09:00 - 09:40 Prime Ministers 10:00 - 10:40 Hurray for the Riff Raff 11:00 - 11:40 Camp Radio 12:00 - 12:40 |
The Whiskey Room | The White Horse | threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island |
Trinity Hall | Uncorked | Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Black and White Years 12:20 - 01:00 Ume 01:20 - 01:55 Foam Lake 08:00 - 08:40 Yukon Blonde 09:00 - 09:40 Library Voices 10:00 - 10:40 Jordan Cook 11:00 - 11:40 Said The Whale 12:00 - 12:40 |
Paper Garden Records Party 03:00 - 11:00 |
Cold Specks 12:00 - 12:45 UO Live In Austin (Urban Outfitters) 12:00 - 06:30 Widowspeak 01:00 - 01:45 Psychic Ills 02:00 - 02:45 Crocodiles 03:00 - 03:45 Bleached 04:00 - 04:45 Spectrals 05:00 - 05:45 Best Coast |
Dikes of Holland 12:30 - 01:05 Puffy Areolas 01:20 - 01:55 Broncho 08:00 - 08:40 Bad Weather California 09:00 - 09:40 Allah-Las 10:00 - 10:40 He's My Brother She's My Sister 11:00 - 11:40 The Growlers 12:00 - 12:40 |
Myspace: BrokeMogulBar 07:00 - 09:00 |
Trinity Hall | Uncorked | Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 |
Waterloo Cycles | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park | Whole Foods Market - Lamar | Zen Japanese Food | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSWaterloo 02:00 - 05:00 |
Waterloo Records Day Party 12:00 - 07:00 Blitzen Trapper The Little Willies Icky Blossoms Oberhofer HoneyHoney Ruthie Foster Hospitality Lucero |
New Zealand Party 05:00 - 08:00 |
Playing in Traffic Showcase 01:00 - 05:00 |
Slab by Slab Fest (ZEN Japanese Food) 11:00 - 07:00 |
Waterloo Cycles | Waterloo Records | West Tent, Brush Square Park | Whole Foods Market - Lamar | Zen Japanese Food |
29th Street Ballroom | 1100 Warehouse | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 2905 Beanna St | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | |
---|---|---|---|---|---|
|
And So... Party 12:00 - 12:30 |
Nick Waterhouse Hanni El Khatib Hollywood Holt The Cool Kids EL-P Spank Rock |
Lily & the Parlour Tricks 12:00 - 12:40 Seth Sherman 01:00 - 01:50 The Abramson Singers 07:30 - 08:05 Doe Paoro 08:25 - 09:00 Delta Rae 09:20 - 09:55 Chrysta Bell 10:15 - 10:50 Busby Marou 11:10 - 11:45 |
BroDown House Party 05:00 - 09:00 |
Jacques Greene 03:00 - 03:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: No Modest Bear & Creamteam 12:00 - 07:00 Young Man 01:00 - 01:35 Caged Animals 02:00 - 02:35 Jonquil 03:00 - 03:35 Blouse 04:00 - 04:35 Korallreven 05:00 - 05:35 Taken By Trees 06:00 - 06:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: I Guess I am Floating 09:00 - 04:00 |
29th Street Ballroom | 1100 Warehouse | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 2905 Beanna St | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 |
512 | 512 Rooftop | 9th and Trinity Lot | 9th and Trinity Lot | ACL Live at the Moody Theater | |
---|---|---|---|---|---|
|
Future Unlimited 12:00 - 12:40 Knifight 01:00 - 01:50 SpokesBUZZ Fort Collins Party 11:00 - 06:00 Molly Rankin 08:30 - 09:10 Parlovr 09:30 - 10:10 Bam Bam 10:30 - 11:10 Gold & Youth 11:30 - 12:10 |
Dent May 12:00 - 12:40 Cloud Nothings 01:00 - 01:50 Antoine Reverb 08:00 - 08:40 Bishop Morocco 09:00 - 09:40 Zeus 10:00 - 10:40 The Darcys 11:00 - 11:40 Eight and a Half 12:00 - 12:40 |
Two Gallants 02:30 - 03:10 |
Live From The Lot by Google Music and Youtube 12:00 - 08:00 |
The War On Drugs 07:45 - 08:25 The Magnetic Fields 08:45 - 10:00 Bomba Estereo 10:30 - 11:10 Juanes 11:30 - 12:30 |
512 | 512 Rooftop | 9th and Trinity Lot | 9th and Trinity Lot | ACL Live at the Moody Theater |
Austin Scottish Rite Theatre | Austin Symphony Square | Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ | |
---|---|---|---|---|---|
|
TBWA Presents Showcase 06:30 - 02:00 Kishi Bashi 07:30 - 08:30 Chappo 08:30 - 09:30 Yip Deceiver 10:00 - 11:00 Black Onassis 11:00 - 12:00 Of Montreal 12:00 - 01:00 |
Pujol 01:45 - 02:30 |
The Derral Gleason Trio 12:00 - 12:45 Austin Music Journal Showcase 08:00 - 01:00 Jimmy Lloyd The Sideshow Five Raven and the Blackbirds Them Duqaines Treachery of Others |
The Stanfields Y La Bamba Futurebirds Diamond Rugs Canalón de Timbiquí 01:30 - 02:30 Revival Tour w/ Chuck Ragan, Dan Andriano, Cory Branan, Nathaniel Rateliff, Audre Mae, Tim Barry 03:00 - 04:00 Music Video Haters Club (Comedians) 04:30 - 06:00 |
Indaba Music Showcase 01:00 - 06:00 |
Austin Scottish Rite Theatre | Austin Symphony Square | Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ |
Bar 96 | Barbarella | Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
Clap Your Hands Say Yeah 12:30 - 02:00 Filter’s Culture Collide 01:00 - 07:00 New York Rivals 09:30 - 10:10 Gardens & Villa 10:30 - 11:10 Lucero 11:30 - 12:10 |
Silent Diane 12:05 - 12:40 Neon Indian 01:00 - 01:50 Spring Break! (MFG + Gun in the Sun + Hit City USA) 12:00 - 06:00 Harriet The Shrine Jonwayne The Men Mancub Natural Child A.Dd+ Hooray for Earth MMOTHS American Royalty Escort Ryat 08:00 - 08:40 Jeremiah Jae 09:00 - 09:40 Lorn 11:00 - 11:40 Daedelus 12:00 - 12:40 |
Power Trip 12:00 - 12:40 Cro-Mags 01:00 - 01:50 DJ SUN Kooley High Just A Band Nite Jewel Oddisee Jonti |
Slugabed 12:00 - 01:00 Machinedrum 01:00 - 01:50 Comma 08:00 - 09:00 Clicks & Whistles 09:00 - 10:00 Braille 10:00 - 11:00 !!!DJs 11:00 - 12:00 Lando Kal 12:00 - 01:00 |
ATN Showcase The Active Set |
Bar 96 | Barbarella | Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge |
BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Suicide Bitches 12:00 - 12:40 Le Blorr 01:00 - 01:50 Full Irish Breakfast 12:00 - 05:30 The Nouns 07:00 - 07:40 The Sour Notes 08:00 - 08:40 The dB's 09:00 - 09:40 Complete 10:00 - 10:40 The Flying Eyes 11:00 - 11:40 Royal Thunder 12:00 - 12:40 |
Cardinal 12:00 - 12:40 Twerps 01:00 - 01:50 The Record Summer 08:00 - 08:40 J. Irvin Dally 09:00 - 09:40 Grant Hart 10:00 - 10:40 Longital 11:00 - 11:40 Big Scary 12:00 - 12:40 |
Texas Hip Hop Party (IHeartComix + Life or Death PR) 02:00 - 07:00 A Club Called Rhonda (RhondaSays.net) 09:00 - 03:00 |
DJEDJOTRONIC Strip Steve Fake Life Fête (Etnies + Kanine Records + Origami Records + Giant Steps Productions) 12:00 - 06:00 Cobraconda 08:00 - 08:45 Mr. Lif & Chief Xcel (of Blackalicious) Eligh & Amp Live Chali 2na Minnesota 11:00 - 11:45 Latyrx 12:00 - 12:45 |
Spank Rock 12:00 - 12:45 Andrew W.K. 01:00 - 01:50 MTHDS 08:00 - 08:45 The Pimps of Joytime 09:00 - 09:45 Rubblebucket 10:00 - 10:45 Thundercat 11:00 - 11:45 Paper Diamond 12:00 - 12:45 |
BD Riley's | Beale Street Tavern | Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard |
Beerland | Beso Cantina | Betsy's Bar | Blind Pig Pub | Buca Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
Pujol 03:00 - 03:45 |
Shawn Reynaldo Dre Skull Sinden Buraka Som Sistema N-Dex JIM-E-O Bez 10:00 - 10:40 Naeto C 11:00 - 11:40 M.I 12:00 - 12:40 |
Motorbreath Entertainment Showcase Samuel Davidson 09:00 - 10:30 |
Air Dubai 12:00 - 12:45 |
Francisca Valenzuela 12:00 - 12:40 Natalia Lafourcade 01:00 - 01:40 GoDjKnowledge & The Trendsetters (Between Sets) Sore Losers No One (noni spitz & dae one) Minister Blakes Focus... Chaundon Sha Stimuli Toki Wright Torae Rapper Big Pooh (Little Brother) |
Beerland | Beso Cantina | Betsy's Bar | Blind Pig Pub | Buca Lounge |
Buffalo Billiards | Buffalo Billiards | Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Street Courtyard | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Pierces 03:30 - 04:30 |
Lovedrug 12:00 - 12:40 Say Anything 01:00 - 02:00 FryeDay 2012 12:00 - 05:00 Idle Warship 08:00 - 08:40 Little Hurricane 09:00 - 09:40 Pond 10:00 - 10:40 Reptar 11:00 - 11:40 Class Actress 12:00 - 12:40 |
FILM: Happy People 03:00 - 05:00 The Warrior Gospel Band 06:00 - 06:40 Unity 07:00 - 07:40 Jones Family Singers 08:00 - 08:40 The Original Bells of Joy 09:00 - 09:50 |
Sweet Tea Pumpkin Pie Does! Does! Does! Showcase 12:00 - 09:55 The Doozers King Stork Grand & Noble Galaxy Express The Pauses KNTRLR The Sleepy Vikings The Beauvilles Fishboy The Courtesy Tier Goldenboy 05:50 - 06:35 Maps On Fire Brown Brogues ILLUMNTR Cartright Naked Gods 09:10 - 09:55 |
Graffiti6 04:00 - 05:00 |
Buffalo Billiards | Buffalo Billiards | Carver Museum Boyd Vance Theater | Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Street Courtyard |
Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church | Chago's | Chain Drive | Chateau Bellevue | |
---|---|---|---|---|---|
|
Trampled by Turtles 12:00 - 12:40 Van Hunt 01:00 - 01:50 Filter Magazine's Showdown at Cedar Street 11:00 - 06:00 Filter’s Showdown at Cedar St. 11:00 - 06:00 Zambri 08:00 - 08:40 Thomas Dolby 09:00 - 09:40 Scoundrels 10:00 - 10:40 Salim Nourallah 11:00 - 11:40 Rhett Miller 12:00 - 12:40 |
The-Dream 12:45 - 01:45 Field Report 07:30 - 08:10 Horse Feathers 08:30 - 09:10 Charlie Mars 09:30 - 10:10 Ingrid Michaelson 10:30 - 11:45 Good Old War 12:00 - 12:50 |
Latin Music Showcase 07:00 - 09:00 |
The Bellmen |
High Tea Ladies Luncheon (WIMPS and MEOW) 11:30 - 01:30 |
Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church | Chago's | Chain Drive | Chateau Bellevue |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cirrus Logic Inc | |
---|---|---|---|---|---|
|
SiiickXSW East End Pop-Up Shop and Showcase (Nudie Jeans + Death & Taxes) 12:00 - 08:00 |
The Treenhouse Diddly |
Girls Rock Austin 02:00 - 11:30 |
DEV 12:45 - 01:25 Nightmare Air 07:45 - 08:25 The Vandelles 08:45 - 09:25 Young Prisms 09:45 - 10:25 Phantom Family Halo 10:45 - 11:25 Dead Confederate 11:45 - 12:25 |
Tai Chi Swayze 11:30 - 12:15 South By Cirrus Logic 11:30 - 01:30 Tommy Brunett 12:30 - 01:15 |
Cheer-Up Charlies | Cheers Shot Bar | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cirrus Logic Inc |
Clive Bar | Club 1808 | Club 606 | Club de Ville | Continental Club | |
---|---|---|---|---|---|
|
Kendrick Lamar 12:00 - 12:40 S.O.TERIK Now.Art! Showcase 01:00 - 02:00 S.O. Terik @ SXSW 01:00 - 06:00 Electric Touch 02:00 - 02:45 Class Actress 03:00 - 03:45 Friends 04:00 - 04:45 Delta Spirit 05:00 - 05:45 Tycho 08:30 - 09:15 Tycho 08:30 - 09:10 MNDR 09:30 - 10:15 MNDR 09:30 - 10:10 MNDR 09:30 - 10:15 New Build 10:30 - 11:15 New Build 10:30 - 11:10 Grimes 11:30 - 12:10 Grimes 11:30 - 12:15 |
Learning Curve Records Party 12:00 - 06:00 |
Prof 12:15 - 12:55 The Peach Kings 01:15 - 01:55 Grace Woodroofe 08:00 - 08:40 JMSN 09:00 - 09:40 Nikki Lane 10:00 - 10:40 Chad Valley 11:00 - 11:40 Bleeding Knees Club 12:00 - 12:40 |
White Rabbits 12:00 - 12:40 Youth Lagoon 01:00 - 01:40 Flosstradamus 09:00 - 09:40 Star Slinger 10:00 - 10:40 Mac Miller 12:00 - 12:40 |
John Doe 12:00 - 12:40 Jonathan Wilson 01:00 - 01:50 Edison Chair 08:00 - 08:40 Billy Harvey 09:00 - 09:40 Steve Poltz 10:00 - 10:40 Peter Case & Paul Collins 11:00 - 11:40 Triple Cobra 12:00 - 12:40 |
Clive Bar | Club 1808 | Club 606 | Club de Ville | Continental Club |
Copa | Coppertank | Creekside at Hilton Garden Inn | Cricket Wireless Store | Deseo Centro Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
Seun Kuti & Egypt 80 12:30 - 01:50 Fim De Feira 08:45 - 09:35 Grupo Fantasma 10:00 - 10:40 Canalón de Timbiquí 11:00 - 11:40 Hindi Zahra 12:00 - 12:55 |
Hype Machine’s Hype Hotel 01:00 - 07:00 |
Marcus Foster 12:00 - 12:40 Special Guest 01:00 - 01:50 Steven Snowden (Between Sets) P. Kellach Waddle Bel Cuore Quartet 09:00 - 09:40 Peter Gregson 10:00 - 10:40 Owen Weaver 11:00 - 11:40 Aiana String Quartet 12:00 - 12:40 |
Asher Roth 03:00 - 06:00 |
Alpine 12:00 - 12:40 Aziatix 01:00 - 01:50 Mind the Gap So & So Jake Newton Haroula Rose Mariah McManus Lera Lynn The Barr Brothers Kyler England Keaton Simons Charlie Simpson |
Copa | Coppertank | Creekside at Hilton Garden Inn | Cricket Wireless Store | Deseo Centro Lounge |
Dirty Dog Bar | Dog and Duck Pub | Domy's Books | Driskill (The Crystal Room) | East Avenue Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
Audrey Horne 12:00 - 12:40 Skindred 01:00 - 01:50 Minnesota Music Showcase (Vita.mn) 11:00 - 05:00 Rogue Valley 01:00 - 01:45 Tyler Carter 08:00 - 08:40 The Static Jacks 09:00 - 09:40 Eve 6 10:00 - 10:40 Go Radio 11:00 - 11:40 Every Avenue 12:00 - 12:40 |
Dog and Duck Day Party (Yallwire + Davis McLarty Agency) 12:00 - 06:00 |
What By Whatever (KXLU + The Smell) 12:00 - 10:00 |
All Day Event - Canon Imagination Lounge 09:00 - 10:00 |
Beth Wood 06:00 - 06:45 The Ninkasi Northwest Local Outpost (In Music We Trust) 06:00 - 02:00 |
Dirty Dog Bar | Dog and Duck Pub | Domy's Books | Driskill (The Crystal Room) | East Avenue Lounge |
East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium | |
---|---|---|---|---|---|
|
Made in Israel 11:00 - 08:00 |
Mars Red Sky |
Vonnegutt 12:50 - 01:30 Leftover Cuties 08:00 - 08:40 Sydney Wayser 09:00 - 09:40 D E N A 10:00 - 10:40 Ximena Sarinana 11:00 - 11:40 Alabama Shakes 12:00 - 12:40 |
Reggie Watkins 01:00 - 02:00 Maria Volonte Jeff Lofton 08:00 - 08:55 Kat Edmonson 09:15 - 10:10 Elias Haslanger 10:30 - 11:25 Graham Reynolds & the Golden Arm Trio 11:45 - 12:40 |
Nadastrom x Sabo x JWLS 12:15 - 02:00 The Rubies (from the Emeralds) 07:00 - 07:40 The Akabane Vulgars on Strong Bypass 08:00 - 08:40 Kao=S 09:00 - 09:40 NOKIES! 10:00 - 10:40 Saito Johnny 11:00 - 11:40 ZZZ's 12:00 - 12:40 |
East Tent, Brush Square Park | Easy Tiger | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium |
Emo's East | Empire Automotive | Esther's Follies | Fader Fort | Far Out Home Fittings | |
---|---|---|---|---|---|
|
Icky Blossoms 12:00 - 12:40 The Unofficial Official Partee (In The Red + Blundertown + L.A. Record) 08:00 - 09:00 |
Das Racist 12:00 - 12:40 Doomtree 01:00 - 01:50 BandPage HQ 12:00 - 07:00 TOY Bear Hands Saint Motel 11:00 - 11:40 Chairlift 12:00 - 12:40 |
Brendon Walsh Randy Sklar 06:30 - 08:10 Jason Sklar 06:30 - 08:10 Earwolf presents: Sklarbro Country - LIVE Comedy Podcast 06:30 - 08:15 Doug Benson 08:30 - 09:45 The Benson Interruption 08:30 - 09:45 Weekend Spotlight Showcases 10:00 - 11:20 Beth Stelling Brandon Wardell DC Pierson Kurt Braunohler Matt Fulchiron Jonah Ray Jessi Klein Weekend Spotlight Showcases 11:30 - 01:15 Nick Turner Cameron Esposito |
Beat Connection The Fader Fort 01:00 - 08:00 Schlohmo (In Between Sets) 01:00 - 03:00 Peaking Lights Paypa 2:54 Terry Urban (In Between Sets) 03:00 - 05:00 The War On Drugs Action Bronson Hudson Mohawke (In Between Sets) 05:00 - 08:00 Kimbra Blood Orange The-Dream 06:45 - 07:45 Kendrick Lamar Black Hippy |
Far By Far Out 03:00 - 03:00 |
Emo's East | Empire Automotive | Esther's Follies | Fader Fort | Far Out Home Fittings |
Front Gate Tickets Parking Lot | Ginger Man Pub | Guero's Taco Bar | Gypsy Lounge | Haven | |
---|---|---|---|---|---|
|
Morning After Party (Front Gate Tickets) 12:00 - 05:00 |
Dog Fish Head IPA + Blurt Magazine Day Party |
Handmade Artists' Market 12:00 - 09:00 A Badass Rock Party (Slacker Magazine + The Boxing Lesson) 12:00 - 10:00 |
The Houston Invasion 10:00 - 06:00 |
Tenacious D 12:00 - 01:00 DJ Benzi Marky Mod Sun DWNTWN Starting Six Shanell Don Trip Young L Outasight Iggy Azalea |
Front Gate Tickets Parking Lot | Ginger Man Pub | Guero's Taco Bar | Gypsy Lounge | Haven |
Horizon Worship Center | Hotel San Jose | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
Hip Hop Hope Unity + City Takers Conference Kick Off Party 06:30 - 11:00 |
Dry the River 02:00 - 02:45 |
Seapony 12:00 - 12:40 La Sera 01:00 - 01:50 Daughter 01:30 - 02:10 Tops Cousins Jennifer Castle DUZHEKNEW Mozart's Sister Jef Barbara |
Hotel Vegan 12:00 - 06:00 |
The Midgetmen The Electric Hearts The Rassle 09:00 - 09:35 Saints of Valory 09:50 - 10:25 The Sheepdogs 10:40 - 11:15 Snowden 11:25 - 12:00 |
Horizon Worship Center | Hotel San Jose | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio |
House Of Commons | Hudson's On Fifth | Hype Hotel | IcenHauer's | IFC Crossroads House at Vice | |
---|---|---|---|---|---|
|
BODY||MIND House Party (Redefine Magazine) 04:00 - 01:00 |
TheYayorNay ONEder Years Birthday Bash 12:00 - 06:00 |
Jimmy Cliff 12:00 - 12:40 Kindness 01:00 - 01:40 Caveman 10:00 - 10:40 White Rabbits 11:00 - 11:40 Lower Dens 12:00 - 12:40 |
Workaholics House Party (Comedy Central) 01:00 - 02:00 |
Delta Spirit 12:00 - 12:40 Free Beer Happy Hour with DJ Andy Rourke of The Smiths 05:00 - 07:00 Andy Rourke from The Smiths 05:00 - 06:50 Freecreditscore.com Showcase You Can Be A Wesley 07:00 - 07:40 The Lighthouse and the Whaler 08:00 - 08:40 Lissy Trullie 09:00 - 09:40 Alice Smith 10:00 - 10:40 The American Secrets 11:00 - 11:40 Citizen Cope 12:00 - 12:50 |
House Of Commons | Hudson's On Fifth | Hype Hotel | IcenHauer's | IFC Crossroads House at Vice |
La Zona Rosa | La Zona Rosa | Lambert's | Lamberts | Latitude 30 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Rock Room (Rolling Stone Magazine) 12:00 - 05:00 |
B.o.B 12:15 - 01:15 T.I. 12:15 - 01:15 Promise Iron Solomon Bad Rabbits Statik Selektah 10:20 - 10:55 Smif N Wessun Talib Kweli Buckshot |
Rogue Valley 01:00 - 01:45 |
Tommy Stinson 12:00 - 12:40 Rock the Cause - Minnesota Remembers Vic Chesnutt 01:00 - 01:50 Icky Blossoms 07:30 - 08:10 Big Harp 08:35 - 09:10 The Mynabirds 09:30 - 10:10 Carter Tanton 10:25 - 11:05 Botany 11:20 - 12:00 |
Foxy Shazam 12:00 - 12:40 Crystal Fighters 01:00 - 01:40 PRS Foundation Brunch 12:00 - 02:00 Showcasing Scotland 03:00 - 06:00 Tashaki Miyaki 08:00 - 08:40 Chad Valley 09:00 - 09:40 Kindness 10:00 - 10:40 Big Deal 11:00 - 11:40 Howler 12:00 - 12:40 |
La Zona Rosa | La Zona Rosa | Lambert's | Lamberts | Latitude 30 |
Lomography Gallery Store Austin | Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucky 13 | |
---|---|---|---|---|---|
|
$10 Camera Workshop, LomoKino Movie Making (Lomography) 12:00 - 02:00 LomoLive Showcase (Lomography) 06:00 - 09:00 |
Blouse White Fence Impose Magazine Presents: The Austin Imposition III SISU Cheap Curls Bleeding Rainbow Colleen Green Bleached |
Lose Control Afterparty 02:00 - 05:00 Lose Control 4 07:00 - 02:00 |
Ezra Furman Texas Jumpstart 5 (The Midgetmen) 12:00 - 06:00 Palomar Country Mice Mr. Dream Mr. Dream Midgetmen Plants & Animals Hounds Below Henry Clay People |
Equal Vision Records Day Party 12:00 - 06:00 Young Statues I the Mighty Ghost Thrower Set It Off Life On Repeat Glass Cloud We Came As Romans Say Anything 05:15 - 05:55 |
Lomography Gallery Store Austin | Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lovejoys | Lucky 13 |
Lucky Lounge | Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl | MACC (Mexican American Cultural Center) | Maggie Mae's | |
---|---|---|---|---|---|
|
Coast 2 Coast Music Industry Mixer |
Lucy’s South By South Austin Fried Chicken Revival (SoundSpike + Real Ale Brewing) 12:00 - 06:00 |
Miike Snow 12:00 - 01:00 Dickies @ SXSW 02:00 - 07:00 Dickies Party 03:00 - 01:00 Exitmusic 09:00 - 09:40 The Big Pink 10:00 - 10:40 Built to Spill 11:00 - 11:40 Clap Your Hands Say Yeah 12:00 - 01:00 |
La Calma 05:00 - 05:40 Grupo FAMA 06:00 - 06:40 Rio Jordan (Esteban Jordan's Son) 07:00 - 07:40 Ricardo Castillon Y La Diferenzia 08:00 - 08:40 Alfredo y Tortilla Factory 09:00 - 09:40 Paul Wall 10:00 - 10:55 |
Morning Parade 12:00 - 12:50 |
Lucky Lounge | Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl | MACC (Mexican American Cultural Center) | Maggie Mae's |
Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop | Malaia | MALAIA Upstairs | |
---|---|---|---|---|---|
|
Astro 12:00 - 12:40 Enjambre 01:00 - 01:40 Sonicbids Party 11:30 - 05:30 Monsieur Perine 08:00 - 08:40 Astro 09:00 - 09:40 Loquat 10:00 - 10:40 Ritmo Machine 11:00 - 11:40 La Vida Boheme 12:00 - 12:40 |
Imaginary Cities 12:00 - 12:40 Cannon Bros 01:00 - 01:50 Hudson Moore 08:00 - 08:40 Sahara Smith 09:00 - 09:40 The Dunwells 10:00 - 10:40 Michelle Armstrong 11:00 - 11:40 Speak 12:00 - 12:40 |
Milo Greene 12:00 - 12:40 Gossip 01:00 - 02:00 Quiet Corral 08:00 - 08:40 The Parson Red Heads 09:00 - 09:40 Youngblood Hawke 10:00 - 10:40 MyNameIsJohnMichael 11:00 - 11:40 |
Shawn Chrystopher Grieves and Budo 01:00 - 01:50 Play-N-Skillz (Host) DJ Crunch 08:30 - 09:15 DJ Goofy 09:15 - 10:00 TrakkSounds Jasmine Solano |
Reks Termanology EPMD 01:00 - 01:50 Jon B (Host) 08:00 - 08:40 DJ Fresh 85 08:45 - 09:30 Dj Amen 09:30 - 10:15 DJ Spintelect 10:15 - 11:00 DJ Rapid Ric Energizer Tha DJ 11:45 - 12:30 |
Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop | Malaia | MALAIA Upstairs |
Malverde | Maria's Taco Xpress | Mean-Eyed Cat | Mellow Johnny's | Mellow Mushroom | |
---|---|---|---|---|---|
|
Netsky 12:45 - 01:50 Musicmetric 12:00 - 05:00 Computer Magic 08:00 - 08:40 Plastic Plates 09:00 - 09:40 Housse De Racket 10:00 - 10:40 Gigamesh 11:00 - 11:40 Flight Facilities 12:00 - 12:40 |
Sin City Social Club 10th Anniversary Bash 10:30 - 09:00 Two Hoots and a Holler 07:40 - 08:40 |
Big Harp 02:30 - 03:05 Two Hoots and a Holler 11:00 - 01:00 |
KEXP Live 11:30 - 08:00 Pickwick 11:30 - 12:30 The War On Drugs 01:30 - 02:30 JD McPherson 03:30 - 04:30 The Men 05:30 - 06:30 Youth Lagoon 07:30 - 08:30 |
This Is NotSXSW (Giant Steps Productions) 06:00 - 01:00 |
Malverde | Maria's Taco Xpress | Mean-Eyed Cat | Mellow Johnny's | Mellow Mushroom |
MI Annex | Mohawk | Mohawk Patio | Molotov Lounge | Monkey Nest Organic Coffee & Bakery | |
---|---|---|---|---|---|
|
The New England Metal and Hardcore Festival Day Party 12:00 - 06:00 |
Gauntlet Hair 12:00 - 12:40 Breakage 12:00 - 01:00 Nite Jewel 01:00 - 01:40 Nit Grit 01:00 - 02:00 Flinch 08:00 - 09:00 AM Only Showcase (AM Only + mophie) 08:00 - 02:00 Flinch 08:00 - 09:00 Codes 09:00 - 10:00 Codes 09:00 - 10:00 Alvin Risk 10:00 - 11:00 Alvin Risk 10:00 - 11:00 Kastle 11:00 - 12:00 Kastle Breakage 12:00 - 01:00 |
Knife Party 12:15 - 01:00 Sharon Van Etten 12:35 - 01:45 Laidback Luke 01:00 - 02:00 Codes 07:45 - 08:30 Felix Cartal 08:20 - 09:05 Felix Cartal 08:30 - 09:15 Madeon 09:05 - 09:50 AraabMUZIK ArrabMUZIK Zeds Dead 10:15 - 11:00 Skrillex vs 12th Planet 11:00 - 11:45 Skrillex vs 12th Planet 11:00 - 11:45 Kill the Noise |
My Pet Dragon |
Heidi Kole |
MI Annex | Mohawk | Mohawk Patio | Molotov Lounge | Monkey Nest Organic Coffee & Bakery |
Mozart's Coffee Roasters | Musicmakers | ND | ND at 501 Studios | NeWorldDeli | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Regulars Coffee Mixer 08:00 - 10:30 |
Musicmakers Day Party 11:00 - 07:00 Throne Lee Bannon and C+ Pressed And Ganglians B L A C K I E Zechs Marquise Janka Nabay Delicate Steve Zorch Dustin Wong vs Dan Friel vs Hubble AU Hooray for Earth Zambri Some Ember |
Hanni El Khatib 12:00 - 12:40 The Hood Internet 01:00 - 01:50 1,2,3 08:00 - 08:40 Free Energy 09:00 - 09:40 Tanlines 10:00 - 10:40 Maps & Atlases 11:00 - 11:40 Cults 12:00 - 12:40 |
All Things Gold Party (All Things Go + Neon Gold Records) 11:00 - 06:00 Walk The Moon |
Beth Wood |
Mozart's Coffee Roasters | Musicmakers | ND | ND at 501 Studios | NeWorldDeli |
Opa Coffee and Wine Bar | Palm Door | Palm Door | Paramount Theatre | Peckerheads on Sixth | |
---|---|---|---|---|---|
|
OPA's 3rd Annual Radiothon 12:00 - 11:30 |
SXSeattle Party 11:00 - 05:00 |
Carolyn Wonderland 12:00 - 12:40 Jon Langford and Skull Orchard 01:00 - 01:50 SxSeattle 11:00 - 05:00 Young Statues 08:00 - 08:40 We Are The In Crowd 09:00 - 09:40 Fake Problems 10:00 - 10:40 Bad Rabbits 11:00 - 11:40 The Early November 12:00 - 12:40 |
Somebody Up There Likes Me 11:00 - 12:16 KID-THING 01:30 - 02:53 Beware of Mr. Baker 04:00 - 05:32 Sunset Strip 07:00 - 08:34 MARLEY 10:00 - 12:32 |
Starving Artist Showcase (Illegal Pete) 09:00 - 01:30 |
Opa Coffee and Wine Bar | Palm Door | Palm Door | Paramount Theatre | Peckerheads on Sixth |
PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center | Red 7 | Red Eyed Fly | Red Shed Tavern | |
---|---|---|---|---|---|
|
Rewards (DJ Set) Lakutis Mr. Dream Shearwater Korallreven (DJ Set) Bear In Heaven Screaming Females Zambri The Jane Doze 01:00 - 02:00 Buzznet Party (PureVolume House) 01:00 - 06:00 PureVolume House 02:00 - 06:00 Tonight Alive 03:45 - 04:30 Forever The Sickest Kids 04:30 - 05:15 LIGHTS 05:15 - 06:00 Absolute Punk Party (PureVolume House) 11:59 - 04:00 Arrange 12:00 - 01:00 Paul and Lueda with Billions & Billions (House DJs) 12:00 - 01:00 |
Gary Clark Jr. Shearwater Punch Brothers Fanfarlo 02:00 - 02:40 Ben Kweller 03:00 - 03:40 Blitzen Trapper 04:00 - 04:40 Heartless Bastards 05:00 - 05:40 |
Shirts for a Cure Showcase 12:00 - 06:00 |
Cymbals Eat Guitars 12:10 - 12:50 Maps & Atlases 01:10 - 01:50 Furguson 07:30 - 08:10 Bigott 08:25 - 09:05 Quique Gonzalez 09:20 - 10:00 L.A. 10:15 - 10:55 Vetusta Morla 11:10 - 11:50 |
2nd Stage Encounter (Quantum Collective + Planet LA Records) Bunny West Caroline Brooks Gabe Kubanda Lost In Atlantis Brad Standley & The Foxflies Firebug Thomas King Band The Record Company Bethpage Black 11:00 - 11:45 |
PureVolume House | Radio Day Stage Austin Convention Center | Red 7 | Red Eyed Fly | Red Shed Tavern |
Registrant’s Lounge | Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya | Sam's Town Point | |
---|---|---|---|---|---|
|
Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 |
Joachim Garraud 12:40 - 01:40 Skream & Benga Plastician Dillon Francis Jackmaster Special Guests |
Native June 12:15 - 01:00 Baker Spell Talk 12:40 - 01:15 Warner Drive 01:10 - 02:00 The Players Pitstop (Swing House + D'Addario) 12:00 - 07:00 |
3rd Annual Wildfire Reggae & Arts Festival |
Mars Red Sky Mars Red Sky 05:00 - 06:00 Annie Guthrie 06:00 - 07:00 Leroy Lee 07:00 - 08:00 Molly Maher 08:00 - 09:00 Mark Jungers 09:00 - 10:00 Leo Rondeau 10:00 - 11:00 Shinny Ribs w/ Ramsay Midwood 11:00 - 12:00 |
Registrant’s Lounge | Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya | Sam's Town Point |
San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scholz Garten | Scoot Inn | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - The Spot presented by AT&T 12:00 - 09:00 |
Al Staehely 12:00 - 12:40 Guns of Navarone 01:00 - 01:50 Roger Alan Wade Chip Taylor 08:00 - 08:40 Hellbound Glory 09:00 - 09:40 Ray Wylie Hubbard 10:00 - 10:40 Billy Joe Shaver 11:00 - 11:40 Shooter Jennings 12:00 - 12:45 |
Texas Music Magazine Reader Appreciation Party 12:30 - 10:00 |
Wretched 12:45 - 01:30 Thrasher Death Match 12:00 - 06:00 Young and in the Way Enabler KEN mode Narrows 10:05 - 10:40 All Pigs Must Die 11:00 - 11:40 Ringworm 12:00 - 12:40 |
Midcoast Takeover (Midwest Music Foundation) 12:00 - 01:00 |
San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scholz Garten | Scoot Inn | Shangri-La |
Shiner's Saloon | Side Bar | Six Lounge | Skinny's Ballroom | Soho Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Future of Music Showcase (Eye In The Sky) 12:00 - 02:00 |
Broncho The Blind Shake My Education Followed By Static The Hounds Below Shipbuilding Co. Sleepy Vikings I Was Totally Destroying It Victory and Associates Desi & Cody The Trophy Fire Noah Gundersen Water & Bodies Henry Clay People Today the Moon, Tomorrow the Sun Nervous Curtains Southerly Trophy Wives The Heligoats Bad Weather California Astronautalis |
Northern Exposure Party (mysecretboston + Fort Awesome) 12:00 - 01:00 |
Marvin Country 12:00 - 12:40 Patrick Sweany 01:00 - 01:50 Core Power Day Party 11:30 - 05:30 Rayland Baxter 07:20 - 07:55 Larkin Poe 08:00 - 08:40 Yarn 09:00 - 09:40 Uncle Lucius 11:00 - 11:40 Sister Sparrow & The Dirty Birds 12:00 - 12:40 |
Presskit.To Takeover (Indie Ambassador) 11:30 - 06:00 |
Shiner's Saloon | Side Bar | Six Lounge | Skinny's Ballroom | Soho Lounge |
Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | Soular Food Garden | Speakeasy | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Chain Gang of 1974 12:00 - 12:40 Miniature Tigers 01:00 - 01:50 Yellow Monsters 08:00 - 08:40 3rd Line Butterfly 09:00 - 09:40 Crying Nut 10:00 - 10:40 Galaxy Express 11:00 - 11:40 BOY 12:00 - 12:40 |
Light Asylum 12:00 - 12:40 Oneohtrix Point Never 01:00 - 01:50 Grape St. 08:00 - 08:40 Debo Band 09:00 - 09:40 Gashcat 10:00 - 10:40 THEESatisfaction 11:00 - 11:40 |
Hull 12:00 - 12:40 FEAR 01:00 - 01:50 Husky (AU) 08:00 - 08:40 Poor Moon 09:00 - 09:40 King Tuff 10:00 - 10:40 Shearwater 11:00 - 11:40 Father John Misty 12:00 - 12:40 |
Fiesta Red Indie Fiesta 02:00 - 10:00 |
Houlihan’s H-Listed Music Series (Houlihan’s + Playnetwork) 11:00 - 02:30 Big Harp 12:00 - 12:35 PlayNetwork + FedEx Office + Anti-Records Showcase 02:30 - 05:00 |
Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | Soular Food Garden | Speakeasy |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
Canalón de Timbiquí 12:00 - 12:40 Monsieur Perine 01:00 - 01:40 Janka Nabay and the Bubu Gang 08:00 - 08:40 M.A.K.U SoundSystem 09:00 - 09:40 Chicha Libre 10:00 - 10:40 Debo Band 11:15 - 12:15 |
Son of Kick 12:10 - 01:00 Mord Fustang 01:00 - 02:00 White Ninja 08:00 - 08:40 Signal Path 09:00 - 09:40 Cassettes Won't Listen 10:00 - 10:40 :papercutz 11:00 - 11:40 Zuzuka Poderosa 12:00 - 12:40 |
Ariane Moffatt 12:00 - 12:40 Dance Laury Dance 01:00 - 01:50 Planet Quebec & Envol et Macadam 12:00 - 06:00 Wintersleep 08:00 - 08:40 Fanny Bloom 09:00 - 09:40 Canailles 10:00 - 10:40 Adam & The Amethysts 11:00 - 11:40 Automelodi 12:00 - 12:40 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
Kat Edmonson 12:30 - 01:15 Tim Eriksen 08:00 - 08:40 I Am Oak 09:00 - 09:40 Arborea 10:00 - 10:40 We Were Evergreen 11:00 - 11:40 Talking To Turtles 12:00 - 12:40 |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall |
St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique | Stateside Theatre | Stephen F's Bar | Stubb's | |
---|---|---|---|---|---|
|
Patrick Watson 12:30 - 01:20 Matt Corby 07:30 - 08:10 The Staves 08:30 - 09:10 Ben Howard 09:30 - 10:10 Daughter 10:00 - 10:40 Willy Mason 10:30 - 11:10 Daughter 11:30 - 12:10 |
Lone Star Stage (FREEB!RDS World Burrito) 03:00 - 08:00 |
Brooklyn Castle 11:15 - 12:56 Nature Calls 02:00 - 03:25 WOLF 04:30 - 05:56 Small Apartments 07:15 - 08:49 The Do-Deca Pentathlon 09:45 - 11:15 |
Callaghan 12:05 - 12:45 Roger Sellers 01:00 - 01:50 Ariel Abshire 08:00 - 08:40 Dave Smalley 10:00 - 10:40 Tori Vasquez 11:00 - 11:40 Sofia Talvik 12:00 - 12:40 Sofia Talvik 12:00 - 12:40 |
The Temper Trap 12:00 - 01:00 SPIN Magazine's Austin Throwdown 12:00 - 06:00 Big K.R.I.T. 04:00 - 05:00 Ed Sheeran 08:00 - 08:40 Of Monsters and Men 09:00 - 09:40 Avalanche City Delta Spirit 10:00 - 10:40 Elle King fun. 11:00 - 11:40 Devin The Drums 12:00 - 12:40 |
St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique | Stateside Theatre | Stephen F's Bar | Stubb's |
Suite 101 | Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | Takoba | |
---|---|---|---|---|---|
|
Move Forward Music + ShamelessMGMT Showcase 07:00 - 02:00 |
Ringo Deathstarr 12:00 - 12:40 Future of the Left 01:00 - 01:50 First Avenue + Etix + Gimme Noise + 89.3 The Current Day Party 12:00 - 06:00 Magic Wands 07:30 - 08:10 Beware of Darkness 08:30 - 09:10 Flagship 09:30 - 10:10 English Teeth featuring Otis Gibbs and Elijah Ford 10:30 - 11:10 Wayne Kramer 11:30 - 11:10 |
Spark 05:00 - 06:33 foolproof 05:00 - 06:33 Magpie 05:00 - 06:33 Tumbleweed! 05:00 - 06:33 What It's Like 05:00 - 06:33 Hellion 05:00 - 06:33 Texas Shorts 05:00 - 06:33 The Gathering Squall 05:00 - 06:33 The Guessing Game 05:00 - 06:33 Knife 05:00 - 06:33 Lost and Sound 07:30 - 08:46 Code of the West 09:30 - 10:42 |
Grand Jury Award: Narrative Feature 05:00 - 07:00 Grand Jury Award: Documentary Feature 07:30 - 09:30 Sleepwalk With Me 10:00 - 11:20 |
Crystal Daze (Shout It Out Loud Music) 02:00 - 07:00 Fredster Hussle Club Francis Garcia North Highlands Friendly Ghost Anoraak Gabe McDonough Ringo Deathstarr DJ Bunny Ears Delicate Steve |
Suite 101 | Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | Takoba |
TBA | tenOak | The 311 Club | The Bat Bar | The Belmont | |
---|---|---|---|---|---|
|
Austin Never Sleeps Afterparty 02:00 - 07:00 The SXSW Green Zone Presented by Whole Foods Market 12:00 - 11:00 |
Death By Stereo 12:00 - 12:40 Valient Thorr 01:00 - 01:50 The Last Skeptik 07:00 - 08:00 Guti-Angel (La Dupla) King Kapisi The ReMINDers Native Sun Lazee (RAS) Riders Against the Storm |
EMG Showcase 01:00 - 10:00 EMG Showcase 01:00 - 10:00 |
Crystal Antlers 12:00 - 12:40 Kid Congo and The Pink Monkey Birds 01:00 - 01:40 Gypsyblood 07:30 - 08:10 Marriages 08:25 - 09:05 Indian Handcrafts 09:20 - 10:00 And So I Watch You From Afar 10:15 - 10:55 Chelsea Wolfe 11:10 - 11:50 |
The Jesus and Mary Chain 12:00 - 01:00 Special Guests 01:15 - 01:50 Noisemakers with Peter Rosenberg and Nas Prynce CyHi Peter Rosenberg (Host) Ace Hood Wax Asher Roth 01:01 - 02:01 Cris Cab 09:50 - 10:50 Asher Roth 10:10 - 11:00 Big K.R.I.T. 10:30 - 11:15 |
TBA | tenOak | The 311 Club | The Bat Bar | The Belmont |
The Brew Exchange | The Dorm Room | The Green House | The Hideout | The Historic Victory Grill | |
---|---|---|---|---|---|
|
Sea Now! (popantipop + The Sea Shepard Conaervation Society + The Spellbound Group) 11:30 - 02:00 Alpine Gigamesh Au Palais Com Truise New Moods Breton Rich Aucoin Future Unlimited Body Language Paper Diamond Minnesota Polarsets Beat Connection CHLLNGR Ki:Theory The Hundred Days An-Ten-Nae DJ Aaron Axelsen Dean Risko Charlie Blacksmoke Capital Cities Kraddy The D.A. |
Beat Battle (Producers Swap Meet) 01:00 - 07:00 |
South By North Loop (Green House) Rachel Ray Feedback at the Greenhouse (Invite Only) |
Sundress 12:00 - 12:40 Houses 01:00 - 01:50 Marianne Dissard 08:00 - 08:40 Seward 09:00 - 09:40 Coldair 10:00 - 10:40 Nive Nielsen & The Deer Children 11:00 - 11:40 Ben von Wildenhaus 12:00 - 12:40 |
MILES GROOVES 12:00 - 02:00 Cutting Edge Launch Party 02:00 - 06:00 |
The Brew Exchange | The Dorm Room | The Green House | The Hideout | The Historic Victory Grill |
The Iron Bear | The Jackalope | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Ettes 12:00 - 12:40 VHS or Beta 01:00 - 01:50 Moonmen on the Moon, Man 08:00 - 08:40 Ava Luna 09:00 - 09:40 Razika 10:00 - 10:40 The Wedding Present plays 'Seamonsters' 11:00 - 11:45 |
Requiemme Mgmt + Devil Dolls Booking Day Party 01:00 - 02:00 |
Chali 2na 08:00 - 08:40 Buddy (Compton) 09:00 - 09:40 GZA/THE GENIUS 10:00 - 10:40 XV 11:00 - 11:40 Chiddy Bang 12:00 - 01:00 |
#FEEDlounge - meetup and hangout 10:00 - 02:00 |
Dope D.O.D. 12:00 - 12:40 Sleeping With Sirens 01:00 - 01:50 Nothing More 08:00 - 08:40 Sounds Under Radio 09:00 - 09:40 |
The Iron Bear | The Jackalope | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr |
The Liberty | The Lodge | The Loft | The Madison | The Main | |
---|---|---|---|---|---|
|
Oops Baby Records + Slovenly Recordings Celebrate 10 Years of Slovenly 09:00 - 02:00 |
See Something Say Something Party 08:30 - 09:30 |
Chasing Kings 12:00 - 12:40 Golden Bear 01:00 - 01:50 Constantina 08:00 - 08:40 You Say France & I Whistle 09:00 - 09:40 Fenster 10:00 - 10:40 Team Me 11:00 - 11:40 Campodonico 12:00 - 12:40 |
RAC 12:00 - 01:00 RAC 12:00 - 01:00 Flight Facilities 01:00 - 01:50 Touchy Mob 08:00 - 08:35 Reptile Youth 08:50 - 09:30 D/R/U/G/S 09:40 - 10:20 Ernest Gonzales 10:30 - 11:10 Ghosting Season 11:20 - 12:00 |
Porter Robinson 12:00 - 01:00 Skrillex 01:00 - 02:00 A Lot Like Birds Chunk! No, Captain Chunk! A Skylit Drive For the Fallen Dreams Attila Woe Is Me |
The Liberty | The Lodge | The Loft | The Madison | The Main |
The Mansion | The Parish | The Scoot Inn | The Side Bar | The Stage on Sixth | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXSizzurp Afterparty 12:00 - 04:00 |
Friends 12:00 - 12:40 Chairlift 01:00 - 01:50 OurStage 11:00 - 03:00 Willy Mason 07:45 - 08:25 Quantic & Alice Russell 08:45 - 09:25 Clock Opera 09:45 - 10:25 Crystal Fighters 10:45 - 11:30 The Temper Trap 12:00 - 01:30 |
Brooklyn Vegan + Power of the Riff + Southern Lord Day Party 12:00 - 06:00 |
The Mostly Harmless Day Party (Latest Flame + Greyday + Silver Side) 12:00 - 07:00 |
The Barr Brothers 12:00 - 12:45 Crooked Fingers 12:30 - 01:15 The Lumineers 01:00 - 01:45 The Belle Brigade 01:30 - 02:15 Reptar 02:00 - 02:45 Rhett Miller 02:30 - 03:15 Idle Warship 03:00 - 03:45 Alberta Cross 03:30 - 04:15 The Wedding Present 04:00 - 04:45 Punch Brothers 04:30 - 05:15 Glen Hansard 05:00 - 05:45 |
The Mansion | The Parish | The Scoot Inn | The Side Bar | The Stage on Sixth |
The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas | |
---|---|---|---|---|---|
|
Big Sean 01:00 - 01:50 John C Reilly Senheiser + Paste Magazine Party 11:00 - 06:00 Electric Guest White Rabbits Reggie Watts Karen Elson Jack White 11:45 - 12:30 |
Natural Child Purling Hiss Lanie Lane The Black Belles Pujol |
What Made Milwaukee Famous 12:00 - 12:40 ALO (Animal Liberation Orchestra) 01:00 - 01:50 The Great Wilderness 08:00 - 08:40 WATERS 09:00 - 09:40 Ganglians 10:00 - 10:40 Unicycle Loves You 11:00 - 11:40 A Classic Education 12:00 - 12:40 |
Andrew Belle 12:00 - 12:40 Special Guest 01:00 - 01:50 The Ragbirds 08:00 - 08:40 Skinny Lister 09:00 - 09:40 Aunt Martha 10:00 - 10:40 Scattered Trees 11:00 - 11:40 Candy Claws 12:00 - 12:40 |
Best Lil Big Fest in Texas |
The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Tiniest Bar in Texas |
The Velveeta Room | The Vortex | The Whiskey Room | The White Horse | threadgills world headquarters | |
---|---|---|---|---|---|
|
Agridoce 12:00 - 12:40 The Silent Comedy 01:00 - 01:50 Mike MacRae Matt Fulchiron Brandon Wardell Jason Sklar Randy Sklar Andres du Bouchet Jessi Klein Ben Kronberg Howard Kremer Dan St. Germain Legend with Reggie Watts 11:30 - 01:20 |
Backyard Austin Blowout (Yelp) 02:00 - 06:00 |
Oh No Oh My 12:00 - 12:40 Adam Arcuragi 01:00 - 01:45 TEEEL Ambassadors 12:50 - 01:30 Princeton 01:40 - 02:15 Radiation City Craft Spells Mirror Lady Young Magic Dope Body 08:00 - 08:40 Bright Moments 09:00 - 09:40 Spectrals 11:00 - 11:40 R. Stevie Moore 12:00 - 12:40 |
Crooks 12:00 - 12:40 Greensky Bluegrass 01:00 - 01:50 White Horse Day Party 12:00 - 01:00 Gumbo Ce Soir 08:00 - 08:40 Rosie and the Ramblers 09:00 - 09:40 Jim Stringer 10:00 - 10:40 Brennen Leigh 11:00 - 11:40 Roger Wallace 12:00 - 12:40 |
Roky Erickson Ice Cream Social and Peace+Love Festival 11:00 - 07:30 Music Fog Marathon 11:00 - 09:00 |
The Velveeta Room | The Vortex | The Whiskey Room | The White Horse | threadgills world headquarters |
Treasure Island | Treehouse Pub | Trinity Hall | Trophy's | Uncorked | |
---|---|---|---|---|---|
|
Camp Radio 12:00 - 12:40 TV Torso 01:00 - 01:50 Go Back To The Zoo 07:30 - 08:05 Bonfire Nights 08:25 - 09:00 Park Hotell 09:20 - 09:55 Mr. Gnome 10:15 - 10:50 |
We Are Columbus Music Showcase (Ohio X SouthwesT) 01:00 - 02:00 |
Said The Whale 12:00 - 12:40 Shout Out Out Out Out 01:00 - 01:55 The Balconies 08:00 - 08:40 Current Swell 09:00 - 09:40 Cuff the Duke 10:00 - 10:40 Arkells 11:00 - 11:40 Young Empires 12:00 - 12:40 |
My Pet Dragon |
Paper Garden Records Party 03:00 - 11:00 |
Treasure Island | Treehouse Pub | Trinity Hall | Trophy's | Uncorked |
Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 | Vice | Victorian Room at The Driskill | |
---|---|---|---|---|---|
|
Dustin Wong 12:00 - 12:45 UO Live In Austin (Urban Outfitters) 12:00 - 06:30 Young Magic 01:00 - 01:45 Niki & the Dove 02:00 - 02:45 Teengirl Fantasy 03:00 - 03:45 Blondes 04:00 - 04:45 Bear in Heaven 05:00 - 05:45 Nite Jewel |
The Growlers 12:00 - 12:40 Howlin Rain 01:00 - 01:50 Last Chance To Reason 08:00 - 08:40 Primitive Weapons 09:00 - 09:40 Junius 10:00 - 10:40 Mutilation Rites 11:00 - 11:40 Holy Grail 12:00 - 12:40 |
Myspace: BrokeMogulBar 07:00 - 09:00 Myspace: BrokeMogulParty 10:00 - 02:00 |
The IFC Crossroads House @ Vice Bar Happy Hour 05:00 - 06:00 |
B. Bravo 12:00 - 12:40 Niki & The Dove 01:00 - 01:50 Ras Kwame (DJ Between Sets) The Rasites 08:10 - 08:50 Little Roy 09:00 - 09:40 Natty 10:00 - 10:40 Lady Leshurr 12:00 - 12:40 |
Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 | Vice | Victorian Room at The Driskill |
Vimeo Theater | W Hotel | Waterloo Records | Yard Dog | Zen Japanese Food | |
---|---|---|---|---|---|
|
Shut Up and Play the Hits 11:00 - 12:50 Re:Generation Music Project 02:00 - 03:22 Chasing Ice 04:00 - 05:16 Best of Vimeo Shorts: Light! Camera! Action Sports! 07:00 - 08:30 Buzz Screenings presented by Tugg.com 09:30 - 11:30 Girl Walk // All Day 09:30 - 10:45 |
Graffiti6 Walk The Moon Dry The River |
Waterloo Records Day Party 12:00 - 07:00 Say Anything 12:00 - 12:45 Talib Kweli 01:00 - 01:45 Jimmy Cliff 02:00 - 02:45 Of Montreal 03:00 - 03:45 Howlin Rain 04:00 - 04:45 Father John Misty Gary Clark Jr 05:00 - 05:45 The Cult 06:00 - 06:45 |
Yard Dog Party (Bloodshot Records) 12:00 - 07:00 |
Slab by Slab Fest (ZEN Japanese Food) 11:00 - 07:00 |
Vimeo Theater | W Hotel | Waterloo Records | Yard Dog | Zen Japanese Food |
1007 E 8th St | 1100 Warehouse | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Cris Cab 04:00 - 05:00 The Pierces 07:30 - 08:30 |
Skrillex 01:00 - 02:00 |
Luluc 12:05 - 12:40 The Spring Standards 01:00 - 01:50 Wooden Finger 08:00 - 08:40 Jimmy "Duck" Holmes 09:00 - 09:40 Charlie Mars 10:00 - 10:40 Shannon McNally 11:00 - 11:45 Eden Brent 12:00 - 12:40 |
Star Slinger 03:00 - 03:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat: Nialler9 12:00 - 07:00 Mmoths 01:00 - 01:35 Clock Opera 02:00 - 02:35 Body Language 03:00 - 03:35 Niki & The Dove 04:00 - 04:35 Tennis 06:00 - 06:35 Hype Machine's HYPE HOTEL presented by Feed The Beat 09:00 - 04:00 |
Trust 12:30 - 01:10 Deadly Cradle Death 08:00 - 08:40 Nova Heart 09:00 - 09:40 Rustic 10:00 - 10:40 Duck Fight Goose 11:00 - 11:40 Snapline 12:00 - 12:40 |
1007 E 8th St | 1100 Warehouse | 18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 |
Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Java | Austin Moose Lodge No. 1735 | Austin Music Hall | Austin Scottish Rite Theatre | |
---|---|---|---|---|---|
|
CLE 6: Licensing Madness: Exploitation a Go-Go 11:00 - 12:00 CLE 7: Run for Cover: The Future of Cloud Commerce 12:30 - 01:30 CLE 8: Termination of Copyright Transfers and Other Capital Ideas 02:00 - 03:00 CLE 9: Pennies, Pounds and Piastres: Global Collection of Publishing Money 03:30 - 04:30 |
Austin Java Showcase (Killer Artists +KC Turner) 12:00 - 11:30 |
Xsxsw5 (Saving Muddy Hillgrass) 12:00 - 02:00 |
Cris Cab Cris Cab Rosi Golan Kimbra Kat Graham Ed Sheeran Cher Lloyd Dragonette Kreayshawn DEV |
Of Montreal 12:00 - 01:00 |
Austin Convention Center (Room 9ABC) | Austin Java | Austin Moose Lodge No. 1735 | Austin Music Hall | Austin Scottish Rite Theatre |
Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ Patio Stage | Bar 96 | Barbarella | |
---|---|---|---|---|---|
|
Treachery of Others |
Soul Train Tribute to Don Cornelius 01:30 - 03:00 |
1 Percent + The Deli Mag Day Party 12:00 - 06:00 |
Dinosaur Jr. 12:30 - 02:00 Filter’s Culture Collide 01:00 - 07:00 Turbina 08:00 - 08:40 Alonso Arreola 09:00 - 09:40 Planes 10:00 - 10:40 Panorama 11:00 - 11:40 Juan Cirerol 12:00 - 12:40 |
Daedelus 12:00 - 12:40 Toddla T 01:00 - 01:50 |
Baker St. Pub | Ballroom G Day Stage Austin Convention Center | Bandpage HQ Patio Stage | Bar 96 | Barbarella |
Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's | Beale Street Tavern | |
---|---|---|---|---|---|
|
Adrian Younge Presents Venice Dawn with William Hart of the Delfonics 12:10 - 12:50 Alice Russell & Quantic 01:00 - 01:50 Stickygreen Productions (Between Sets) Brain Gang Blue Above All G$Baby DeLorean (DeLo) Mookie Jones Tum Tum Western Tink & Beautiful Lou = Mobbin No Sobbin Milli Mars Fat Tony Fat Tony |
Lando Kal 12:00 - 01:00 xxxy 01:00 - 01:50 Grown Folk 08:00 - 08:55 Total Freedom 09:00 - 09:55 Blondes 10:00 - 10:35 Shawn Reynaldo 10:40 - 11:15 Brenmar 11:20 - 11:55 Ghosts on Tape 12:00 - 12:35 |
AltarTV in Austin 12:00 - 05:00 |
Royal Thunder 12:00 - 12:40 Cancer Bats 01:00 - 01:50 |
Big Scary 12:00 - 12:40 Ivan & Alyosha 01:00 - 01:50 3 Dudes & a Mullet 08:00 - 08:40 Sol Pereyra 09:00 - 09:40 Alex Anwandter 10:00 - 10:40 Muchachito Bombo Infierno 11:00 - 11:40 Javiera Mena 12:00 - 12:40 |
Barbarella Patio | Barcelona | Bayou Lounge | BD Riley's | Beale Street Tavern |
Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | Beerland | Beerland | |
---|---|---|---|---|---|
|
Telephoned Scion's Super Party (Beauty Ballroom) 12:00 - 02:00 Aleister X Spacecamp 3BallMTY & Toy Selectah Caveman Teengirl Fantasy Trust Com Truise 05:15 - 06:00 Dillon Francis 06:15 - 07:15 Hudson Mohawke 07:15 - 08:00 Buraka Som Sistema 08:00 - 09:00 Sound Pellegrino Thermal Team 09:00 - 09:45 Bosco Delrey 09:45 - 10:30 Party Supplies Zebra Katz |
Latyrx 12:00 - 12:45 Zumbi x The Are (The Burnerz) Blackalicious 01:15 - 01:50 Craze 08:00 - 09:15 16Bit 09:15 - 10:30 KOAN Sound 10:30 - 11:45 Gemini 11:45 - 01:00 |
Paper Diamond 12:00 - 12:45 Break Science ft. Talib Kweli 01:00 - 01:50 Two Fresh 08:00 - 08:45 Kelly Dean 08:45 - 09:30 Pawn 09:30 - 10:15 DLX 10:15 - 11:00 SPL 11:00 - 11:45 Noah D 11:45 - 12:30 |
WFMU Showcase 08:00 - 02:00 |
Electric Jellyfish The Wedding Present 09:00 - 09:45 Death of Samantha 10:00 - 10:45 Supreme Dicks 11:00 - 11:45 Xray Eyaballs 12:00 - 12:45 |
Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | Beerland | Beerland |
Bernadette's Bar | Beso Cantina | Buca Lounge | Buffalo Billiards | Carver Museum Boyd Vance Theater | |
---|---|---|---|---|---|
|
Foot X Foot Fest 12:30 - 05:00 |
M.I 12:00 - 12:40 2Face 01:00 - 01:50 Felo a/k/a Felony Surreall Lil Young Yung Redd Fam 420 10:30 - 11:15 Swishahouse OG's Michael 5000 Watts 12:00 - 01:00 |
Skyzoo Slum Village 01:00 - 11:50 Chris Stamey 08:00 - 08:40 Sugar & the Hi Lows 09:00 - 09:40 Bronze Radio Return 10:00 - 10:40 Tyrone Wells 11:00 - 11:40 Nikka Costa 12:00 - 12:40 |
Class Actress 12:00 - 12:40 Standells 08:00 - 08:40 Dexter Freebish 09:00 - 09:40 NO 10:00 - 10:40 The Soldier Thread 11:00 - 11:40 JP 12:00 - 12:40 |
Tre9 Too Phliy Jerrell Johnson Enlitement Gifted Da Flamethrowa J.Kwest K-Drama theBREAX Viktory Omega Sparx SaulPaul Dj Promote Wesley Bray 06:00 - 06:40 The Carpenter Ants 07:00 - 07:40 New Generation 08:00 - 08:40 River City Christianettes 09:00 - 09:50 |
Bernadette's Bar | Beso Cantina | Buca Lounge | Buffalo Billiards | Carver Museum Boyd Vance Theater |
Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Door | Cedar Street Courtyard | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church | |
---|---|---|---|---|---|
|
Sweet Tea Pumpkin Pie Does! Does! Does! Showcase 12:00 - 09:55 Lightfoils Menkena Earth House Bloody Knives Me You Us Them The Sunshine Factory The Foreign Resort The Band In Heaven The Vandelles Dead Leaf Echo Vibragun Nightmare Air (members of Film School) Mittenfields Ume 08:10 - 08:55 Ringo Deathstarr 09:10 - 09:55 |
The Hard Rock Hotels Presents "The Sound Of Your Stay" Music Lounge 11:30 - 12:30 |
Oberhofer 04:00 - 04:40 |
Rhett Miller 12:00 - 12:40 Jesse Malin 01:00 - 01:50 Filter’s Showdown at Cedar St. 11:00 - 06:00 Star & Micey 08:00 - 08:40 Glossary 09:00 - 09:40 J Roddy Walston And The Business 10:00 - 10:40 William Elliott Whitmore Chuck Ragan |
Good Old War 12:00 - 12:50 Holcombe Waller 08:00 - 08:40 Andy McKee 09:00 - 09:40 Joshua James 10:00 - 10:40 A Fine Frenzy 11:00 - 11:40 Train 12:00 - 01:00 |
Casa Chapala Mexican Grill & Cantina | Cedar Door | Cedar Street Courtyard | Cedar Street Courtyard | Central Presbyterian Church |
Chago's | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cielo | Clive Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Chago's Presents Cienfuegos 07:00 - 10:00 |
Teen Rock Brunch 10:00 - 02:00 B A A P S: Brooklyn, Atlanta, Austin, Portland Showcase 03:00 - 11:30 |
Secret Walls Battle with host Reeps One and Resident DJ 08:00 - 10:15 Quiet Company 10:45 - 11:25 Guards 11:45 - 12:25 |
FuseFrequency (KORG + Move Forward Music) 01:00 - 06:00 FuseFrequency (KORG + Move Forward Music) 01:00 - 06:00 |
YACHT 12:30 - 01:30 YACHT 12:30 - 01:15 S.O. Terik @ SXSW 01:00 - 07:00 S.O.TERIK Now.Art! Showcase 01:00 - 07:00 Voxhaul Broadcast 02:00 - 02:45 Gardens & Villa 03:00 - 03:45 Polica 04:00 - 04:45 Polarsets 05:00 - 05:45 of Montreal 06:00 - 06:45 Greylag 09:00 - 09:40 The Belle Brigade 10:00 - 10:40 Kids These Days 11:00 - 11:40 Lissy Trullie 12:00 - 12:40 |
Chago's | Cherrywood Coffeehouse | Chevrolet Sound Garage | Cielo | Clive Bar |
Club 606 | Club de Ville | Continental Club | Copa | Coppertank | |
---|---|---|---|---|---|
|
Bleeding Knees Club 12:00 - 12:40 Papa 01:00 - 01:50 Stout Cortez 08:15 - 08:55 Mwahaha 09:15 - 09:55 The Curious Mystery 10:15 - 10:55 My Best Fiend 11:15 - 11:55 |
Mac Miller 12:00 - 12:40 Juicy J 01:00 - 02:00 March Into Softness Party (A.V. Club + Flowerbooking) 12:00 - 06:00 Uncle Bad Touch 08:00 - 08:40 The Evaporators Parlovr OFF! Pennywise 11:30 - 12:40 |
Triple Cobra 12:00 - 12:40 Akina Adderley & The Vintage Playboys 01:00 - 01:50 Jalapeno Pancake Breakfast (Mojo Nixon) 10:00 - 06:00 Oh No Oh My 08:00 - 08:40 Erin Ivey and The Finest Kind 09:00 - 09:40 Miles Zuniga 10:00 - 10:40 The Hobart Brothers & Lil' Sis 11:00 - 11:40 Chuck Prophet 12:00 - 12:40 |
Hindi Zahra 12:00 - 12:55 Munchi 01:15 - 01:50 Roge 08:00 - 08:40 Maria Volonte 09:00 - 09:40 Jarana Beat 10:00 - 10:40 Bambarabanda 11:00 - 11:40 Ancestros 12:00 - 12:40 |
Hype Machine’s Hype Hotel 01:00 - 07:00 |
Club 606 | Club de Ville | Continental Club | Copa | Coppertank |
Creekside at Hilton Garden Inn | Darwin's Pub | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar | District 301 | |
---|---|---|---|---|---|
|
Aiana String Quartet 12:00 - 12:40 Line Upon Line Percussion 01:00 - 01:50 Prester John 08:00 - 08:40 Sxip Shirey 09:00 - 09:40 Golden Hornet Project 10:00 - 10:40 Todd Reynolds 11:00 - 11:40 Val-Inc 12:00 - 12:40 |
No Kind of Rider |
Charlie Simpson Tyrone Wells The Wild Feathers Foot Patrol 08:00 - 08:40 Diego's Umbrella 09:00 - 09:40 Lowrider 10:00 - 10:40 Diplomats of Solid Sound 11:00 - 11:40 T Bird and the Breaks 12:00 - 12:40 |
Every Avenue 12:00 - 12:40 Breathe Carolina 01:00 - 01:50 Reverb Party 11:00 - 05:00 Regents 08:00 - 08:40 Forever The Sickest Kids 09:00 - 09:40 Dan Andriano In The Emergency Room 10:00 - 10:40 Zookeeper 11:00 - 11:40 The Life and Times 12:00 - 12:40 |
Samuel Davidson 07:30 - 09:00 |
Creekside at Hilton Garden Inn | Darwin's Pub | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar | District 301 |
Dive Bar & Lounge | Domy's Books | Driskill (The Crystal Room) | Easy Tiger | Easy Tiger Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
SXKU VII (Karaoke Underground) 10:00 - 11:00 |
What By Whatever (KXLU + KVRX + The Smell) 12:00 - 08:00 |
All Day Event - Canon Imagination Lounge 09:00 - 10:00 |
Mars Red Sky |
Alabama Shakes 12:00 - 12:40 Girl in a Coma 01:00 - 01:45 Nervebreakers The Ripe Pow Wows The Higher State The Ugly Beats 11:00 - 11:40 Paul Collins Beat featuring Peter Case 12:00 - 12:40 |
Dive Bar & Lounge | Domy's Books | Driskill (The Crystal Room) | Easy Tiger | Easy Tiger Patio |
Elephant Room | Elysium | Emo's East | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | |
---|---|---|---|---|---|
|
Grooveline Horns 01:00 - 02:00 Bett Butler & Joël Dilley 08:00 - 08:55 Matt Munisteri 09:15 - 10:10 Jon Blondell 10:30 - 11:25 Bruce Saunders Anagram 11:45 - 12:40 |
ZZZ's 12:00 - 12:40 Vampillia 01:00 - 01:50 Culture Vulture Day Party 11:00 - 05:30 Depressed Buttons 09:00 - 10:00 Harouki Zombi 10:00 - 11:00 Feathers 11:00 - 11:40 Mmoths 12:00 - 12:40 |
Icky Blossoms Scion's Super Party (Emo's East) 12:00 - 02:00 Dawn Golden & Rosy Cross Diplo 01:10 - 02:00 Nicky Da B & Rusty Lazer Cubic Zirconia Narrows Trash Talk 03:30 - 04:05 Drop The Lime Wavves Bleached The Drums 06:05 - 06:50 New Build Andrew W.K. 07:50 - 08:35 G-Side A$AP Mob 09:25 - 10:20 A-Trak |
BandPage HQ 12:00 - 07:00 |
Chairlift 12:00 - 12:40 Escort 01:00 - 01:50 !!! DJs (Between Sets) Ryat Jeremiah Jae 09:00 - 09:40 Starkey 10:00 - 10:40 Daedelus 12:00 - 12:40 |
Elephant Room | Elysium | Emo's East | Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive |
Formerly TOPS | Frank | Friends | Frontier Bar | Fuel | |
---|---|---|---|---|---|
|
MWTX (Mess With Texas) Party 12:00 - 06:00 FIDLAR Juan Cirerol Pure X 01:00 - 01:40 Electric Guest Crystal Antlers Doomtree 02:00 - 02:40 Ceremony Deerhoof 03:00 - 03:40 2:54 Tanlines 04:00 - 04:40 A$AP Rocky 05:00 - 05:40 |
Charlene Soraia 09:00 - 09:40 Fallulah 10:00 - 10:40 Au Palais 11:00 - 11:40 Thulebasen 12:00 - 12:40 |
Dragonette 12:05 - 12:40 Shout Out Out Out Out 01:00 - 01:45 Patrick Kelleher & His Cold Dead Hands 08:00 - 08:40 Lisa O'Neill 09:00 - 09:40 Squarehead 10:00 - 10:40 Cashier No.9 11:00 - 11:40 The Minutes 12:00 - 12:40 |
My Pet Dragon 11:30 - 12:10 |
The Active Set |
Formerly TOPS | Frank | Friends | Frontier Bar | Fuel |
Gallery Black Lagoon | Giddy Up's | Ginger Man Pub | Ginny's Little Longhorn | Guero's Taco Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Elestial Sound Showcase 06:00 - 02:00 |
Cow Island Music's Spring Roundup 12:00 - 08:00 Flying Armadillos Karen Collins and the Backroads Band Texas Sapphires Libbi Bosworth Teri Joyce and the Tagalongs JP Harris and the Tough Choices 05:00 - 05:45 Stone River Boys 06:00 - 06:45 Mike Stinson 07:00 - 07:45 |
Dog Fish Head IPA + Blurt Magazine Day Party 01:00 - 01:00 Hobart Brothers Allen Oldies Band 11:59 - 12:59 |
Two Hoots and a Holler 09:00 - 01:00 |
Handmade Artists' Market 12:00 - 09:00 Livemusicrecords.com Showcase 12:00 - 10:00 |
Gallery Black Lagoon | Giddy Up's | Ginger Man Pub | Ginny's Little Longhorn | Guero's Taco Bar |
Hole In The Wall | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hudson's On Fifth | |
---|---|---|---|---|---|
|
Batter Blaster's Secret Handshake Party 12:00 - 06:00 |
Un B L A C K I E 01:15 - 01:50 Ritualz 08:00 - 08:40 Bestial Mouths 09:00 - 09:40 White Ring 10:00 - 10:40 Kindest Lines 11:00 - 11:40 Automelodi 12:00 - 12:40 |
(BrooklynVegan + Partisan Records + KF Records + Young One Records) Free Day Party 12:00 - 06:00 |
Best Best Best Friends 07:30 - 08:05 The LaRues 08:20 - 08:55 Roxy Roca 09:10 - 09:45 Hard Proof Afrobeat 10:00 - 10:35 Stooges Brass Band 10:50 - 11:25 |
BoothPimps Showcase 08:00 - 02:00 |
Hole In The Wall | Hotel Vegas | Hotel Vegas and Volstead Lounge | Hotel Vegas Patio | Hudson's On Fifth |
Hype Hotel | IFC Crossroads House at Vice | Irie Bean Coffee Bar | Jo's Coffee at the San Jose | Jovita's | |
---|---|---|---|---|---|
|
Lower Dens 12:00 - 12:40 Neon Indian 01:00 - 01:40 Fanfarlo 10:00 - 10:40 Best Coast 11:00 - 11:40 Wavves 12:00 - 12:40 |
Citizen Cope 12:00 - 12:50 |
Irie Bean Day Show 02:00 - 06:00 |
Dan Dyer 12:00 - 12:45 SXSan Jose Parking Lot Party (Jo's Coffee + San Jose Hotel) 12:00 - 01:00 The Bluebonnets 01:10 - 01:45 Tennis 02:00 - 02:45 Howler 03:00 - 03:45 Amy Cook 04:00 - 04:45 Jonathan Wilson 05:00 - 05:45 Kool and Together - The Relatives 06:00 - 06:45 Ben Kweller 07:00 - 08:15 Built to Spill 08:30 - 09:45 |
Deano & The Purvs Twangfest Day Party (88.1 KDHX) 12:00 - 06:00 Jump Starts Chuck Prophet Joe Pug Waco Brothers Kentucky Knife Fight JC Brooks & the Uptown Sound Glossary Nikka Costa Crooked Fingers Nikki Lane The Blind Eyes |
Hype Hotel | IFC Crossroads House at Vice | Irie Bean Coffee Bar | Jo's Coffee at the San Jose | Jovita's |
Juiceland | Karibu Parking Lot | Karma Lounge | Kiss & Fly | La Zona Rosa | |
---|---|---|---|---|---|
|
Rejuvenation Day (Mullatic Music) 01:00 - 06:00 |
Campaign Music Show 06:00 - 09:00 |
The Knocks 12:00 - 12:40 Polarsets 01:00 - 01:50 CHLLNGR 08:00 - 08:40 Dillon Francis 09:00 - 09:40 Lunice 10:00 - 10:40 Mason 11:00 - 11:40 Abby 12:00 - 12:40 |
Strong Arm Steady Self Scientific Big K.R.I.T. Problem Alexander Spit Rocky Rivera Glasses Malone Nipsey Hussle JON MCXRO Skeme Six DJ Skee (Host) Terrace Martin & 9th Wonder Bad Lucc |
Rock Room (Rolling Stone Magazine) 11:30 - 05:00 |
Juiceland | Karibu Parking Lot | Karma Lounge | Kiss & Fly | La Zona Rosa |
La Zona Rosa | Lamberts | Latitude 30 | LBJ Lawn at the University of Texas | Lomography Gallery Store Austin | |
---|---|---|---|---|---|
|
Pharoahe Monch Norah Jones 07:45 - 08:40 DJ Official Thi'sl High Society Collective Andy Mineo Trip Lee Lecrae 10:45 - 11:30 KB |
Ola Podrida 12:15 - 12:55 Lushlife 01:10 - 01:50 The Echo Friendly 08:00 - 08:40 Harriet 09:00 - 09:40 Haim 10:00 - 10:40 Slam Donahue 11:00 - 11:40 Emil & Friends 12:00 - 12:40 |
Howler 12:00 - 12:40 2:54 01:00 - 01:40 Northern Day 12:30 - 06:00 Dutch Uncles 08:00 - 08:40 Clock Opera 09:00 - 09:40 Django Django 10:00 - 10:40 Slow Club 12:00 - 12:40 |
Big Easy Express Encore (Myspace) 06:30 - 12:00 |
$10 Camera Workshop, Street Photography with the Lomo LC-A+ and LC-Wide (Lomography) 12:00 - 02:00 LomoLive Showcase (Lomography) 05:00 - 07:00 |
La Zona Rosa | Lamberts | Latitude 30 | LBJ Lawn at the University of Texas | Lomography Gallery Store Austin |
Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lucy's Fried Chicken | Lucy's Retired Surfers Bar | Lustre Pearl | |
---|---|---|---|---|---|
|
Crocodiles Impose Magazine Presents: The Austin Imposition III Cuticle Dan Friel Xander Harris Prince Rama Sapphire Slows |
Lose Control Afterparty 02:00 - 05:00 Lose Control 4 |
Lucy’s South By South Austin Fried Chicken Revival (SoundSpike + Real Ale Brewing) 12:00 - 06:00 |
NOLA by ATX (Howlin Wolf + FunkyBatz) 12:00 - 02:00 |
Clap Your Hands Say Yeah 12:00 - 01:00 Dickies @ SXSW 02:00 - 07:00 Dickies Party 02:00 - 05:00 Dawn Landes 08:00 - 08:40 Tim Fite 09:00 - 09:40 Zeus 10:00 - 10:40 Cory Chisel And The Wandering Sons 11:00 - 11:40 Jonny Corndawg 12:00 - 12:40 |
Longbranch Inn | Lose Control Haus | Lucy's Fried Chicken | Lucy's Retired Surfers Bar | Lustre Pearl |
MACC (Mexican American Cultural Center) | Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop | |
---|---|---|---|---|---|
|
Maneja Beto 05:00 - 05:40 Charanga Cakewalk 06:00 - 06:40 Master Blaster Sound System 07:00 - 07:40 Bang Data 08:00 - 08:40 Suenalo 09:00 - 09:40 Nortec Collective: Hiperboreal 10:00 - 10:55 |
Satellite Sky 02:45 - 03:30 Gold Fields 05:30 - 06:10 PDX-OAK-ATX Showcase 07:00 - 02:00 Body Parts 07:30 - 08:15 B.C. Buds Showcase (WinnieCooper.net + BeatRoute) 08:00 - 02:00 Nick Jaina 08:25 - 09:10 Foxtails Brigade 09:20 - 10:05 Emily Jane White 10:15 - 11:00 Radiation City 11:10 - 11:55 |
La Vida Boheme 12:00 - 12:40 3BallMTY 01:00 - 01:40 Aussie BBQ 2012 12:00 - 05:30 Chains Of Love 08:00 - 08:40 Dan Mangan 09:00 - 09:40 Said The Whale 10:00 - 10:40 Slam Dunk 11:00 - 11:40 Humans 12:00 - 12:40 |
Speak 12:00 - 12:40 Whiskey Shivers 01:00 - 01:50 Body Parts 07:30 - 08:05 Nick Jaina 08:25 - 09:00 Foxtails Brigade 09:20 - 09:55 Emily Jane White 10:15 - 10:50 Radiation City 11:10 - 11:45 |
Chet Faker 07:00 - 07:40 The Art 08:00 - 08:45 Emma Louise 09:00 - 09:45 WIM 10:00 - 10:45 Grace Woodroofe 11:00 - 11:45 Young Magic 12:00 - 12:45 |
MACC (Mexican American Cultural Center) | Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | Maggie Mae's Rooftop |
Malaia | MALAIA Upstairs | Malverde | Mellow Mushroom | Metropolis | |
---|---|---|---|---|---|
|
DJ Hella Yella 12:30 - 02:00 Superstar Djs OBX nosaprise Karma Jonze Perseph One Skewby 4th Pyramid Rockwell Knuckles Blunt Fang Blunt Fang Soul Khan |
Rusty Lazer (Between Sets) Chilldren Nesby Phips Rhodes!! Luckylou Nola Fam Jean Eric |
Flight Facilities 12:00 - 12:40 BeatauCue 01:00 - 01:50 Escort DJ 07:30 - 08:15 Hess is More 08:15 - 09:00 Orthy 09:15 - 10:00 Blackbird Blackbird 10:15 - 11:00 Jeffrey Jerusalem 11:15 - 12:00 |
This Is NotSXSW (Giant Steps Productions) 06:00 - 01:00 |
Pawn Takes King Festival (Pawn Shop Entertainment + 33 1/3 Clothing Company) 12:00 - 12:00 |
Malaia | MALAIA Upstairs | Malverde | Mellow Mushroom | Metropolis |
Mohawk | Mohawk Patio | ND | NikeFuel Lot | Opa Coffee and Wine Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Breakage 12:00 - 01:00 NiT GriT 01:00 - 01:50 MOG at the Mohawk 11:00 - 06:00 Slowdance 08:30 - 09:05 Idiot Glee 09:20 - 09:55 Matthewdavid 10:10 - 10:45 Sun Araw 11:00 - 11:40 The Suicide of Western Culture 11:55 - 12:30 |
Knife Party 12:15 - 01:00 Laidback Luke 01:00 - 01:50 Vockah Redu 08:00 - 08:40 Delicate Steve 09:00 - 09:40 The Black Belles 10:00 - 10:40 Mikal Cronin 11:00 - 11:40 White Fence 12:00 - 12:40 |
Cults 12:00 - 12:40 Cloud Nothings 01:00 - 01:50 American Royalty 08:00 - 08:40 Ki:Theory 09:00 - 09:40 Penguin Prison 10:00 - 10:40 Drop The Lime 11:00 - 11:40 Matthew Dear 12:00 - 12:40 |
Nike Livestrong Run 10:00 - 11:00 Nike Training Club 12:00 - 01:00 |
OPA's 3rd Annual Radiothon 12:00 - 11:30 |
Mohawk | Mohawk Patio | ND | NikeFuel Lot | Opa Coffee and Wine Bar |
Radio Day Stage Austin Convention Center | Red 7 | Red Bull SXSW Parking Lot | Red Eyed Fly | Registrant’s Lounge | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Big Pink 12:00 - 12:40 Justin Townes Earle 01:00 - 01:40 Plants and Animals 02:00 - 02:40 |
Alternative Press 12:00 - 06:00 Alternative Press Showcase 12:00 - 06:00 |
Thre3Style Celebration (Red Bull) 07:00 - 08:00 |
Guadalupe Plata 12:05 - 12:45 Za! 01:00 - 01:40 Deadstring Brother Maggie Bjorklund 08:20 - 09:05 Cory Branan 09:25 - 10:10 The Waco Brothers & Paul Burch 10:30 - 11:30 Lydia Loveless 11:50 - 12:40 |
Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Morning Event - Java Monster Mornings 09:00 - 10:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 Afternoon Event - Registrants Lounge presented by MOFILM 04:00 - 05:00 |
Radio Day Stage Austin Convention Center | Red 7 | Red Bull SXSW Parking Lot | Red Eyed Fly | Registrant’s Lounge |
Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya | Sahara Lounge | Sam's Town Point | |
---|---|---|---|---|---|
|
Kastle 08:00 - 09:00 Comic Strips 09:10 - 10:10 Revolvr 10:20 - 11:20 The M Machine 11:30 - 12:30 |
The Outlaw Roadshow 12:00 - 07:00 |
Wildfire Reggae & Arts Festival 12:00 - 02:00 |
Crawfish Fiesta 02:00 - 07:00 |
Adam Carroll 07:00 - 08:00 Mike Nicolai 08:00 - 09:00 Bobby Jealousy 09:00 - 10:00 Mike Stinson 10:00 - 11:00 |
Republic Live | Rusty's Austin | Ruta Maya | Sahara Lounge | Sam's Town Point |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La | |
---|---|---|---|---|---|
|
All Day Event - Dell Oasis 12:00 - 05:00 |
All Day Event - The Spot presented by AT&T 12:00 - 09:00 |
Shooter Jennings 12:00 - 12:45 Lukas Nelson & Promise of the Real 01:00 - 01:50 Michael Martin Murphey 06:30 - 07:40 Owen Temple 08:00 - 08:40 Folk Family Revival 09:00 - 09:40 Hudson Moore 10:00 - 10:40 Sons of Bill 11:30 - 12:20 |
Ringworm 12:00 - 12:40 Black Breath 01:00 - 01:50 Thrasher Death Match 12:00 - 06:00 Boldy James Husalah The Jacka SpaceGhostPurrp Mr. Muthafuckin' eXquire Freddie Gibbs EL-P |
Midcoast Takeover (Midwest Music Foundation) 12:00 - 01:00 |
San Jacinto at 5th St | San Jacinto at 6th St | Saxon Pub | Scoot Inn | Shangri-La |
Skinny's Ballroom | Skinny's Ballroom | Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | |
---|---|---|---|---|---|
|
Double Down Day Party (Ticketometer) 12:00 - 05:30 |
Sister Sparrow & The Dirty Birds 12:00 - 12:40 Wheeler Brothers 01:00 - 01:50 The Pauses 08:00 - 08:40 Alexander & The Grapes 09:00 - 09:40 Rec Center 10:00 - 10:40 Sleepy Vikings 11:00 - 11:40 New Roman Times 12:00 - 12:40 |
BOY 12:00 - 12:40 Aziatix 01:00 - 01:50 MPressfest at SXSW 12:00 - 05:30 The Kingston Springs 07:30 - 08:05 The Krayolas 08:25 - 09:00 Cotton Mather 09:20 - 09:55 Dead Letter Circus 10:15 - 10:50 The John Steel Singers 11:10 - 11:45 |
Niki & The Dove 01:00 - 01:50 Psychedelic Horseshit 07:45 - 08:25 Odonis Odonis 08:45 - 09:25 The Velvet Teen 09:45 - 10:25 Beat Connection 10:45 - 11:25 El Ten Eleven 11:45 - 12:25 |
Father John Misty 12:00 - 12:40 Blitzen Trapper 01:00 - 01:50 Ceremony 08:00 - 08:40 Forest Fire 09:00 - 09:40 Breton 10:00 - 10:40 The Twilight Sad 11:00 - 11:40 We Were Promised Jetpacks 12:00 - 12:40 |
Skinny's Ballroom | Skinny's Ballroom | Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
Balkan Beat Box 12:45 - 01:50 |
Zuzuka Poderosa 12:00 - 12:40 Party Supplies 01:00 - 01:50 |
Automelodi 12:00 - 12:40 Uncle Bad Touch 01:00 - 01:50 Planet Quebec and Scene 1425 12:00 - 06:00 Elephant Stone 08:00 - 08:40 Molly Rankin 09:00 - 09:40 Each Other 10:00 - 10:40 Doldrums 11:00 - 11:40 Retro Stefson 12:00 - 12:40 |
Spotify Heads South 12:00 - 06:00 |
Talking To Turtles 12:00 - 12:40 Mother Falcon 01:00 - 01:50 Jennifer O'Connor Buddy Milow Meiko Jesse Thomas Madi Diaz My Name is You Harper Blynn Cary Brothers Ximena Sarinana |
Speakeasy | Speakeasy Kabaret | Spill | Spotify House | St David's Bethell Hall |
St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique | Stateside Theatre | Stephen F's Bar | Stubb's | |
---|---|---|---|---|---|
|
Michael Kiwanuka 12:30 - 01:20 Rosie and Me Erin McLaughlin Elizabeth & the Catapult Micah P. Hinson The Milk Carton Kids The Lumineers Firehorse LP Whispertown Rachael Yamagata |
Lone Star Stage (FREEB!RDS World Burrito) 03:00 - 07:15 |
The Comedy 12:15 - 01:47 Waiting For Lightning 02:45 - 04:12 Dollhouse 05:00 - 06:35 Trash Dance 07:30 - 08:35 Audience Award Winner: Narrative Spotlight 09:30 - 11:30 |
Sofia Talvik 12:00 - 12:40 Sofia Talvik 12:00 - 12:40 Peter Bradley Adams 01:00 - 01:50 Melissa Ferrick 08:00 - 08:40 Twilite 09:00 - 09:40 The Rite Flyers 10:00 - 10:40 The Carper Family 11:00 - 11:40 Head for the Hills 12:00 - 12:40 |
The Drums 12:00 - 12:40 The Pierces The Ting Tings 01:00 - 02:00 Rachel Ray Feedback Party 10:30 - 04:00 Michael Kiwanuka 08:00 - 08:40 Justin Townes Earle 09:00 - 09:55 Blitzen Trapper 10:15 - 10:55 Keane 11:15 - 12:30 |
St David's Historic Sanctuary | St. Vincent de Paul Thrift Store & Vintage Boutique | Stateside Theatre | Stephen F's Bar | Stubb's |
Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA | tenOak | |
---|---|---|---|---|---|
|
Tom Morello: The Nightwatchman (Occupy SXSW Show) 12:30 - 01:45 Deleted Scenes 07:00 - 07:40 Savoir Adore 08:00 - 08:40 Great Lake Swimmers 09:00 - 09:40 Lost Lander 10:00 - 10:40 Dark Dark Dark 11:00 - 11:40 Typhoon 12:00 - 12:40 |
KID-THING 05:00 - 06:23 Grand Jury Award: Documentary Feature 07:30 - 09:30 Grand Jury Award: Narrative Feature 09:30 - 11:30 |
Re:Generation Music Project 05:00 - 06:22 Keyhole 07:00 - 08:33 Bad Brains: Band in DC 09:30 - 11:15 |
Austin Never Sleeps Afterparty 02:00 - 07:00 The SXSW Green Zone Presented by Whole Foods Market 12:00 - 11:00 |
Sweatshop Union Bliss N Eso 01:15 - 01:50 The Scruffs 08:00 - 08:40 Balthazar 09:00 - 09:40 Yael Kraus 10:00 - 10:40 Wiretree 11:00 - 11:40 Jessie Frye 12:00 - 12:40 |
Swan Dive | SXSatellite: Alamo Slaughter | SXSatellite: Alamo Village | TBA | tenOak |
The 512 | The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange | The Caboose Eatery | |
---|---|---|---|---|---|
|
Bos>Aus 12:00 - 05:30 |
Zechs Marquise 12:05 - 12:45 Deafheaven 01:00 - 01:50 |
The Big One (Shiner + Do512) 12:00 - 12:00 |
The D.A. The Cosmonauts Sea Now! (popantipop + The Sea Shepard Conaervation Society + The Spellbound Group) 12:00 - 12:00 Chasing Kings The Darcys Library Voices U.S. Royalty Superhumanoids Lovedrug Imaginary Cities Plants and Animals Jenny O. Father John Misty Voxhaul Broadcast Transfer The Hundred Days Family of the Year White Arrows The Record Company The Silver Chords Stephen Sowen Fake Your Own Death Heavy Glow Standing Shadows Andy Clockwise |
Get Porked & Tweaked! (Presented By Foodie Card) 12:00 - 05:00 |
The 512 | The Bat Bar | The Belmont | The Brew Exchange | The Caboose Eatery |
The Continental Club | The Grackle | The Green House | The Hideout | The Iron Bear | |
---|---|---|---|---|---|
|
Hobart Brothers Allen Oldies Band 10:00 - 11:00 Two Hoots and a Holler 02:55 - 03:55 |
Peelander-Fest 12:00 - 07:00 |
South By North Loop (Green House) Rachel Ray Feedback at the Greenhouse (Invite Only) 05:00 - 12:00 |
Ben von Wildenhaus 12:00 - 12:40 Scott Matthew 01:00 - 01:50 Hubble 08:00 - 08:40 Balaclavas 09:00 - 09:40 Institutional Prostitution 10:00 - 10:40 Gary Lucas Plays Coffin Joe's "This Night I Will Possess Your Corpse" 11:00 - 01:15 |
Bleeding Rainbow 12:05 - 12:45 Ringo Deathstarr 01:05 - 01:55 The Saint James Society 07:30 - 08:05 Lumerians 08:25 - 09:00 Whirr 09:20 - 09:55 The Black Ryder 10:15 - 10:50 Electric Flower 11:10 - 11:45 |
The Continental Club | The Grackle | The Green House | The Hideout | The Iron Bear |
The Jackalope | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | The Liberty | |
---|---|---|---|---|---|
|
Free Beer Party (Volcom) 12:00 - 05:00 |
Chiddy Bang 12:00 - 01:00 Turquoise Jeep 08:00 - 08:40 Chappo 09:00 - 09:40 RUN DMT 10:00 - 10:40 White Denim 11:00 - 11:40 !!! 12:00 - 01:15 |
#FEEDlounge - meetup and hangout 10:00 - 02:00 |
League of Extraordinary G'z Nikkiya Shane Eli Rapsody Sir Michael Rocks Thurz Torae Skyzoo Rittz Wax |
Rock the Cause Day Party (McNally Smith College of Music) 12:00 - 08:00 David Sutton Kara Laudon Danami Toki Wright Me & My Arrow 01:45 - 02:30 The Honeydogs 02:30 - 03:15 Fort Wilson Riot 03:15 - 04:00 Zoo Animal 04:10 - 04:55 Pink Mink 04:55 - 05:40 Peter Wolf Crier 05:40 - 06:25 Night Moves 06:25 - 07:10 Astronautalis 07:10 - 08:00 |
The Jackalope | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | The Liberty |
The Loft | The Madison | The Main | The Parish | The Parish | |
---|---|---|---|---|---|
|
Campodonico 12:00 - 12:40 Gringo Star 01:00 - 01:50 Ape Machine 08:00 - 08:40 Zorch 09:00 - 09:40 My Education 10:00 - 10:40 Torche 11:00 - 11:40 The White Eyes 12:00 - 12:40 |
Sepalcure 12:10 - 12:50 Salva 01:10 - 02:00 Jackmaster SBTRKT Machinedrum 09:15 - 09:55 Special Guests nick hook & andrea balency 10:30 - 11:10 Sinden 11:15 - 11:55 A$AP Rocky |
Chelsea Grin 12:30 - 01:30 Fort Knox (Host) Boog Brown Laws Young Scolla Jon Connor Killa Kyleon Jarren Benton |
Capture Tracks Showcase |
The Temper Trap 12:00 - 01:30 The Jameses 07:00 - 07:40 DIVE 08:00 - 08:40 Blouse 09:00 - 09:40 Soft Metals 10:00 - 10:40 Widowspeak 11:00 - 11:40 Craft Spells 12:00 - 12:40 |
The Loft | The Madison | The Main | The Parish | The Parish |
The Side Bar | The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | |
---|---|---|---|---|---|
|
Athens in Austin 25th Anniversary Party (40 Watt Club) 12:00 - 06:00 |
Brownout 08:30 - 09:15 Chicha Libre 09:35 - 10:20 Hindi Zahra 10:40 - 11:25 Nneka 11:45 - 12:20 |
Palenke Soultribe 08:00 - 08:40 Quantic & Alice Russell 09:00 - 09:40 Grupo Fantasma 10:00 - 10:40 Balkan Beat Box 11:15 - 12:00 |
A Classic Education 12:00 - 12:40 Cymbals Eat Guitars 01:00 - 01:50 Lovely Bad Things 08:00 - 08:40 Eternal Summers 09:00 - 09:40 Turf War 10:00 - 10:40 Mujeres 11:00 - 11:40 Bleeding Knees Club 12:00 - 12:40 |
Candy Claws 12:00 - 12:40 Tea Leaf Green 01:00 - 01:40 Suzanna Choffel 08:00 - 08:40 Danny Malone 09:00 - 09:40 Sara Hickman 10:00 - 10:40 Charanga Cakewalk 11:00 - 11:40 David Ramirez 12:00 - 12:40 |
The Side Bar | The Stage on Sixth | The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six |
The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Vortex | The Whiskey Room | The White Horse | |
---|---|---|---|---|---|
|
Best Lil Big Fest in Texas |
Chris Cubas Beth Stelling DC Pierson Martha Kelly Dan Soder Nick Mullen Ari Shaffir Cameron Esposito Chip Pope Ryan Stout Mike Lawrence Dan St. Germain Cody Hustak Nick Turner |
Punk Rock BBQ (Altercation) 12:30 - 05:30 |
R. Stevie Moore 12:00 - 12:40 The Terror Pigeon Dance Revolt! 01:00 - 01:50 A Day Party to Benefit the Austin Humane Society (Indie Ambassador) 11:30 - 05:30 Rademacher 08:00 - 08:40 The Beautiful View 09:00 - 09:40 Maren Parusel 10:00 - 10:40 Transfer 11:00 - 11:40 Tommy Stinson 12:00 - 12:40 |
Roger Wallace 12:00 - 12:40 Mike and the Moonpies 01:00 - 01:50 White Horse Day Party 12:00 - 01:00 Wood & Wire 08:00 - 08:40 Ramsay Midwood 09:00 - 09:40 John Evans 10:00 - 10:40 Mrs. Glass 11:00 - 11:40 Clyde and Clem's Whiskey Business 12:00 - 12:40 |
The Tiniest Bar in Texas | The Velveeta Room | The Vortex | The Whiskey Room | The White Horse |
Thirsty Nickel | threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island | Treehouse Pub | |
---|---|---|---|---|---|
|
Copycats Media RedGorilla Day Party 12:00 - 06:00 |
Music Fog Marathon 11:00 - 09:00 Joe "King" Carrasco & the Crowns 12:00 - 12:45 Folk Alliance Party 12:00 - 07:00 Farewell Drifters 01:00 - 01:45 The Dunwells 02:00 - 02:45 Anais Mitchell Joe Pug John Fullbright Anthony da Costa with Raina Rose & John Elliott 04:30 - 05:15 Head For The Hills 05:15 - 06:00 Diego’s Umbrella 06:00 - 06:45 |
Terrible Twos G.Green James Arthur's Manhunt Sex Cult The Unholy Two |
Abandoned Pools 01:00 - 01:50 Carson and Tess Henley 08:00 - 08:40 Mr. Lewis and The Funeral 5 09:00 - 09:40 Yuppie Pricks 10:00 - 10:40 The Black Watch 11:00 - 11:40 The Moog 12:00 - 12:40 |
Boston in Austin (Wadzilla Mansion) 02:00 - 02:00 |
Thirsty Nickel | threadgills world headquarters | Trailerspace Records | Treasure Island | Treehouse Pub |
Trinity Hall | Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 | VEVO / NikeFuel Station | |
---|---|---|---|---|---|
|
Young Empires 12:00 - 12:40 Down With Webster 01:00 - 01:55 Ben Caplan & the Casual Smokers 08:00 - 08:40 The Stanfields 09:00 - 09:40 Dog Day 10:00 - 10:40 Wintersleep 11:00 - 11:40 The Sheepdogs 12:00 - 12:40 |
Wild Belle 12:00 - 12:45 UO Live In Austin (Urban Outfitters) 12:00 - 06:30 Wild Belle 12:00 - 12:45 Choir of Young Believers 01:00 - 01:45 Eleanor Friedberger 02:00 - 02:45 New Build 03:00 - 03:45 Peaking Lights 04:00 - 04:45 Light Asylum 05:00 - 05:45 Grimes |
Holy Grail 12:00 - 12:40 Scale The Summit 01:00 - 01:50 Sonic Avenues 08:00 - 08:40 Steve Adamyk Band 09:00 - 09:40 Something Fierce 10:00 - 10:40 Mean Jeans 11:00 - 11:40 Bad Sports 12:00 - 12:40 |
Myspace: Forward Lounge 12:00 - 07:00 |
VEVO / NikeFuel Presents 05:00 - 08:00 |
Trinity Hall | Urban Outfitters | Valhalla | Venue 222 | VEVO / NikeFuel Station |
Victorian Room at The Driskill | Vimeo Theater | Waterloo Icehouse | Waterloo Records | Whole Foods Market - Lamar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Lady Leshurr 12:00 - 12:40 Kenny Ken 12:50 - 01:40 Danny Schmidt 08:00 - 08:40 Andra Suchy 09:00 - 09:40 Eliza Gilkyson 10:00 - 10:40 Carrie Elkin 11:00 - 11:40 The Pines 12:00 - 12:40 |
Gregory Crewdson: Brief Encounters 11:30 - 12:47 Rock 'N' Roll Exposed: The Photography of Bob Gruen 01:30 - 03:14 Sunset Strip 04:00 - 05:34 Audience Award Winner: Documentary Spotlight 06:30 - 08:30 Audience Award Winner: 24 Beats Per Second 09:30 - 11:30 |
Heidi Kole |
Waterloo Records Day Party 12:00 - 07:00 Youth Lagoon Nada Surf 01:00 - 01:45 Kid Congo and the Pink Monkey Birds 02:00 - 02:45 The Strange Boys 03:00 - 03:45 Blouse 04:00 - 04:45 Chuck Ragan Chuck Prophet 05:00 - 05:45 Love Inks 06:00 - 06:45 |
Quantum Collective presents Thrillcall's Live Music Takeover 12:00 - 11:00 The Ettes Allen Stone Tommy Brunett Retro Stefson Satellite Sky Dead Sara Ume Graffiti6 03:30 - 04:30 Grafitti6 Quiet Company OK SWEETHEART Rachael Yamagata Loquat Espirit De Corps Warner Drive/Brad Standley & The Foxflies Native June Metro Station |
Victorian Room at The Driskill | Vimeo Theater | Waterloo Icehouse | Waterloo Records | Whole Foods Market - Lamar |
Yard Dog | |
---|---|
|
World Famous Yard Dog Party 12:00 - 06:30 |
Yard Dog |
18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 | 512 Rooftop | Antones Record Shop & Tom's Tabooley | |
---|---|---|---|---|---|
|
Eden Brent 12:00 - 12:40 Johnny Rawls 01:00 - 01:50 |
Chiddy Bang 02:00 - 02:35 The Knocks 03:00 - 03:35 |
Snapline 12:00 - 12:40 Carsick Cars 01:00 - 01:50 |
Hatcham Social 12:00 - 12:40 The Hounds Below 01:00 - 01:50 |
Bianca Deleon Showcase 02:00 - 06:00 The Flyin' A's Bianca De Leon John Inmon Jon Emery HalleyAnna Tony Airoldi |
18th Floor at Hilton Garden Inn | 504 Trinity Street, Austin TX 78701 | 512 | 512 Rooftop | Antones Record Shop & Tom's Tabooley |
Austin Music Hall | Bar 96 | Barbarella Patio | Barcelona | Beale Street Tavern | |
---|---|---|---|---|---|
|
Timbaland |
Juan Cirerol 12:00 - 12:40 Sonido San Francisco 01:00 - 01:40 |
Fat Tony Fat Tony Snow Tha Product M.U.G. L.E.$ Slim Thug |
Ghosts on Tape 12:00 - 12:35 Jacques Greene 12:40 - 01:15 Lazer Sword 01:20 - 02:00 |
Javiera Mena 12:00 - 12:40 Vetusta Morla 01:00 - 01:40 |
Austin Music Hall | Bar 96 | Barbarella Patio | Barcelona | Beale Street Tavern |
Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | Beerland | Bernadette's Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Flatbush Zombies Jim-E Stack 01:00 - 02:00 |
Foreign Beggars 01:00 - 01:50 |
12th Planet 12:30 - 01:15 Flinch 01:15 - 01:50 |
Xray Eyaballs 12:00 - 12:45 The Men 01:00 - 01:45 |
Sux By Suxwest 2 12:00 - 12:00 Pat Epley Princess Army Wedding Combat/Peasant/Odor Baby DROMERDE Armistead/Cameron/Nicholson Montezuma Night At Noon Lily Taylor FILTH Concrete Violin Glasgow Smile Future Blondes Mucophagia Power In the Blood Ascites DEATH.SICK.CUNT. Goat Goatlab The Marshall Applewhite Experience Zombra & Darius Smith Degollado Kingdom Of Sharks Dan Green/4MS Werewolf Jerusalem The Uh... Crank Sturgeon Tärr Ritualz Cornelius F. Van Stafrin III Rat Bastard + Doug Ferguson Family Treasures PSYKHE Black Leather Jesus CRAWL ELECTRIC SLEEP Olneyville Sound System RU-486 Youthful Masturbation Techniques |
Beauty Ballroom | Beauty Bar | Beauty Bar Backyard | Beerland | Bernadette's Bar |
Beso Cantina | Blind Pig Pub | Buca Lounge | Buffalo Billiards | Cedar Street Courtyard | |
---|---|---|---|---|---|
|
Michael 5000 Watts 12:00 - 01:00 BMC 01:00 - 02:00 |
The Doobie Awards (High Times) 12:00 - 07:00 |
Nikka Costa 12:00 - 12:40 Chamberlin 01:00 - 01:50 |
JP 12:00 - 12:40 Alpha Rev 01:00 - 01:50 |
Lucero 12:30 - 02:00 |
Beso Cantina | Blind Pig Pub | Buca Lounge | Buffalo Billiards | Cedar Street Courtyard |
Central Presbyterian Church | Chevrolet Sound Garage | Clive Bar | Club 606 | Club de Ville | |
---|---|---|---|---|---|
|
Train 12:00 - 01:00 |
GIVERS 12:45 - 01:45 |
Lissy Trullie 12:00 - 12:40 Graffiti6 01:00 - 02:00 Graffiti6 01:00 - 02:00 |
Kwes. 12:15 - 12:55 MNDR 01:15 - 01:55 |
The Black and White Years 01:00 - 01:50 |
Central Presbyterian Church | Chevrolet Sound Garage | Clive Bar | Club 606 | Club de Ville |
Continental Club | Copa | Creekside at Hilton Garden Inn | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar | |
---|---|---|---|---|---|
|
Chuck Prophet 12:00 - 12:40 The Iguanas 01:00 - 01:50 |
Ancestros 12:00 - 12:40 Canteca de Macao 01:00 - 01:50 |
Val-Inc 12:00 - 12:40 Chris Campbell 01:00 - 01:50 |
T Bird and the Breaks 12:00 - 12:40 Allen Stone 01:00 - 01:50 |
The Life and Times 12:00 - 12:40 Braid 01:00 - 01:50 |
Continental Club | Copa | Creekside at Hilton Garden Inn | Deseo Centro Lounge | Dirty Dog Bar |
Dive Bar & Lounge | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium | Emo's East | |
---|---|---|---|---|---|
|
Mars Red Sky |
Paul Collins Beat featuring Peter Case 12:00 - 12:40 Authorities 01:00 - 01:50 |
Black Red Black / Red Young 01:00 - 02:00 |
Mmoths 12:00 - 12:40 Lights 01:00 - 01:50 |
Digitalism 01:00 - 02:00 |
Dive Bar & Lounge | Easy Tiger Patio | Elephant Room | Elysium | Emo's East |
Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | Esther's Follies | Far Out Home Fittings | Flamingo Cantina | |
---|---|---|---|---|---|
|
BandPage HQ 12:00 - 07:00 |
Daedelus 12:00 - 12:40 TNGHT (Hudson Mohawke & Lunice) 01:00 - 01:50 |
Andres du Bouchet Dan St. Germain Louis Katz Kristine Levine Howard Kremer |
The Bellmen |
Toguna 12:00 - 12:40 Protoje 01:00 - 01:50 |
Empire Auto & Club 606 | Empire Automotive | Esther's Follies | Far Out Home Fittings | Flamingo Cantina |
Flipnotics Coffee | Frank | Friends | Guero's Taco Bar | Happy Salon and Spa | |
---|---|---|---|---|---|
|
Flipnotics Showcase 02:00 - 11:00 |
Thulebasen 12:00 - 12:40 Ganglians 01:00 - 01:40 |
The Minutes 12:00 - 12:40 And So I Watch You From Afar 01:00 - 01:50 |
Bob Fuentes Presents Showcase 01:00 - 08:00 |
Moms Rock! Showcase (TX M.I.L.K.) 11:00 - 05:00 |
Flipnotics Coffee | Frank | Friends | Guero's Taco Bar | Happy Salon and Spa |
Haven | Headhunters Patio | Hoek's Death Metal Pizza | Hole In The Wall | Hotel Vegas | |
---|---|---|---|---|---|
|
M.O.P. (Mash Out Posse) GZA of Wu-Tang Clan feat. Grupo Fantasma & Brownout 01:10 - 01:50 |
Audacity 12:30 - 01:05 Black Pistol Fire 01:25 - 02:00 |
Bult 12:00 - 01:00 Hoeks Metal Fest 01:00 - 01:00 Memories in Broken Glass 01:00 - 02:00 Shattered Sun 02:00 - 03:00 Fall 03:00 - 04:00 Wake The Colossus 04:00 - 05:00 Lead The Follower 05:00 - 06:00 Untitled We Stand 06:00 - 07:00 Deliver Us From Evil 07:00 - 08:00 Of The Sun 08:00 - 09:00 Seize the Prophet 09:00 - 10:00 Maidens 10:00 - 11:00 TBA Former Thieves 12:00 - 01:00 |
The LaRues |
Automelodi 12:00 - 12:40 Light Asylum 01:00 - 01:50 |
Haven | Headhunters Patio | Hoek's Death Metal Pizza | Hole In The Wall | Hotel Vegas |
Hype Hotel | Jo's Coffee at the San Jose | Karma Lounge | Krieg Fields | La Zona Rosa | |
---|---|---|---|---|---|
|
Wavves 12:00 - 12:40 XV 01:00 - 01:40 |
Jo's House Band 12:00 - 12:45 SXSan Jose Parking Lot Party (Jo's Coffee + San Jose Hotel) 12:00 - 01:00 The Coveters 02:00 - 02:45 The Deserters 03:00 - 03:45 Cowboy & Indian 03:00 - 03:45 The Eastern Sea 04:00 - 04:45 |
Abby 12:00 - 12:40 J. Viewz 01:00 - 01:40 |
BBQ and Softball Tournament 12:00 - 05:00 |
Pro Canon J'son |
Hype Hotel | Jo's Coffee at the San Jose | Karma Lounge | Krieg Fields | La Zona Rosa |
Lamberts | Latitude 30 | Lomography Gallery Store Austin | Longbranch Inn | Lose Control Haus | |
---|---|---|---|---|---|
|
Emil & Friends 12:00 - 12:40 Young Buffalo 01:00 - 01:50 |
Slow Club 12:00 - 12:40 Toddla T 01:00 - 01:40 |
Proxart Showcase (Lomography) 11:00 - 05:00 |
Tearist Peaking Lights |
Lose Control Afterparty 02:00 - 05:00 |
Lamberts | Latitude 30 | Lomography Gallery Store Austin | Longbranch Inn | Lose Control Haus |
Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl | Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room | |
---|---|---|---|---|---|
|
Lucy’s South By South Austin Fried Chicken Revival (SoundSpike + Real Ale Brewing) 12:00 - 06:00 |
Jonny Corndawg 12:00 - 12:40 Diamond Rugs 01:00 - 01:50 |
Y La Bamba 12:05 - 12:50 Agent Ribbons 01:00 - 01:45 |
Humans 12:00 - 12:40 Monolithium 01:00 - 01:50 |
Y La Bamba 12:05 - 12:40 Agent Ribbons 01:00 - 01:50 |
Lucy's Fried Chicken | Lustre Pearl | Maggie Mae's | Maggie Mae's | Maggie Mae's Gibson Room |
Maggie Mae's Rooftop | Malaia | MALAIA Upstairs | Malverde | Mohawk | |
---|---|---|---|---|---|
|
Young Magic 12:00 - 12:45 Teeth & Tongue 01:00 - 01:50 |
Boog Brown Truth Universal Max Burgundy 01:15 - 01:50 |
Nicky da B Magnolia Rhome Katey Red 01:20 - 02:00 |
Anoraak 12:15 - 01:00 Fred Falke 01:00 - 01:50 |
Aleister X 12:45 - 01:30 |
Maggie Mae's Rooftop | Malaia | MALAIA Upstairs | Malverde | Mohawk |
Mohawk Patio | ND | Peckerheads on Sixth | PureVolume House | Red Bull SXSW Parking Lot | |
---|---|---|---|---|---|
|
White Fence 12:00 - 12:40 Strange Boys 01:00 - 01:50 |
Matthew Dear 12:00 - 12:40 Flosstradamus 01:00 - 01:50 |
Eldren Mancub Cobraconda |
PK 12:00 - 01:00 The Jane Doze 12:00 - 01:00 Morning Parade 01:00 - 01:45 Shiny Toy Guns 01:45 - 02:30 Electric Touch Youngblood Hawke 03:00 - 03:45 |
Nas 12:15 - 01:15 |
Mohawk Patio | ND | Peckerheads on Sixth | PureVolume House | Red Bull SXSW Parking Lot |
Red Eyed Fly | Republic Live | Saxon Pub | Scoot Inn | Skinny's Ballroom | |
---|---|---|---|---|---|
|
JC Brooks and the Uptown Sound 01:00 - 01:50 |
Reid Speed 12:40 - 01:40 |
The South Austin Moonlighters 12:45 - 01:50 |
Dom Kennedy Willie D of the Geto Boys 01:15 - 02:00 Thrasher Death Match 12:00 - 06:00 |
New Roman Times 12:00 - 12:40 Dignan 01:00 - 01:50 |
Red Eyed Fly | Republic Live | Saxon Pub | Scoot Inn | Skinny's Ballroom |
Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | Spill | St David's Bethell Hall | |
---|---|---|---|---|---|
|
The Henry Clay People 12:05 - 12:40 Voxhaul Broadcast 01:00 - 01:50 |
The Jealous Sound 12:45 - 01:30 |
We Were Promised Jetpacks 12:00 - 12:40 Star Slinger 01:00 - 02:00 |
Retro Stefson 12:00 - 12:40 Plants and Animals 01:00 - 01:50 |
Ximena Sarinana |
Soho Lounge | Sony Club @ Red 7 | Sony Club @ Red 7 Patio | Spill | St David's Bethell Hall |
St David's Historic Sanctuary | Stephen F's Bar | Swan Dive | TBA | tenOak | |
---|---|---|---|---|---|
|
Rachael Yamagata |
Head for the Hills 12:00 - 12:40 Hans Chew 01:00 - 01:50 |
Typhoon 12:00 - 12:40 Jukebox the Ghost 01:00 - 01:50 |
Austin Never Sleeps Afterparty 02:00 - 07:00 |
Jessie Frye 12:00 - 12:40 Language Room 01:00 - 01:50 |
St David's Historic Sanctuary | Stephen F's Bar | Swan Dive | TBA | tenOak |
The Green House | The Iron Bear | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr | |
---|---|---|---|---|---|
|
South By North Loop (Green House) |
Future Blondes 12:05 - 12:40 Indian Jewelry 01:00 - 01:50 SiiickXSW |
!!! 12:00 - 01:15 |
#FEEDlounge - meetup and hangout 10:00 - 02:00 |
X V Freeway D E N A 08:00 - 08:40 Lbs. 09:00 - 09:40 Best Fwends 10:00 - 10:40 Lederhosen Lucil 11:00 - 11:40 DJ Jester the Filipino Fist 12:00 - 01:00 |
The Green House | The Iron Bear | The Jacked Stage by Doritos | The Jones Center - AMOA-Arthouse | The Jr |
The Loft | The Madison | The Main | The Parish | The Stage on Sixth | |
---|---|---|---|---|---|
|
The White Eyes 12:00 - 12:40 Electric Eel Shock 01:00 - 01:50 |
A$AP Rocky Oneman x Jackmaster 12:30 - 01:10 SBTRKT 01:15 - 02:00 |
Hopsin Homeboy Sandman Brother Ali Prodigy/Mobb Deep Agnes Mercedes 09:00 - 09:40 Toguna 10:00 - 11:00 Bombasta 11:30 - 12:20 |
Craft Spells 12:00 - 12:40 Beach Fossils 01:00 - 01:50 |
The Heavy 12:45 - 01:50 |
The Loft | The Madison | The Main | The Parish | The Stage on Sixth |
The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Velveeta Room | The Whiskey Room | |
---|---|---|---|---|---|
|
Jimmy Cliff 12:30 - 01:50 |
Bleeding Knees Club 12:00 - 12:40 Jacuzzi Boys 01:00 - 01:40 |
David Ramirez 12:00 - 12:40 David Garza 01:00 - 01:50 |
Ben Kronberg Jonah Ray |
Tommy Stinson 12:00 - 12:40 Biters 01:00 - 01:50 |
The Stage On Sixth Patio | The Studio by HGTV | The Tap Room at Six | The Velveeta Room | The Whiskey Room |
The White Horse | Treasure Island | Treehouse Pub | Trinity Hall | Uncorked | |
---|---|---|---|---|---|
|
Clyde and Clem's Whiskey Business 12:00 - 12:40 East Cameron Folkcore 01:00 - 01:50 |
The Moog 12:00 - 12:40 Peelander-Z 01:00 - 01:50 |
Boston in Austin (Wadzilla Mansion) 02:00 - 06:00 |
The Sheepdogs 12:00 - 12:40 Rich Aucoin 01:00 - 01:55 |
Paper Garden Records Party 03:00 - 04:00 |
The White Horse | Treasure Island | Treehouse Pub | Trinity Hall | Uncorked |
Valhalla | Victorian Room at The Driskill | Z'Tejas Southwestern Grill | |
---|---|---|---|
|
Bad Sports 12:00 - 12:40 Mind Spiders 01:00 - 01:50 |
The Pines 12:00 - 12:40 The Farewell Drifters 01:00 - 01:50 |
The Austin Grand Prix Downtown Watch Party (Z'Tejas + Australian GP) 01:00 - 03:30 |
Valhalla | Victorian Room at The Driskill | Z'Tejas Southwestern Grill |
Hoek's Death Metal Pizza | The Jr | ||||
---|---|---|---|---|---|
|
Former Thieves 12:00 - 01:00 |
DJ Jester the Filipino Fist 12:00 - 01:00 Shortkut 01:00 - 01:50 | |||
Hoek's Death Metal Pizza | The Jr |